14 Mart 2022 Pazartesi

Vurgu Duvarları Oluşturmak İçin İpuçları

İster kiracı olun, ister ev sahibi olun, şüphesiz alanınızı bir noktada kişiselleştirmek isteyeceksiniz. Kişisel estetiğiniz ne olursa olsun, vurgulu bir duvar, tüm odayı güncelleme maliyeti veya taahhüdü olmadan alanınıza entrika getirmenin harika bir yolu olabilir. Çarpıcı bir vurgu duvarı oluşturmak için birkaç ipucu.

Kaynak İlhamı

Vurgu duvarları çeşitli malzemelerle birçok şekilde oluşturulabilir. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, bir ruh hali panosu oluşturmayı düşünün. Bir ruh hali panosu, o odada zaten sahip olduğunuz mobilya ve dekoru da göz önünde bulundurarak, bir alan yaratmak için ne kullanmak istediğiniz konusunda beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olabilir. Apartment Therapy veya Architectural Digest gibi popüler ev dekoru dergilerinden ilham alarak bir ruh hali panosu oluşturabilir veya Pinterest gibi popüler ilham web sitelerini kullanarak dijital bir ruh hali panosu da oluşturabilirsiniz. Vurgulu duvarınızda çalışmaya başlamadan önce bir ruh hali panosu oluşturmak, tamamlandıktan sonra odanın nasıl görüneceğini hayal etmenize yardımcı olabilir ve tasarımınızın düşündüğünüz gibi alana sığmadığını fark ederseniz maliyetli hatalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Malzemeleri Düşünün

Duvarınıza doku eklemek için karo, duvar kağıdı veya taş gibi farklı malzemelerle vurgulu bir duvar oluşturulabilir. Bu tür malzemeleri kullanmak alanınızı gerçekten benzersiz kılabilirken, duvarlara eleman eklemek her zaman kiracılar için bir seçim değildir. Aksan duvarları, arkadaşlarınızın ve ailenizin resim galerisi veya belirli bir temaya uyan çeşitli koleksiyon öğeleri gibi duvar sanatıyla da oluşturulabilir. İster kiralıyor olun ister ev sahibi olun, herhangi bir alana vurgulu bir duvar eklemenin bir başka harika yolu da vurgulu bir duvar boyamaktır. Harika bir dekoratif boya seti satın alabilir, renginizi seçebilir ve bir hafta sonu boyunca yapabilirsiniz. Kiracılar, depozitolarını riske atmadan taşınmayı seçerlerse bir odayı tekrar boyayabilirler.

Bir Vurgu Duvarı, Bir Vurgu Tavanına da Dönüşebilir

Çoğu insan vurgulu duvarları düşündüğünde, şüphesiz etraflarındaki duvarları düşünürler, ancak mutlaka üstlerindeki tavanı düşünmezler. Tavanınızı beşinci bir duvar ve vurgulu bir duvar oluşturmanın başka bir yolu olarak düşünün. Modaya uygun herhangi bir dergiyi açın ve koyu siyah bir tavan ve iki tonlu duvarlar göreceksiniz. Bir duvarı tavanla aynı renge boyayarak mekanınızda yükseklik yanılsaması yaratabilirsiniz. Bir diğer popüler vurgulu tavan seçeneği, odanıza lüks bir his ve odanızı olduğundan çok daha büyük hissettirebilecek bir uzunluk yanılsaması veren ahşap bir vurgu eklemektir.

Doğru Vurgu Duvarını Seçin

Hangi duvarı vurgulayacağınızı düşünürken en büyük duvar her zaman doğru seçim değildir. Odaya girdiğinizde gözünüzün doğal olarak nereye gittiğini düşünün; zaten dikkatinizi çektiği için doğal bir seçim olabilir. Bir diğer husus, o duvardaki kesintilerin miktarıdır - vurgulu duvarınızda bir kapı mı yoksa birden fazla pencere mi var? Vurgulu duvarınızda, ister boya ister doku olsun, asıl özellik için çok az yer varsa, duvar kasıtlı görünmek yerine yanlışlıkla orada bırakılmış gibi görünebilir. Mobilya veya televizyon gibi odanın tüm unsurlarının zaten nereye baktığını düşünün. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder