2 Kasım 2021 Salı

Sıva: Boyamalı mısınız, Boyamamalı mısınız?

Sıva, eski, hatta tarih öncesi bir yapı malzemesidir. En ünlü antik uygarlıkların çoğu onu kullandı: Yunanlılar, Romalılar ve Aztekler. Mısır piramitleri de bir zamanlar sıvalıydı! Renk olarak, yapıldığı dünyevi elementlerle (kireç veya Portland çimentosu, kum ve su) sınırlıydı, ancak şimdi onu çeşitli tonlarda görebilirsiniz. Uygulandığı sırada son kata pigment eklenerek, yaklaşık 1/8 inç kalınlığında bir renk tabakası oluşturarak renkli sıva elde edilir. Peki ya dış cephenizin rengini güncelleme zamanı geldiğinde ya da onarımların yapıldığı eski renkle eşleştirme zamanı geldiğinde?

Taze Sıva Uyguladığınızda

Bir fresk yapmıyorsanız (Son Akşam Yemeği gibi), taze sıva boyamayın. Aslında, Son Akşam Yemeği'nin altındaki zemin boya parçalarıyla kaplı ve ünlü duvar resminin düzenli olarak restore edilmesi ve onarılması gerekiyor.

Sıva gözeneklidir ve nefes alması gerekir. Nem yüzeye nüfuz eder ve sonra buharlaşır. Kurulduğunda, sıva ile evin yapısı arasında su geçirmez bir membran (katranlı kağıt, ev sargısı, strafor vb.) gider, böylece iç kısım kuru kalır.

Önerilen makale: efekt boya desenleri ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Son pigmentli sıva katı, kurulum işleminin bir parçası olarak devam eder, bu nedenle sıva bittiğinde yapılır. Boyayacak olsaydınız, sıvanın kurumasını ve kurumasını beklemeniz gerekirdi, bu da haftalar sürebilir. Sadece bu da değil, boya yüzeyin nefes alabilirliğine müdahale ediyor. Nem, membran ve boya arasındaki duvarda sıkışabilir. En iyi ihtimalle bu, nem bir kaçış yolunu zorlarken boyanın kabarmasına, soyulmasına ve parçalanmasına neden olur.

Daha da kötüsü, su duvarın tabanında birikerek küf ve bakterileri besleyebilir ve zardan yapısal ahşabı yiyip bitirecek bir çürüme yaratabilir.

Doğru şekilde uygulandığında, yeni sıvanızın renkli kaplaması onlarca yıl sürebilir. Boyalar karşılaştırılabilir dayanıklılığa sahip olmayacak ve herhangi bir sorun yaşamasanız bile birkaç yıl içinde tekrar boyamanız gerekecek, bu nedenle sonuçta renkli kaplama ile devam etmek daha iyidir.

Eski Sıva Aldığınızda

Eski sıva ile ne yapılacağı birkaç faktöre bağlıdır. Alçının durumu nedir? Hangi rengi istiyorsun? Ne harcamak istiyorsun? Zaten boyandı mı?

Şart

Alçınız iyi durumdaysa, en iyi seçeneğiniz basınçlı yıkayıcıyla (çok sert değil) temizlemek ve ardından bir "sis kaplaması" ile kaplamaktır. Bu, yüzeyi boya gibi kaplayan ve mevcut sıvanın yapısına bağlanan bir renk tabakası ekleyen çok ince bir Portland çimentosu, su ve pigment (kumsuz) tabakasıdır. Alçı çatlamış, yontulmuş veya parçalanmışsa, onarılması ve ardından tamamen yeni bir renk kat ile kurtarılması gerekir.

Renk

Alçıya ancak çok fazla pigment ekleyebilirsiniz, bu nedenle ister renkli bir kaplama, ister bir sis kaplama yapın, jotun ahşap boyası renk kartelası ile çok koyu renkler elde etmek mümkün değildir. Gerçekten bir patlıcan eviniz olması gerekiyorsa, yüzeyin nefes alabilirliğini koruyan ve sıvadaki küçük boşlukları ve çatlakları kapatmak için yeterince esnek ve güçlü olan elastomerik bir kaplama kullanmanız gerekir.

gider

Bir evi yeniden sıvamak ucuz değildir. Uzun vadede, paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir çünkü muhtemelen bir daha asla yapmak zorunda kalmayacaksınız, ancak yetenekli bir DIYer değilseniz, bu kendin yap projesi değildir. Bir sis ceketi size daha az mal olacak ve çok daha kolay devam edecek. Elastomerik kaplamalar, sis kaplama ile hemen hemen aynı şekilde çalışır, ancak doğru malzemeyi kullandığınızdan emin olmalısınız. En ucuz seçenek her zaman resim yapmaktır, ancak bu, birkaç yıl içinde tekrar yapmak zorunda kalabileceğiniz bilgisiyle birlikte gelir.

Zaten Boyalı

Sıvanızın üzerinde zaten boya varsa, üzerine sıva yapamazsınız. Yeni malzeme boyaya yapışmaz ve kısa sürede çatlar ve düşer. Bu, bütün bir duvarı sıvalamayı veya sadece burada ve orada yamaları veya onarımları içerir. Sıvanız boyanın altından iyi geçtiyse, üzerini boyayabilirsiniz. Ancak, yapmanız gereken herhangi bir onarım varsa, o zaman en pahalı durumdasınız demektir.

Evdeki boyayı ve kötü sıvayı zımparalamanız, yeniden sıva yapmanız ve bir renk kat uygulamanız gerekir. Bu nedenle sıva ilk etapta boyanmamalıydı ve bu yüzden genellikle tavsiye edilmez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder