14 Mart 2022 Pazartesi

Tavan Boyama 101


Herkes, tavanların, yerçekimi ve doku komplikasyonları ile genellikle sürece dahil olan herhangi bir ressam için üstesinden gelinmesi zor bir proje olduğunu bilir. Ancak tavanınıza yeni bir kat boya ekleyerek bir odanın ne kadar değişebileceğini görünce şaşıracaksınız. Daha fazlasını öğrenelim.

Bölgenizi Hazırlama ve Koruma

Tavanınızı boyamanın ilk adımı, alanınızdaki her şeyin korunduğundan ve tavanınızın astarlanıp hazırlandığından emin olmaktır. Değerli mobilyaların çıkarılması veya kaplanması önemlidir, çünkü boya işinizden sonra her şey “damlama bölgesinde” olacaktır. Tavan boyamanın sıklıkla unutulan bir parçası da aydınlatma armatürlerinizi korumaktır. İşlem boyunca onları güvende tutmak için ressamın bandını kullanın veya ışıklarınızın etrafına hafif bir damla bezi sarın.

En pürüzsüz sonuçları elde etmek için, ilk seferde düzgün bir nippon dekoratif boya işi sağlamak ve boya yapışmasını artırmak için tavanı da zımparalamalısınız. Zımpara çubuğu veya alçıpan süngeri kullanabilirsiniz. Amacınız mümkün olduğunca az toz üretmek olsa bile, mutlaka bir alacakaranlık maskesi takın.

Özel Araçlar

Normal bir merdivenden daha uzun bir merdivenin yanı sıra, tavanı başarılı bir şekilde boyamak için ihtiyaç duyacağınız birkaç araç daha var. Boyacı bandı, açılı bir fırça, bir kanvas damla bezi, bir rulo, boyamadan önce yüzeyi zımparalamak için bir şey ve bir kova satın alınması gereken bazı temel unsurlardır.

Renk düşünün

Yumurta kabuğu beyazı veya boz kahverengi tavanlar için tipik bir renk olsa da, kutunun dışında düşünmekten korkmayın. Rahat veya samimi bir görünüm istiyorsanız duvarlardan daha koyu bir renk seçin, odayı daha yüksek ve daha büyük gösterebilecek zarif ve sade bir görünüm için duvarlardan daha açık bir renk seçin. Cesur hissediyorsanız, kırmızı veya mavi gibi parlak bir renk seçin ve odayı vurgulamak için mobilya ve dekorasyonlar kullanın.

Doku Her Şeydir

“Patlamış mısır” dokusuyla kaba dokulu bir tavanı boyamak, ancak dokulu yüzeyler için daha kalın bir rulo ve elbette daha fazla boya ile boyamak neredeyse imkansız olabilir. Daha fazla boyaya ihtiyaç duyulmasının nedeni, dokulu bir tavanın korularına girmektir. Tavanın dokusuna uygun ince, orta ve kaba gibi bir boya dokusu katkısı da satın alabilirsiniz. Bu katkıyı karıştırarak boya, tavandaki dokuya daha kolay uyum sağlayacaktır. Doku, tavan boyama deneyiminizin çoğunu etkileyebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder