2 Kasım 2021 Salı

Garaj Kapısının Bakımı

Düzgün bakımı yapılırsa, bir garaj kapısı evinizin ömrü boyunca dayanacaktır. Kapınız ister çelik, ister ahşap veya fiberglastan yapılmış olsun, düzenli bakım çok önemlidir. Garaj kapınızın bakımını yapmak, sadece uzun süre dayanmasını ve düzgün çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda garajınızın enerji açısından verimli olduğunu bilmenin verdiği huzuru da sağlar.

Isıtmalı bir garajınız varsa, kapınızın yalıtım değerinin önemini zaten biliyorsunuzdur, ancak garajınız ısıtmalı olmasa bile verimlilik yine de önemlidir. İki katlı bir evde, genellikle garajın hemen üstüne inşa edilmiş bir yatak odası veya bir ofis bulunur. Garaj düzgün bir şekilde kapatılmazsa, garajdaki soğuk hava, sıcaklığı doğrudan yukarıdaki odanın dışına çekecek ve fırınınızın daha da fazla çalışmasına ve ısıtma maliyetlerinizi artırmasına neden olacaktır.

Garaj kapınız için bakım ipuçlarına bakarken, kapıyı kapatmanın ve hava geçirmez hale getirmenin en iyi yoluna da hızlıca göz atın. Bu adımlar, kapınızın enerji verimliliğini, görünümünü ve ömrünü en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.

Önerilen makale: traverten sıva ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bakım onarım

Bir garaj kapısı ile atılması gereken en belirgin bakım adımı boyamadır. Elementlere maruz kaldığında ahşap kapılar çatlayabilir, çelik kapılar paslanabilir ve fiberglas kapılar soyulmaya, solmaya veya kırılgan hale gelmeye başlayabilir. Kapınızın temelinin düzgün bir şekilde kaplandığından emin olmak için zaman ayırarak kapının kullanım ömrünü uzatacaksınız.

Uygun Boyama Tekniği

Resim yaparken hatırlamanız gereken birkaç önemli şey var. Her zaman tüm gevşek boyaların çıkarıldığından emin olun. Boya pullarını gevşetmek için bir kazıyıcı ve tel fırça kullanın. Bir yörünge zımparası, boyama için bir kapı hazırlamaya çalışırken etrafta olması çok yararlı bir araç olabilir. Gevşek jotun dış cephe renk kartelası boya çıkarıldıktan sonra, alttaki malzeme boyayı kabul edecek şekilde hazırlanmalıdır. Ahşap kapılar söz konusu olduğunda, bu, açıkta kalan çıplak ahşabı astarlamanız gerektiği anlamına gelir.

Çelik kapılarda, tüm gevşek pasın temizlendiğinden emin olmak için zımpara kağıdı kullanmanız ve ardından boyamadan önce uygun bir metal astar kullanmanız gerekir. Kapıya iki ince kat uygulamak için yüksek kaliteli bir dış cephe boyası kullanın. İki ince kat, bir kalın ve ağır kattan çok daha iyi yapışır ve çok daha sert bir yüzeyle kurur.

Her üç yılda bir boyayı tazelemek için zaman ayırarak, elementlerin yıkıcı sihirlerini kapınıza işlemesini engellersiniz. Taze boya ile sadece kapının temiz ve yeni görünmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda çürüme, eğilme, çatlama ve paslanma olasılığını da en aza indirmiş olacaksınız. Bu şeylerden herhangi biri, üstten bir garaj kapısı için bir ölüm çanı gibi geliyor.

Su geçirmezlik

Kapınızın bakımı düzgün bir şekilde yapıldıysa, çevresinde eşit boşluk olmalıdır. Kapı, garajınızın açıklığını kapatıyor, ancak yine de, etrafta tipik olarak hava sıyırma ile kapatılan küçük bir boşluk var. Bu esnek kauçuk malzeme, kapı açılıp kapanırken esner ve kapı ile kapı çerçevesi arasında bir conta oluşturarak garaja giren ve çıkan hava akışını sınırlar. Zamanla, bu kauçuk kuruyabilir ve kırılgan hale gelebilir. Bazen araba, bisiklet, çim biçme makinesi vb. çarpması durumunda hasar görür ve yırtılır. Kapının verimini korumak için hasarlı fitil değiştirilmelidir.

Yedek hava sıyırma çoğu donanım veya ev geliştirme mağazasından satın alınabilir. Genellikle en popüler iki garaj kapısı rengi olan kahverengi veya beyaz renkte gelir. Sıyırma, doğrudan mevcut garaj kapısı çerçevenize yapıştırılabilen plastik bir parçaya fabrikada takılı olarak gelir.

Mevcut hava yalıtımını dikkatlice kaldırarak başlayın. Çivileri çıkarmak için bir çekiç veya bir levye kullanın. Kapı çerçevesinin kendisine zarar vermediğinden emin olmak için ekstra özen gösterin. Eski hava sıyırma tamamen kaldırıldıktan sonra yenisini takmaya başlayın. Yeni hava şeridini doğru uzunlukta kesmek için bir el testeresi ve bir maket bıçağı kullanarak baş üstü parça ile başlayın. Başlık takıldıktan sonra yan parçaları takabilirsiniz. Yeni hava yalıtımını kapı kapalı konumdayken takmak en iyisidir, bu şekilde rüzgarın girdap girmesini önlemek için sıyırmanın kapıya yeterince sıkı olup olmadığını görsel olarak kontrol edebilirsiniz.

Garaj kapınız için bu düzenli bakım tekniklerini kullanmak sadece evinizin verimliliğini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda kapının ömrünü de uzatacaktır. Gereksiz bir masraf gibi görünse de, yeni bir kapının fiyatını kontrol ederseniz, sahip olduğunuza iyi bakmanın neden önemli olduğunu anlayacaksınız.

Garaj kapıları ile ilgili bir uyarı, kapınızın çalışmasıyla ilgili sorun yaşıyorsanız ve nasıl çalıştıklarını bilmiyorsanız, lütfen bakımını yapmak için bir uzmana başvurun. Garaj kapısı yaylarınızda binlerce pound basınç oluşabilir ve yanlış bir hareket çok ciddi yaralanmalara neden olabilir. Düzenli garaj kapısı bakımı, kendi başınıza yapabileceğiniz bir şeydir, ancak yaylar ve raylar konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, sormaktan korkmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder