2 Kasım 2021 Salı

Duvarlardaki Sarı Lekeleri Düzeltme

Duvarlarınızdan akan veya tavanınızda oluşan sarı, yağlı damlalar hoş değildir ve birkaç nedeni vardır. Bu sarı damlalar evin herhangi bir odasında oluşabilir, ancak büyük olasılıkla banyolarda ve bodrumlarda bulunur. Damlaları durdurduğunuzda evinizde kalıcı lekeler oluşmaması için hızlı hareket edin.


Tavanınızda, duvarlarınızda veya kapılarınızda birkaç farklı sarı damla kaynağı vardır. Lekelerin kaynağını bulmak, damlaları nasıl yok edeceğinizi ve duvarlarınızın ve tavanınızın lekelenmesini nasıl önleyeceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır.

Sigara içmek
Siz veya evinizden biri sigara içiyorsa, sigaranın katranı duvarlarda ve tavanda birikebilir, yoğunlaşma ile reaksiyona girebilir ve sarı damlalar oluşturabilir. Evinizde uzun zaman önce yaşamış sigara tiryakisi olsa bile, sigaralardaki katran ve kimyasalların hala duvarlarınızda bulunma ihtimali vardır. Sarı lekelerinizin sebebinin sigara olduğunu düşünüyorsanız hemen temizleyin. İlk oluştuklarında, bu sarı, yağlı damlalar sabun ve su veya seçtiğiniz bir DIY temizleyici ile silinmesi kolay olacaktır. Sigaranın neden olduğu sarı lekeleri silmek için ne kadar beklerseniz, tamamen çıkarmaları o kadar zor olacaktır.

Eski Duvar Kağıdı
Yatak odanız veya banyonuz duvar kağıdıyla mı kaplıydı? Eğer öyleyse, duvar kağıdı kaldırma işlemi sizin sorununuz olabilir. Duvar kağıdı macununuz duvarlar jotun dış cephe renk kataloğu ile boyanmadan önce tamamen çıkarılmamışsa, eski duvar kağıdı macununun boyadan sızdığını görebilirsiniz. Özellikle banyoda veya nemli bir iklimde, macun varsa, sarı lekelerin oluştuğunu görmeniz olasıdır. Şu anda duvarlarınızda bulunan duvar kağıdında bu lekelerin oluştuğunu bile görebilirsiniz.

Bu lekeleri çıkarmak için, sahip olduğunuz duvar cilası türü için güvenli olan bir temizleme yöntemi kullanın. Ardından, oyundaki daha büyük sorunu ele alın: havalandırma. Bu sarı noktalar söz konusu olduğunda kötü havalandırma büyük bir suçlu olabilir. Bir pencere açmanız veya bir fan takmanız gerekebilir.

Boya Sızdırma
Boya uzmanları liç hakkında çok iyi bilgi sahibidir ve siz de öyle olmalısınız. Yüzey aktif madde sızıntısı, lateks bazlı boyalarla olur. Sürfaktanlar, lateks boya yüzeyine oturan ve belirli koşullar altında sarı sızıntı lekelerine neden olabilen bir maddedir.

Bu damlaların oluşmasına neden olan birkaç koşul, serin ve nemli koşullar, boya kururken soğuk sıcaklıklar ve yağmur veya buhardır. Mümkün olduğunda, banyonuza iyi bir havalandırma sistemi getirin. Sarı damlaları çıkardığınızda, sarı kalıntıyı tamamen çıkarmak için birkaç fırçalama gerekebilir. Duvarı bir kez yıkayın ve ardından bir veya iki gün bekleyip tekrar yıkayın.

Profesyonel ipucu: İlk etapta sızmayı önlemek için, banyoda duşu çalıştırmadan önce boyanın tamamen kurumasını bekleyin. Yatak odasında sızıntıyı önlemek için nemli bir iklimde boyama yaparken nem giderici kullanın.

Ürün
Yatak odasında mum yakmak, banyoda bazı saç ürünleri kullanmak ve hatta kokulu duvar eklentileri duvarlarınızda, tavanınızda veya kapınızda kimyasal kalıntılar bırakabilir. Oda nemlendiğinde ve suyun gidecek yeri kalmadığında, su duvara oturur ve bu kimyasalları ileri doğru çeker ve kurudukça o sarı damlaları bırakır. Odalarınıza daha iyi havalandırma eklemenin yanı sıra, bu kimyasallardan bazılarının suçlu olup olmadığını görmek için her gün kullandığınız ürünlere iyi bakın.

Konum
Damlalar banyonuzda veya yatak odanızda oluştuğunda, onları görmek ve yakalamak kolaydır. Ancak genellikle bu damlalar, gezinme boşluklarında ve bodrum köşelerinde oluşur ve fark edilmez. Üst katta bu sarı işaretlerin oluştuğunu görürseniz, bodrum katında başka işaretler olup olmadığını kontrol etmek için bir dakikanızı ayırmanız iyi bir fikirdir. Serin ve nemli, duvarları boyanmış veya daha önce duvar kağıdı yapılmış yerlere bakın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder