14 Mart 2022 Pazartesi

Mutfak Dolaplarında Ne Tür Boya Kullanmalıyım?


Dolaplarınız yorgun görünüyor. Aslında, dün gece mutfağı temizlemeyi bitirip ışıkları söndürdüğünde, onların iç çekip, "Beni yeniden güzelleştir!" dediğini duyduğuna yemin edebilirdin. Dolapları değiştirmek şu anda bütçenizi aşıyor olabilir, ancak onları yeniden boyamak, dolaplarınızın yeniden keskin görünmesini sağlamak ve yorgun mutfağınıza hayat vermek için uygun maliyetli bir yoldur.

Mutfak dolaplarınız için nasıl boya seçeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

İlk Şeyler Önce — Boyama Doğru Seçenek mi?

Yeniden boyama çoğunluğuna atlamadan önce, dolaplarınızın yeniden boyama için iyi adaylar olduğundan emin olun.

İyi durumdalar mı? Çentikler ve sıyrıklar göze hoş gelmez ancak yeniden boyama işleminde onarılabilir. Bununla birlikte, yapısal hasar, yeniden kaplama veya değiştirme gerektirecek bir şeydir.

Bazen kapılar ve çekmeceler çok hasarlıdır, ancak kutular hala iyi durumdadır. Bu durumda, yeniden kaplama - dolap kutularının kaplanması ve kapakların ve çekmece önlerinin değiştirilmesi - gidilecek yoldur.

Ancak bazen kutuların kendileri kötü yapılandırılmıştır. İnce arka ve yan taraflara, kırık raylara, sarkık raflara ve daha fazlasına sahip ucuz dolapların onarımı çok zor olabilir. Bu durumda, değiştirme gerekli olacaktır.

Ayrıca laminat dolaplar ahşap dolaplar kadar boya kabul etmez.

Ahşap dolaplarda yalnızca yontma boya ve estetik hasarla uğraşıyorsanız, yeniden boyamak iyi bir karardır.

Bir Astar Seçin

Hepsi bir arada astar ve boya ürünlerinden kaçının ve dolaplarınızı astarlamak için ekstra adım atın (tabii bunları iyice hazırladıktan sonra). Sandeco dekoratif boya gibi suda çözünür bir su bazlı boya, boyanın yapışmasına yardımcı olmak için dolaplarınızı astarlamak için iyi bir seçimdir.

Yağ veya Lateks seçin

Boya seçiminizi yaparken yağ ve lateksin artılarını ve eksilerini tartın:

Lateks çabuk kurur ve kolayca temizlenir

Yağlı boyalar size daha sıkı ve pürüzsüz bir yüzey bırakma eğilimindedir.

Yağlı boyalar o kadar hızlı kurumaz

Lateks boyaların tamamen kuruması daha uzun sürer ve bu arada onları hasara karşı duyarlı hale getirir.

Her iki boya da size iyi bir sonuç verecektir, bu nedenle genellikle tercihe bağlıdır. Dolaplarınızı boyaması için birini işe alırsanız, kullanmayı tercih ettikleri bir boya türü olacaktır.

Bir Bitiş Seçin

Bir mutfakta dayanıklılık çok önemlidir. Her gün kabininizin boyasına saldıran dökülmeler, sıçramalar ve kirli parmaklarınız olacak. Kolay silinebilir bir yüzey seçin. Sert bir bitiş en iyi seçeneğiniz olacaktır - yarı parlak, parlak veya saten seçin. Ancak mat veya yumurta kabuğundan kaçının.

Sprey mi Fırça mı?

Püskürtmeli yüzeyler size en pürüzsüz sonuçları verir, ancak özellikle doğru ekipmana sahip değilseniz, DIY yapmak daha zor olma eğilimindedir. Bir fırça fırça izleri bırakabilir, bu nedenle en az görünür yerlerde kullanmak en iyisidir. Bununla birlikte, yüksek kaliteli 2 ila 2-1 / 2 inç ince kıllı bir fırça, daha kusursuz bir görünüm elde etmenize yardımcı olabilir.

Çoğu zaman, kapıları ve çekmeceleri çıkarıp başka yerlere püskürtmek ve tamamen kuruduktan sonra yeniden takmak iyi bir fikirdir. Ve unutmayın - silindirler kesinlikle iz bırakır. Ne pahasına olursa olsun onlardan kaçının.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder