2 Kasım 2021 Salı

Kanalizasyona Yanlışlıkla Tiner Dökerseniz Ne Olur?

Bir DIY projesinden sonra fırçalarınızdaki boya tinerini temizliyorsanız ve bir kısmı yanlışlıkla boşa giderse, ne kadar zarar verdiğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Tiner aslında borularınıza ne kadar zarar verebilir? Para cezası alabilir misin? Bir yangın başlatabilir mi? Sorunu çözmek için şimdi ne yapmalısınız ve boya tinerini gelecekte nasıl atmalısınız? Tiner ile ilgili en sık sorulan soruların bazılarını yanıtlıyoruz.

Boya tiner, çoğunlukla mineral alkollü içecekler, terebentin ve asetondan yapılan bir bileşiktir. Boyayı inceltmek ve genellikle fırça ve diğer boyama araçlarından boya ve lekeleri temizlemek için kullanılır. Biraz tiner uzun bir yol kat edebilir ve aslında yeniden kullanılabilir, bu nedenle en son DIY projeniz için ihtiyacınızdan fazlasını satın almayın.

Tekrarlanan Kullanım

Boya tinerini birden fazla kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için aletleri temiz olana kadar ıslatın ve ardından boya incelticiyi birkaç saat, hatta gece boyunca bekletin. Boya ve diğer kirler boya kabının dibine çökecektir. Konteynerin üst kısmındaki tiner temiz olacak ve yeniden kullanımınıza hazır olacaktır.

Önerilen makale: venedik sıva ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni bir kaba dökebilir ve boya inceltici olarak tekrar kullanmak için güvenli olarak işaretleyerek kapatabilirsiniz. Kirli boya tinerini daha sonra uygun şekilde atmak için ayrı bir kavanoza veya orijinal kabına da kapatmalısınız.

Borularıma Zarar Verir mi?

Sadece az miktarda boru inceltici onu boşalttıysa, borularınıza çok fazla zarar vermeme ihtimali vardır. Bununla birlikte, büyük miktarlarda tiner yerel yeraltı suyunu kirletebilir, bu nedenle bazı belediyeler tinerleri yanlış şekilde imha eden kişileri cezalandırmakta veya cezalandırmaktadır.

Sabunlu su

Yanlışlıkla lavabonuza bir miktar tiner dökerseniz, giderden 5-10 dakika veya biraz daha fazlaysa daha uzun süre sıcak, sabunlu su akıtarak temizlemeyi deneyin. Bu, boya tinerini sistemden temizlemelidir. Lavaboda bir tıpa varsa, gidere sıcak, sabunlu su akıtmadan önce onu çıkardığınızdan emin olun.

Boya Tinerini Doğru Şekilde İmha Etme

Tinerinizi daha fazla tekrar kullanamayacağınızı hissettiğinizde, uygun şekilde imha etmek için belirli bir prosedür vardır - bunu her zaman çöpe atmak yerine yapmalısınız.

Boya tinerinin tehlikeli atık toplama tesisinde bertaraf edilmesi gerekecektir. Bu tesisler genellikle kapalı jotun dış cephe boya fiyatı inceltici kapları kabul eder. Yine de, size en yakın tesisin bunu kabul edeceğinden emin olmak için önceden aramak isteyebilirsiniz.

Ayrıca otomotiv tamirhanelerini ve benzin istasyonlarını da kontrol edebilirsiniz. Bazılarında kullanılmış yağ ve diğer sıvılar için tanklar olacaktır. Bu mağazalara bazen bu malzemeler, onları kullanılabilir yağa dönüştüren şirketler tarafından alındığında ödeme yapılır. Tineriniz depoyu doldurabilir, bu da tamirhanenin veya benzin istasyonunun daha hızlı ödeme yapmasına yardımcı olur. Yine de, mağazanın tinerinizi kabul edeceğinden emin olmak için önceden arayın.

paçavra

Benzer şekilde, tinerle ıslatılmış bezler de basitçe atılmak yerine tehlikeli atık tesislerinde imha edilmelidir. Onları suyla birlikte hava geçirmez bir kaba koyun. Paçavralar kendi başlarına yanmaya eğilimlidir. Alternatif olarak, susuz yanmaz bir kapta saklayabilirsiniz.

Uyarı: Tinerin çöpe atılması yangın tehlikesi oluşturur. Boş bir kap kuru ise ve dibinde fazla boya kalıntısı yoksa çöp kutusuna atılabilir ancak dolu kapların tehlikeli atık tesisine getirilmesi gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder