2 Kasım 2021 Salı

Mobilya Tamiri - Zımparalama

Sıyırma, ahşabın damarlarını leke ve cilaya karşı kapatırken, zımparalama damarı yeniden açar, önceki bir lekeden kalmış olabilecek renk bozulmalarını düzeltir ve yüzeydeki tüm çizikleri veya kusurları siler. Bu ipuçlarını ve teknikleri takip ederek eski mobilyayı yenilerken başlamak için mükemmel bir boş tuval elde edin.

En Yaygın Hatalar

Dakikada 8400'den az yörüngede salınan bir yörünge zımparası ile zımparalama. Bu, girdap izleri ve çizikler bırakır.

Tadilat, zaman ve sabır gerektirir. Tutkalın kuruması ve kuruması, zımparalamanın tam olması ve yüzeylerin düzgün şekilde kuruması için adımlar arasında yeterli zaman planlayın. Yüksek nem, önerilen kuruma süresinin iki katından fazla olabilir.

Ahşabı bir elektrikli matkapta bir bant zımpara ile oyuklamak - özellikle daha ince parçalarda bunu düzeltmek zor olabilir.

Önerilen makale: İtalyan sıva modelleri ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

En İyi Zımpara Uygulamaları

Mobilya cilalarınızın çoğu, 100 ila 120 kumlu bir zımpara kağıdı gerektirecektir. Kağıdı sık sık değiştirin, çünkü artık eskimeye başladıktan sonra zımparalama yerine parlatma işlemi yaparak greni tekrar kapatacaktır. Zımpara kağıdınızın daha uzun süre dayanmasını sağlamak için tıkanmış kalıntıları temizlemek için eski bir diş fırçası kullanın.

Çok amaçlı tamir için ideal alet, dakikada yaklaşık 8.400 yörüngede salınan bir yörünge zımparasıdır. Bu hız, ahşaptaki girdap izlerinin ve çiziklerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Bir matkaba bağlı bant zımpara veya zımpara diskleri önermiyorum. Bunlar ahşabı oyar ve belirgin zımpara izleri bırakır.

Zımpara makinesine bastırmanıza gerek yoktur - kendi ağırlığı işi yapacaktır. Sadece basıncı eşit tutun ve zımpara makinesini her zaman tahılla birlikte zımparalayarak eşit süpürmelerde yönlendirin. Kaplamaları zımparalarken çoğunun çok ince olduğunu unutmayın (1/32 inç kalınlığında), bu yüzden çok dikkatli olun.

Daha küçük alanlar için 100 ila 120 kumlu zımpara kağıdı içeren bir zımpara bloğu kullanın. Kauçuk veya dolgulu zımpara bloğu, tuhaf alanlar için biraz daha fazla verime sahiptir. Çalışırken bazı farklı ahşap şekillerinin (yuvarlak, kavisli vb.) hazır olmasına da yardımcı olur. Eğrileri zımparalarken veya gömme kalıplama yaparken zımpara kağıdını bunların etrafına sarabilirsiniz. Mümkün olduğunda tahıl ile eşit basınç ve kum uygulamayı unutmayın. Yine, zımpara kağıdını sık sık değiştirin ve onarım yaptığınız ahşapta kalmış olabilecek yapıştırıcıları çıkardığınızdan emin olun. Ahşap hamurun uygulandığı yerlerde, jotun grenli dış cephe boyası leke bıraktığınızda hale bırakmamak için yüzeyi aynı hizada zımparalamaya dikkat edin.

Zımparalama işlemi tamamlandıktan sonra parçayı ve çevresini iyice temizlemek isteyeceksiniz. Tüm tozu süpürün ve kalan ince tozları almak için tamir ettiğiniz parça(lar)ın üzerinden yapışkan bir bezle geçin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder