2 Kasım 2021 Salı

Tung Yağı Bilgisi

Bugün mevcut olan (ve bence düşük dereceli) gerçekten harika cilalardan biri tung yağıdır. Bugün perakende pazarındaki tung yağı ürünlerinin çoğu saf tung yağı değildir. Ana bileşen olarak tung yağına sahiptirler, ancak başta vernik olmak üzere başka katkı maddeleri de vardır. Saf tung yağı tamirhanelerden temin edilebilir, ancak perakende satış tezgahından satın aldığınız ürünün saf olmasını beklemeyin. Ve lütfen "saf tung yağı içerir" ifadesine aldanmayın. Bu çizgi kutunun üzerindeyse, "saf" tung yağına ek olarak başka bir şey içerdiğine bahse girebilirsiniz.

Bir çok avantaj

Tung yağının olumlu yönleri arasında uygulama kolaylığı, onarım kolaylığı (gerektiğinde) ve genel dayanıklılık sayılabilir. Küçük çizikler, ister gelecek ay ister gelecek yıl olsun, genellikle başka bir son kat jotun mat dış cephe boyası gibi boya uygulanarak tamir edilebilir. En büyük dezavantajı, tane doldurma kabiliyetinin olmamasıdır. Akçaağaç gibi çok pürüzsüz ve damarsız bir ağaç üzerinde çalışmadığınız sürece, tung yağı ile pürüzsüz bir yüzey elde edemezsiniz. Bununla birlikte, ahşabın "hissini" seviyorsanız ve damar dokusunun görünmesini sorun etmiyorsanız, tung yağı tam da aradığınız şey olabilir.

Başvuru

Tung yağları genellikle kısa bir kuruma süresi olan bir silme yöntemiyle uygulanır. Silme ve kaplama tamamen kuruduktan sonra yüzey düzensizliklerini gidermek için 0000 çelik yünü kullanılır ve işlem tekrarlanır. Elde etmeye çalıştığınız görünüme bağlı olarak, bu şekilde üç ila altı kat arasında herhangi bir yere uygulayacaksınız.

Önerilen makale: İtalyan dekoratif sıva ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Kullanır

Tung yağı ciladan daha dayanıklıdır ve su lekelerine karşı dayanıklıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, küçük çizikler kolayca onarılır. Kolayca temin edilebilir ve mutfaklardaki kasap bloklarının yanı sıra ahşap salata kaseleri ve diğer ahşap yemek hazırlama yüzeyleri için ideal bir yüzeydir. Yüksek kullanım (veya kötüye kullanım) alanlarındaki mobilyalar da tung yağı cilasından yararlanabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder