2 Kasım 2021 Salı

Boya Kimyasallarının Çeşitleri ve Kullanım Amacı

Boya bölümünde boya dışında birçok farklı kimyasal ve formül bulunmaktadır. İşte bunların ne olduğuna ve bunları nasıl kullandığınıza dair hızlı bir kılavuz.

Aseton

Reçineler, mürekkepler, yapıştırıcılar ve kontakt çimento için hızlı etkili bir inceltici, temizleyici ve sökücüdür. Fiberglasın inceltilmesi ve temizlenmesi için de kullanılır. Ağır bir yağ çözücüdür, boyamadan önce metal temizleyici olarak kullanılabilir.

Alkol

Alkol denatüre, ahşap izopropil veya metanol formunda mevcuttur. Odun ve metanol alkolleri son derece zehirlidir ve kendi işini yapanlar için önerilmez. Daha güvenli bir madde olan denatüre alkol, gomalak ve pigmentli gomalak astarı inceltmek ve temizlemek için kullanılır. Gres ve yağ lekelerini, parmak izlerini ve diğer lekeleri çıkarmak için mükemmeldir.

Fırça ve Rulo Temizleyici

Boya tinerinden daha güvenli ve daha az kokulu olan bu formül, sert fırçaları eski haline getirir ve yağlı ve lateks boyaları ve verniği yıkar. Temizleme çabasını azaltır ve aplikatörlerin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur. Çoğu formülasyon, doğal veya naylon kıllı fırçalara zarar vermez, ancak sentetik kıllara zarar verebilir. Sentetik fırçalar, üreticinin talimatlarına göre temizlenmelidir. Elinizdeki boyayı çıkarmak için de kullanılabilir.

Önerilen makale: italyan boya mermer deseni uygulaması ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Parlatıcı

Su veya solvent bazlı formülasyonlarda mevcut olan parlatıcı, boyamadan önce kaygan yüzeyleri hazırlar ve boya ve verniğin eski yüzeylere yapışmasına yardımcı olur.

Yağ çözücü

Katı, sıvı ve aerosol formda mevcuttur. Yağ çözücü bodrum ve garaj zeminlerinden, araba yollarından, teraslardan ve kaldırımlardan kiri, yağı ve gresi temizlemek için kullanılır. Bazı formülasyonlar sadece beton için yapılmıştır ve asfalt yüzeylerde kullanılmamalıdır.

Lake Tiner

Birçok derece ve çözünürlük derecesinde ve çeşitli buharlaşma hızlarında mevcut olan cila tiner, cila kullanılan fırçalar ve püskürtme tabancaları için mükemmel bir temizleyicidir. Lake tiner kalıntı bırakmadığı için temizlenmiş fırçaların su ve sabunla yıkanmasını gerektirmez. Bununla birlikte, son derece dikkatli kullanılması gereken oldukça yanıcı bir çözücüdür.

Metil etil keton

Bu, asetona benzer solvent özelliklerine ve kuvvetlerine sahiptir, ancak suda çözünürdür. Hızlı buharlaşan berrak ve renksiz, esas olarak vernikleri ve vinil asetat ve vinil klorür kopolimerlerini inceltmek için kullanılır.

Maden Ruhları

Boya inceltici olarak da bilinen bu petrol distilat çözücüsü, yağ bazlı boyaların imalatında ve inceltilmesinde sıklıkla kullanılır. Kokusuz mineral alkollü içecekler, bazı kokulu bileşenleri gidermek için rafine edilmiştir. Boya inceltici olarak ve boyamadan sonra fırçaları veya ruloları temizlemek için mükemmeldir.

Nafta (VM & P)

Bu hızlı buharlaşan, berrak, renksiz solvent esas olarak mineral alkollü içeceklerin kuruma süresinin çok yavaş olduğu sprey uygulamaları için yağlı boyaları, vernikleri ve emayeleri inceltmek için kullanılır.

Boya ve Vernik Sökücüler

Bunlar metal, duvar, ahşap ve fiberglas yüzeylerde kolay sökülmesi için eski cilaları çözmek veya yumuşatmak üzere formüle edilmiştir. Boya çıkarma projesinin türüne bağlı olarak jel, yarı macun, aerosol ve püskürtme formüllerinde mevcuttur. Bazı formülasyonlar, birincil çözücü olarak metilen klorür içerir, ancak sağlık sorunları nedeniyle, toksik olmayan ve yanıcı olmayan “güvenli” met olmayan striptizciler mevcuttur.

Met olmayan striptizcilerin kullanımı daha güvenli olsa da, harekete geçmeleri daha uzun sürer ve meth muadillerinden daha pahalıdır. Ancak daha uzun süre aktif kalırlar, bu da tek bir uygulamada daha fazla jotun parlak dış cephe boyası gibi boya katmanını kaldırabilecekleri anlamına gelir. Bazı sıyırıcılar, işlemin tamamlandığını belirtmek için renk değiştirir ve bazı sökücüler, yıkama veya nötrleştirme sonrasında gerekmeyecek şekilde formüle edilir.

Pas Sökücü

Bu solüsyon sert bir fırça veya aerosol sprey ile uygulanır ve neme bağlı olarak 12 ila 24 saat kurumaya bırakılır (üretici etiketini ve literatürünü kontrol edin). Boyanabilen metal bir kalkan oluşturmak için metal yüzeylerden pası keser ve çözer. Sürüldüğünde pas hızla çözülür ve jöle şeklinde dikey yüzeylere iyi yapışır. Bu ürünler cilt üzerinde son derece serttir; koruyucu eldiven giyilmelidir.

toluen

Yağ bazlı boya, vernik, vernik ve yapıştırıcılar için bu yüksek çözücülü inceltici ayrıca belirli astarları ve son katları inceltmek için de kullanılır. Alkolde çözünür ve suda çözünmez. Çabuk kurur ve ayrıca alet ve ekipmanları temizlemek için kullanılır.

Terebentin

Terebentin ayrıca boya inceltici olarak da kullanılır. Mineral alkollü içkilerden daha fazla ödeme gücüne sahiptir ve daha hızlı çalışmasına neden olur. Ayrıca daha güçlü bir kokuya sahiptir ve az miktarda reçine içerir. Petrolden ziyade ağaç reçinesinden elde edilir.

Duvar Kağıdı Sökücüler

Macunu parçalamak ve yapışkan gücünü yok etmek için enzimler kullanan sıvı bir püskürtme solüsyonu olan duvar kağıdı sökücüler, fırça veya rulo ile uygulanabilen su bazlı jel formülasyonlarında da mevcuttur.

Ksilol (Ksilen)

Vernikleri ve kauçuğu inceltmek için orta derecede buharlaşan, berrak, renksiz aromatik hidrokarbon solvent.

Bu kılavuz, boyama kimyasallarının türlerini ve hizmet ettikleri amaçları anlamanıza yardımcı olur. Bir sonraki DIY projeniz için gerekli olabileceğinden bu önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder