2 Kasım 2021 Salı

Eski Boyalı Bir Çit Nasıl Boyanır

Çit boyamak sıkıcı ve sıkıcı bir iş gibi gelebilir ve ne yazık ki öyle. Bununla birlikte, boyanmamış veya kabaca boyanmış bir çit tüm evinizin görünümünü bozabilir, bu nedenle evinizin dışını gerçekten önemsiyorsanız çit boyamayı gerçekten ciddiye almalısınız. Çitiniz uzun süredir boyandıysa, muhtemelen soyulmaya ve çirkin görünmeye başlamıştır. Bu durumda, iyi bir iş çıkarmak istiyorsanız eski boyayı çıkarmanız ve çiti sıfırdan yeniden boyamanız gerekir.

Adım 1 - Çitinizi Temizleyin

Bahçe hortumu ve bol miktarda sabun kullanarak çitinizi temizleyerek başlayın. Elektrikli yıkayıcınız varsa, bahçe hortumu yerine onu kullanabilirsiniz, ancak ikincisi gayet iyi çalışacaktır. Sonraki adımları gerçekleştirirken yolunuza çıkmamaları için çitinizin eski boyasına yapışmış her türlü pislik veya kir parçacıklarından kurtulduğunuzdan emin olun.

Adım 2 - Eski Boyayı Kaldırın

Çit usulüne uygun olarak temizlendikten sonra eski boyayı çıkarmaya başlamanız gerekecektir. Bu biraz zaman alacaktır, bu yüzden sabırlı olun ve tüm çitler çözülene kadar devam edin. Eski boyadan kurtulmak için bir kazıyıcı ve zımpara kağıdı ile çalışabilirsiniz. Eski boyayı çıkarmanın yanı sıra, bu aşamada çitin kendisindeki kusurlarla da ilgilenmelisiniz. Gevşemeye başlayan çivileri çekiçleyin ve belirgin kıymıklar üzerinde zımpara kağıdı kullanın. Çitinizde kırık veya özellikle ince direkler varsa, bir sonraki adıma geçmeden önce bunları yeni direklerle değiştirmeniz gerekebilir.

Önerilen makale: dekoratif boya nedir ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Adım 3 - Ahşabı Pürüzsüzleştirin ve Astar Uygulayın

Çitiniz eski boyasından tamamen sıyrıldığında, altındaki ahşabı iyice zımparalayarak düzeltin. Çitiniz olabildiğince pürüzsüz hale geldiğinde, bir kat astar uygulayın.

Adım 4 - Çiti Yeniden Boyayın

Astarın tamamen kuruduğundan emin olun ve ardından çitinizi yeniden boyayabilirsiniz. İdeal olarak, çitinizin uğraşmak zorunda kalacağı hava koşullarına daha iyi dayanmak için bir kat dış cephe boyası almalısınız. Renkle ilgili olarak, eskisine bağlı kalmaya veya tamamen farklı bir şeye gitmeye karar verebilirsiniz - bu size kalmış. Boyayı tam 24 saat kurumaya bırakın; Gerekirse “Islak – Dokunmayın” işareti koyun.

Adım 5 - Son Dokunuşları Ekleyin

Çitinize jotun dış cephe boya özellikleri ile ikinci bir kat ev boyası sürün ve tekrar 24 saat kurumaya bırakın. Ardından, ilkinin kuruması için yeterli zaman bırakarak iki kat dolgu macunu uygulayın. Çitiniz şimdi ilk kez kurulmuş ve boyanmış gibi görünmelidir.

Bu adımları izlerseniz, çitinizi yeniden boyamak zor olmayacaktır. Tüm sürecin oldukça uzun sürdüğü doğru olsa da, çitiniz yeni gibi görüneceği için beklemeye değecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder