14 Mart 2022 Pazartesi

Farklı Boya Çeşitleri

Evinizi boyamak göz korkutucu bir iş olabilir. Bir renk seçmek, alanı ölçmek, alanı temizlemek ve izin zamanını planlamak, dikkate alınması gereken faktörlerdir. Ancak, uygun araştırma ve hazırlık ile yeni boya işiniz sorunsuz ve verimli bir şekilde ilerleyecektir.

Konu araştırmaya geldiğinde, unuttuğunuz bir faktör daha olabilir – aralarından seçim yapabileceğiniz farklı boya ve cila türleri. Eviniz için hangi renk ve paleti istediğinizi biliyor olsanız da, bitiş ve italyan boya nasıl yapılır türünü düşünmek de aynı derecede önemlidir.

Akrilik ve Lateks

Akrilik ve lateks olmak üzere iki ana boya türü vardır. Farklı akrilik boya ve lateks boya türleri arasındaki temel fark, temelleridir. Akrilik boya kimyasal, lateks boya ise su bazlıdır. Her iki türün de artıları ve eksileri vardır.

Akrilik

Akrilik reçineler ve pigmentten yapılmış, akrilik seçmenin birçok avantajı vardır. Bu boya güneşe ve suya latekse göre daha dayanıklıdır; daha elastiktir, daha dayanıklıdır ve yüzeylere iyi yapışır.


Ancak, dikkate alınması gereken eksileri de vardır. Akrilik boyanın temizlenmesi daha zordur, daha pahalı olabilir ve boyadaki kimyasallar toksiktir ve alternatifinden daha az çevre dostu olabilir.

Lateks

Vinil reçinesi ve su bazlı pigmentlerden yapılan lateks boyanın da akrilik gibi artıları ve eksileri vardır. Lateks boya, akrilik boyaya göre daha ucuz ve daha kolay erişilebilir, daha güvenli ve daha az kat halinde daha iyi kaplama sağlar.

Lateks boyaları seçmenin dezavantajı, düşük kaliteli bir boyanın ufalanmaya karşı daha duyarlı olabilmesi, güneşe ve suya karşı dayanıklı olmaması ve çok esnek bir madde olmamasıdır.

Farklı Boya Çeşitleri

İlk kat akrilik veya lateks boya uygulandıktan sonra bir sonraki adım son kattır. Yansıtıcılığa dayalı olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç seçenek vardır.

Mat

Bazen "düz" katlar olarak anılan bu boya, en az miktarda parlaklığa sahiptir. Tüm cilalar arasında en fazla kapsama alanına sahip olan mat yüzey aynı zamanda en az dayanıklı olanıdır ve temizleme işlemi sırasında zarar görebilir. Bu bitiş, yemek odaları gibi trafiğin az olduğu alanlar veya tavanlar gibi insanlarla temas etmeyecek alanlar için en iyisidir.

Yumurta kabuğu

Düz boyalardan biraz daha parlak olan yumurta kabuğu cilaları kusurları kapatır ve düz cilalardan daha dayanıklıdır. Yumurta kabuğu boyası, koridorlar, girişler ve oturma odaları gibi orta trafikli yerler için mükemmeldir.

Saten

Saten yüzeyler en yaygın iç cephe boyasıdır. Temizlemesi kolay bir yüzeye sahip olan bu yüzey, mutfaklar, yatak odaları, banyolar ve aile odaları gibi genel trafiğin yoğun olduğu alanlar için en iyisidir.

Yarı Parlak ve Yüksek Parlak

Bu kaplamaların her ikisi de parlak ve yansıtıcıdır, dayanıklıdır ve banyo, mutfak ve yatak odası gibi evde en çok yıpranan ve yıpranan odalar için idealdir. Ek olarak, kapılar, döşemeler, dolaplar ve dış mekan detayları için çok parlak boyalar kullanılabilir. Bu parlak yüzeylerin her ikisinde de çalışmanın önemli olduğunu unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder