14 Mart 2022 Pazartesi

Evin İçi Ne Sıklıkta Yeniden Boyanmalıdır?

Boya, evinizi yenilemenin ve değerini artırmanın uygun maliyetli ve basit bir yoludur. Ancak iç duvarlarınızı ne sıklıkla yeniden boyamalısınız? Çoğu uzmana göre, yeniden boyama arasındaki süre birçok faktöre bağlı olarak değişir, ancak her durumda, yaklaşık 7 ila 10 yıl (veya daha erken) idealdir. Evinizin içini ne zaman yeniden boyamanız gerektiğine dair daha doğru bir tahminde bulunabilecek bazı faktörler.

Yüksek trafik alanları

Büyük olasılıkla, koridorlarınızın sık sık boyanması gerekecek. Koridorlarda çizikler, parmak izleri, ezikler, lekeler ve aşınmış köşeler bulunur. Duvarlarınızı yıkayabilir ve bazı basit onarımlar yapabilirsiniz, ancak sonunda sadece yeniden boyamanız gerekecektir. Evdeki herhangi bir koridorda olduğu gibi - girişler, merdivenler vb. - diğer odalara kıyasla çok fazla aşınma ve yıpranma görürler.

Ev trafiğinin yoğun olduğu bir diğer alan ise mutfak ve banyolardır. Bunlar bir evin en yoğun odalarıdır ve daha sık boyanması gerekebilir. Mutfakta yemek lekeleri, duman lekeleri ve yağ lekeleri duvarları rahatsız edebilir. Banyoda nem ve rutubet sorunları yüzey boyasını etkileyebilir. Bu etkenlerden dolayı banyo ve mutfakların 3-5 yılda bir yeniden boyanması gerekebilir.

Unutulan alanlar

Tavan, süpürgelik ve trim boya işlerini gözden kaçırmak kolay olabilir, ancak bir iç mekan boyası düşünülürken bunlar unutulmamalıdır. Yağ sıçramaları mutfak tavanını kaplayabilir, süpürgelikler küçük ayakkabılardan aşınmış olabilir ve pencere pervazları yontulmuş veya korumasız olabilir. Bu alanlarda taze bir kat efekt boya, iç mekanınızı gerçekten değiştirebilir.

Tat Değişimi

Hayattaki her şeyde olduğu gibi, zevklerimiz ve beğenilerimiz değişiyor. Bir odayı tek renge boyarsanız, birkaç yıl sonra yeni mobilyalara, evde yaşayan yeni bir çocuğa veya aile üyesine veya tamamen yeni bir dekora sahip olabilirsiniz. Yeni bir boya işi, tüm bu değişikliklere bir çözümdür ve yaşam tarzınıza bağlı olarak, her 3 - 5 yılda bir, bunların ne zaman olabileceğine dair iyi bir tahmindir.

Özellikle çocuklar için yatak odalarının yeniden boyanması gerekebilir. Çocuklar büyüdükçe ve değiştikçe tercihleri ​​ve favori renkleri de değişir. Çocuk odalarını daha sık boyamanın bir başka nedeni de orada ne sıklıkla vakit geçirdikleridir. Duvarlar çizilebilir, ayakkabılar süpürgelikleri sürtebilir, yapışkan eller ve parmaklar duvarlara zarar verebilir ve diğer faaliyetler aşınma ve yıpranmaya neden olabilir.

Hava Etkisi

Yaşadığınız yere bağlı olarak, evinizdeki boyanın aşınması ve yıpranmasında havanın önemli bir faktörü olabilir. Bir okyanusun yakınında yaşıyorsanız, tuzlu hava evinizin iç kısmına tuz maruziyetine neden olabilir. Güneşe daha fazla maruz kalma durumunda, boya solabilir ve duvarlar, tavanlar, süpürgelikler veya pencere pervazlarındaki parlaklık ve parlaklık etkilenebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder