29 Temmuz 2022 Cuma

Mutfak Formika Tezgahlar

Mutfak Formica tezgahı, laminat ve diğer katı malzemeler dahil olmak üzere çok çeşitli malzemelerde mevcuttur. Formica, laminat tezgahı üreten ilk şirkettir ve ürünleri, dayanıklılıkları ve sürdürülebilirlikleri ile bilinir. Bazı insanlar laminat için formika terimini yanlış kullanabilir, ancak bu iki terim eşdeğer değildir. Laminat tezgah üreten başka firmalar da var. Laminat mutfak tezgahınızın kenarlarını mühürlemek istiyorsanız, sahip olduğunuz kenar tiplerini belirlemeniz gerekir.


Önerilen makale: duvar koruma hakkında bilgi almak ve duvar koruma ürünlerine ulaşmak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Adım 1 – Tezgahı Temizleyin

Kapatmadan önce tezgahı temizleyin. 3 litre suya 50 ml bulaşık deterjanı koyun ve temizleme solüsyonunu tezgaha ve kenarlara da yayın. Yumuşak bir fırça kullanın ve laminat yüzeyini çizebilecek tel fırçalardan uzak durun. Tezgahı durulayın ve temiz bir bezle kurulayın. Mastik sürmeye başlamadan önce yüzeyin kurumasını bekleyin.

Adım 2 – Tezgah Kenarları İçin Kullanılan Malzemeyi Belirleyin

Laminat tezgahlar, sentetik bir malzeme ile kaplanmış bir suntadan yapılmıştır. Kenarlar, ahşap veya laminattan veya bu iki malzemenin bir kombinasyonundan yapılabilir. Ahşap kenarlar, laminat kenarlardan farklı bir sızdırmazlık türü gerektirir.

Adım 3 – Laminat Kenarları Kapatın

Mutfak tezgahınızın kenarlarının laminant olduğunu belirlerseniz, kenarları yalıtmak için jel cila ve yumuşak bir sünger kullanın. Parlatıcıyı uygularken dairesel hareketler kullanın ve tezgahınızın kenarlarının tüm yüzeyini kapladığınızdan emin olun. Temiz bir bez parçası alın ve tezgahın kenarlarındaki parlaklığı silin. Toz ve kalıntıları çekebileceğinden, geride hiçbir dolgu macunu kalmadığından emin olun.

Adım 4 – Ahşap Kenarları Kapatın

Ahşap kenarlar, laminat kenarlardan farklı bir işlemle kapatılır. Yüzeyi sızdırmazlık için hazırlamanız gerekir. 80 kumlu bir zımpara kağıdı kullanın ve oluşan tüm tozu temizleyin. Ahşap tezgah kenarları için koruma sağlayan madeni yağ kullanın. Yumuşak bir süngeri mineral yağa batırın ve tezgahınızın kenarlarına ince bir kat uygulayın. Yağ zamanla buharlaşabileceğinden maksimum koruma için bu solüsyonu haftada bir kez tekrar uygulayın. Balmumu daha dayanıklı bir sızdırmazlık maddesidir ve jel veya yağ şeklinde uygulanabilir. Ayda bir veya iki ayda bir ince bir tabaka uygulayın. Hem yağ hem de balmumu, yemek hazırladığınız mutfak yüzeyleri için güvenlidir. Kenarların gıda ile temas etme olasılığının daha düşük olduğu göz önüne alındığında, bir yıla kadar dayanacak toksik olmayan vernik kullanabilirsiniz. İki kat vernik uygulayın, katlar arasında hafifçe zımparalayın ve tezgahı kullanmadan önce yüzeyin kurumasını bekleyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder