14 Mart 2022 Pazartesi

Siding Boyama

Evinizin dış cephesinde yeni bir kat boya düşündüyseniz, nereden başlayacağınızı bilmek savaşın yarısıdır. Evinizin doğal ahşap, alüminyum, vinil veya sert levha (fiber çimento) dış cephe kaplaması olsun, boyama söz konusu olduğunda her malzeme türü farklı bir yaklaşım gerektirir.

Peki dış cephe boyayabilir misin? En basit cevap evet, ancak malzemeye doğru hazırlık, alet ve italyan boya ile saygı duymak, bitmiş ürünün muhteşem görünmesini sağlayacaktır.

Her bir dış cephe kaplama tipine nasıl yaklaşılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Doğal Ahşap Siding Boyama

Doğal unsurları nedeniyle, bu tür dış cephe kaplamasının korunması gerekir. Doğal ahşap dış cephe kaplamanızın bakımını üstlendiğinizden emin olmak, evinizin iyi durumda kalmasını ve güzel görünmesini garanti eder.

Doğal ahşap kaplamanızın bütünlüğünü korumanın iyi bir yolu, boyasını yenilemektir. İşte doğal ahşap kaplamanın nasıl boyanacağına dair hızlı bir genel bakış.

Adım 1: Dış Cephe Kaplamanızı Kontrol Edin

Dökülme, soyulma, açıkta kalan dikişler veya çürüyen ahşap olup olmadığını kontrol edin. Boyamaya başlamadan önce bu sorunların ele alınması gerekir.

Adım 2: Gevşek Boyayı Kazın ve Kumlayın

Herhangi bir boya kalıntısını yakalamak için damla bezleri yerleştirdikten sonra, pürüzsüz bir yüzey elde etmek için dökülen veya soyulan boyayı çıkarmak için bir boya kazıyıcı kullanın. Ardından, bir zımpara kullanarak kaba bir aşındırıcıyla zımparalamaya başlayın ve boyalı ve kazınmış alanlar arasındaki kenarları yumuşatmak için ince bir aşındırıcıyla bitirin. Doğal ahşap kaplamanızı boyamadan önce iyice hazırlamamak, eşit olmayan kaplamaya veya daha fazla soyulmaya neden olabilir. Ek olarak, yüksek nem içeriğine sahip ahşap üzerine boyama, bozulma sürecini durdurmaz ve değiştirilmelidir.

Adım 3: Ahşabı Prime

Boyamadan önce ahşabın yüzeyini yıkamanız gerekecek. İdeal olarak, herhangi bir lekelenmeyi önlemek için aşağıdan yukarıya giderek kiri veya kalan boya parçalarını temizlemek için basınçlı yıkayıcı kullanın. Evinizin içinde nem sorunlarına neden olabileceğinden, dış cephe kaplamasının arkasına su almamaya son derece dikkat edin. Boyamaya başlamadan önce 2 veya 3 gün kurumasını bekleyin.

Adım 4: Boya

Boyanın ahşaba doğru şekilde yapışmasını sağlamak için temel renginizi boyamadan önce bir astar/yalıtkan uygulamanızı öneririz. Bu kat tamamen kuruduktan sonra boya renginizi uygulayın! Yukarıdan başlayıp aşağıya doğru çalışarak, boya kururken gözle görülür işaretler oluşmasını önlemek için boyayı eşit şekilde uyguladığınızdan emin olun.

Alüminyum Siding Boyama

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra popüler bir seçim olan alüminyum, çok az bakım gerektirir ve mükemmel yalıtım ve hava koşullarına karşı koruma özelliklerine sahiptir.

Ucuz ve dayanıklı bir malzeme olmasına rağmen, ezik ve hızlı solma boyaya eğilimlidir. Hızlı bir kat boya, alüminyum kaplı evinizi pırıl pırıl tutacaktır!

Adım 1: Yüzeyi Hazırlayın

Alüminyum kaplamayı inceleyin ve soyulmuş veya dökülen boyaların yanı sıra eski kalafat çizgilerini kazıyın. Küf ve kiri ılık, sabunlu suyla ovalayın. Alternatif olarak, bir elektrikli yıkayıcı kullanmak bu işlemi hızlandıracaktır, sadece alüminyum kaplamanın arkasına su gelmemesine dikkat edin. Boyamaya başlamadan önce 2 veya 3 gün kurumasını bekleyin. Kapsamlı bir hazırlık yapılmadığında, boya yüzeyi istenenden daha hızlı kabarır, soyulabilir veya solabilir ve bu da başka bir boyama projesi yapmanıza neden olur.

Adım 2: Yüzeyi Doldurun

Galvanizli metal aşındırma astarı, alüminyum dış cephe kaplamanızı boyarken size en iyi sonuçları verecektir. Tüm yüzey alanını kaplamak için sentetik bir polyester boya fırçası kullanmak ve en az 4 saat kurumasını sağlamak isteyeceksiniz.

Adım 3: Boya

%100 akrilik dış cephe boyası kullanarak, boya rulonuzu yüklemeden önce kenarları boyamak için bir fırça kullanın. Silindiri, dış cephe kaplamasının yönlendirildiği yönde çalıştırın (yatay ise yan yana, dikey ise yukarı ve aşağı), yukarıdan aşağıya doğru çalışın. Başka bir kat uygulamadan önce boyanın en az 2 saat kurumasını bekleyin.

Vinil Kaplama Boyama

Ev dış cepheleri için açık ara en popüler dış cephe kaplama malzemesi olan vinil, malzeme ile karıştırılan renk nedeniyle genellikle boyama gerektirmeyen bakım gerektirmeyen olarak kabul edilir. Bununla birlikte, vinil kaplama zamanla parlaklığını kaybedebilir veya eviniz için bir yüz germe istiyor olabilirsiniz.

Durum ne olursa olsun, vinil siding boyayabilirsiniz, sadece vinil sidinginizin artık boyanın kendisi kadar bakım gerektirmeyeceğini unutmamak önemlidir.

Vinil dış cephe kaplamanızı boyamanın hala geçerli olabilecek herhangi bir üretici garantisini geçersiz kılıp kılmadığını kontrol etmek de önemlidir.

Adım 1: Vinili Temizleyin

Sidinginizi suyla durulayın. Ardından, bir temizleme solüsyonuyla, aşağıdan yukarıya doğru çalışarak kiri, yağı ve kalıntıları temizleyin. Hat boyunca maliyetli nem sorunlarına neden olabileceğinden, dış cephe kaplamasının arkasına su almayın. Bir sonraki adıma geçmeden önce tamamen kuruduğundan emin olun.

2. Adım: Prime (İsteğe bağlı)

Vinil kaplama astar gerektirmez, ancak özellikle kaplamanız bozulduysa veya şiddetli hava koşullarına dayandıysa, astar kullanmaktan zarar gelmez. Astarın tamamen kurumasını bekleyin.

Adım 3: Boya

Astar yaparken kullandığınız tekniğin aynısını kullanarak düz bir dış cephe boyası boyayın. Önerilen ikinci katı uygulamadan önce ilk katın tamamen kurumasını bekleyin.

Hardie Board Siding Boyama

Dayanıklı hakkında konuşun. Fiber çimento dış cephe kaplaması olarak da bilinen Hardie Board, beton alt tabakadan yapılmış kompozit bir malzemedir. Muadillerinden çok daha ağırdır, son derece dayanıklıdır ve tipik olarak 20 yıla kadar boya yenilemeye ihtiyaç duymaz.

Sert tahta boyamak sadece mümkün olmakla kalmaz, dayanıklılığını arttırmanız ve evinizin taze görünmesini sağlamanız önerilir.

1. Adım: Temizleyin

Basit bir bahçe hortumu veya basınçlı yıkayıcı kullanarak kiri, kiri, yağı ve tozu püskürtün. Tavan çizginizden başlamak ve aşağı inmek en iyisidir.

2. Adım: Prime

Yepyeni bir hardie board siding ile çalışıyorsanız, Prefinished, Factory Primed veya Astarsız olup olmadığını belirleyin. Dış cephe kaplamanız Astarsız ise, boyamaya başlamadan önce dış cephe akrilik lateks astar uygulamanız gerekecektir. Önceden Bitmiş veya Fabrikada Astarlanmış bir sert tahtanız varsa, bu adımı atlayabilirsiniz.

Adım 3: Boya

Neyse ki, hardie board boyaması son derece kolay bir malzemedir. Ancak, boyamak için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın (fırça, rulo, püskürtücü vb.), en iyi sonucu elde etmek için iki kat boya uygulamanız gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder