2 Kasım 2021 Salı

Boyalı Beton Nasıl Boyanır?

Beton boyamak kolaydır. Beton yüzeyler evlerde, özellikle dış duvarlarda ve evi çevreleyen yüzeylerde yaygındır. Pürüzlü dokusu, taze boyanın dokunulmamış betona yapışmasını çocuk oyuncağı haline getirse de, betonunuzun sık sık yeni bir kat yeni boya ile rötuşlanması gerekir ki bu biraz daha zorlayıcıdır.

Beton yüzeyleri yeniden boyamak, yeni döşenmiş betonu boyamaktan biraz daha zahmetlidir. Eskitilmiş beton yüzeyler, boyama bileşikleri, dolgu macunları ve tabii ki eski boyalar gibi çeşitli şeylerle kaplanır ve bunların tümü zorluklar yaratır.

Adım 1 - Temizleme ve Kazıma

Herhangi bir ev temizlik kimyasalıyla karıştırılmış bir su çözeltisi hazırlayın. Yüzeyi uzun saplı bir fırça ile fırçalayın. Beton yüzeyin kurumasına izin verin.

Mevcut boyanın kazınması ve zımparalanması gerekir. Gevşek veya dökülen boyayla tüm alanları kazıyın ve ince (120 kumlu) zımpara kağıdı kullanarak hafifçe zımparalayın. Yeni boya almak için gereken kumu vermek için boyanın bozulmamış alanlarını da hafifçe zımparalayın.

Önerilen makale: efekt boya fiyatları ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yüzeyi kuru bir paspasla temizleyin.

Adım 2 - Beton Yüzeyi Parlatın

Gevşemiş boya lekelerini kazımak için bir zemin tamponu kullanın. Bir hırdavatçıdan zemin tamponu kiralayabilirsiniz. Temizlenen yüzeyin kurumasına izin verin. Nemli bir yüzey, daha fazla temizlik veya boyama için ideal değildir.

Adım 3 - Kürleme Bileşiklerinin Kaldırılması

Kurutulmuş beton yüzeyde kür bileşikleri olup olmadığını kontrol edin. Parlatmadan sonra, kürleme bileşikleri eski boyanın altında küçük lekeler şeklinde ortaya çıkar. Denatüre alkol ve hidratlı kireçten eşit oranlarda bir çözelti hazırlayın.

Macun benzeri bir kıvam alana kadar plastik bir spatula kullanarak içeriği karıştırın. Bu macunu tüm görünür noktalara uygulayın. İnce bir kabuk halinde sertleşene kadar macunun kuruması için zaman verin. Kurumuş noktaları kıllı bir fırça ile kazıyın ve talaşları bir süpürge ile süpürün.

Adım 4 - Epoksi Boyanın Hazırlanması

Beton gibi sert, güçlü bir yüzey en iyi şekilde bir kat epoksi boya gibi özel bir çeşitle kaplanır. Epoksi boya, daha sonra geçici olarak kullanılabilir bir boyaya karıştırılan iki farklı, kararlı bileşen olarak satıldığından, bu aşamada da hazırlık gereklidir, çünkü karıştırıldıktan sonra boya hemen kullanılmalıdır.

Epoksi boya kullanırken, ürünün sadece iki parçasını hemen kullanılacak kadar karıştırın. Epoksi boya, iki parça karıştırıldıktan sonra saklanamaz ve kalanlar uygun şekilde atılmalıdır. Epoksi boyayı atmanın en iyi yolu, onu açık bir boya kutusunda bırakmak ve katılaşana kadar kurumasını beklemektir. Daha sonra normal ev çöpü ile atılabilir.

SORUMLULUK REDDİ: Epoksi boya kullanılırken maske takılmalıdır. Güvenlik gözlükleri gibi ek koruyucu donanımlar da tavsiye edilir. Epoksi boyadaki kimyasallara ve dumanlara maruz kalmak tehlikeli ve toksik olabilir.

Adım 5 - Hazır Beton Yüzeyin Boyanması

Beton yüzeyin kenarlarını boyayarak başlayın. Bunun için daha büyük bir boya fırçası kullanın. Kenarlardan uzaktaki alanları boyamak için jotun ahşap boyası çeşitleri gibi boya rulosunu kullanın. İlk kat boyanın yaklaşık 10 saat kurumasını bekleyin. Aradan sonra ikinci katı uygulayın. Boyanın yaklaşık beş gün kurumasını bekleyin. Altıncı gün, boyanın rengini kontrol edin. İstenen gölge eksikse, başka bir kaplama uygulayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder