2 Kasım 2021 Salı

Kaçınılması Gereken 5 Tavan Boyama Hatası

Tavan boyama, kimsenin uğraşmak istemediği işlerden biri olabilir. Yanlış anlarsan, gerçekten yanlış gidebilir! Merdiveni tırmanmadan önce bir tavanı boyarken kaçınmanız gereken beş yaygın hata listesini mutlaka okuyun.

1. Sonuna Kadar Beklemek

Odayı boyamanın en zor kısmı gibi göründüğü için iç sesiniz size tavanı en sona saklamanızı söyleyebilir. O sesi dinlemeyin ve bunun yerine önce onunla başa çıkın. Tavanı boyamadan önce tüm duvarların boyanmasını beklemek büyük bir hatadır, çünkü daha sonra tavana boya uygulayarak duvarlardaki yeni boya veya kağıt işinizi çok kolay mahvedebilirsiniz.

2. Tavanın Temizlenmemesi

Tavan yerden temiz görünebilir, ancak merdivenden çıktıktan sonra, özellikle büyük aydınlatma armatürleriniz varsa veya tavanınızda alçak kabartma süslemeler veya kirin sıkışabileceği kalıplar varsa, toz ve döküntü göreceğinizden emin olabilirsiniz. Tavanınız temiz değilse, astar ve boyanın düzgün ve eşit bir şekilde sürmesini engelleyebilir. Tavan boyamaya başlamadan önce tavanı nemli bir bezle silin ve kurumasını bekleyin.

Önerilen makale: kumlu italyan boya nasıl yapılır ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

3. Prime Gerekmediğini Düşünmek

Sadece çok uzun boylu arkadaşlarınız tavanı yakından göreceğinden, boyamadan önce astar uygulamanıza gerek olmadığını düşünebilirsiniz, ancak bu gerçekten güzel boya işinizi mahvedebilir. Özellikle tavanınız doğrudan çatının, banyonun veya mutfağın altındaysa, astar tavanı kapatmaya yardımcı olur ve gelecekte olması durumunda su hasarını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

4. Önce Büyük Alandan Başlamak ve Sonra Kenara Doğru Çalışmak

Tavan boyama işlemine en geniş yerden başlamak cazip gelebilir, bu nedenle hemen bir çok işi bitirmiş gibi hissedebilirsiniz, ancak bu, noktaları kaçırmanın kesin bir yoludur. Kenara ulaşmak için küçük bir fırça kullanarak tavanın ve duvarın kenarından başlayın. Mümkün olduğunca uzun vuruşlarla jotun ahşap boyası renkleri gibi boyamaya çalışın, ancak her seferinde bir bölüm yapın ve ardından o kenarı bitirmek için hareket edin. Tüm kenarlar boyandıktan sonra, kalıplama veya diğer karmaşık süslemeler gibi diğer hassas alanlara geçin. Kalıbı boyayacaksanız, tüm yarıklara girmek için küçük bir fırça kullandığınızdan emin olun.

5. Damlama Korkusu İçin Fırçaya Yeterince Boya Sürmemek

Tavan boyama yaparken fırçaya çok fazla boya sürülürse neler olacağını elbette hepimiz hayal edebiliyoruz. Ancak diğer yönde çok ileri gitmek - çok az boya kullanmak - çizgiler, çıplak noktalar ve tavanın belirli alanlarını yeniden boyamak zorunda kalmanın can sıkıcı gerçeğini bırakabilir. Başlarken fırçanın kıllarının yarısının boyayla kaplı olduğundan emin olun. Ayrıca fazla boyayı çıkarmak için tavan boyamaya başlamadan önce fırçanın boya kutusunun veya tepsisinin üzerine damlamasına izin vermeyi unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder