2 Kasım 2021 Salı

Akçaağaç Kereste Boyamak

Akçaağaç kerestesi güzel bir ahşap damarına sahiptir ve evdeki dolaplar ve mobilyalar için popüler bir seçimdir. Bununla birlikte, zaman zaman akçaağaçtan yapılmış ürünlerdeki boya veya lekenin rengini değiştirmek isteyebilirsiniz ve en iyi sonucu elde etmek için bunu nasıl düzgün bir şekilde yapacağınızı bilmeniz gerekir. Bu nedenle, bu makale, Akçaağaç kerestesi ile en iyi boya veya leke kaplamanın nasıl elde edileceğine dair bazı ipuçları sunacaktır.

1. Mümkün Olduğunda Boya veya Lekeden Kaçının

Mümkünse, akçaağaç önceden cilalanmadıkça veya üretici tarafından önceden boyanmadıkça doğal haliyle bırakmalısınız. Akçaağaç, kiraz veya ceviz gibi açık damarlı ağaçlarda olduğu gibi, boya veya lekenin ahşaba ıslanmasını zorlaştıran çok ince damarlı gerçek bir sert ağaçtır. Hemen hemen her durumda, sert ahşaba farklı renkli bir leke veya boya uygulamak yerine, orijinal Akçaağaç ahşap rengi kaplamasını dayanıklı bir poliüretan vernik kaplama ile korumayı düşünebilirsiniz.

2. Akçaağaç Ağacını Hazırlamak Önemlidir

Akçaağaç ağacının rengini değiştirmeniz gerektiğine karar verdiyseniz, jotun ahşap boya fiyatları ile boyamadan önce ahşabı uygun şekilde hazırladığınızdan emin olmanız gerekir. Akçaağaç ağacını boyamadan veya boyamadan önce, aynı oranlarda keten tohumu yağı ve terebentin karışımı oluşturmalısınız. Ardından, eski bir havlu alın ve karışımla boyanacak olan akçaağaç ağacının tüm yüzeyini ovalayın. Hemen kuru bir havlu alın ve fazlalığı silin ve kurumasını bekleyin ve boyamadan en az 12 saat önce deneyin. Bu, ahşap ile daha sonra uygulanacak astar veya boya arasında daha iyi bir bağ oluşturmaya yardımcı olacaktır.

3. Dolduran Yağ Bazlı Astar Kullanın

Akçaağaç kerestesini boyamanız gerekiyorsa, bunu yapmadan önce yavaş kuruyan yağ bazlı bir astar uygulayın. Astarı uygulamak için kaliteli bir naylon fırça kullanın ve ardından boyamadan önce astarı tamamen pürüzsüz bir şekilde zımparalayın. Maple, diğer açık damarlı sert ağaç türleri kadar kolay boya kabul etmediğinden, bu tür ahşapları boyarken yüksek kaliteli bir astar şarttır.

4. Yavaş Kuruyan Emaye Akçaağaç İçin En İyisidir

Akçaağaç boyarken, yavaş kuruyan bir emaye boya kullanın. akçaağaç ağacı boyayı kiraz veya ceviz gibi açık damarlı ağaçlar kadar kolay emmez. Bu nedenle, yağ bazlı bir emaye kullanmak, ahşabın yüzeyine yapışırken boyanın çok hızlı kurumasını önleyecektir. Ayrıca ahşap ve boya arasında daha iyi bir bağ oluşturmak için yağ bazlı emayeye yaklaşık yarım fincan keten tohumu yağı/terebentin karışımı ekleyebilirsiniz.

Önerilen makale: efekt boya modelleri ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

5. Tur İşaretlerinden Kaçının

Akçaağaç ağacını boyarken rulo yerine yüksek kaliteli naylon fırça kullanmak her zaman en iyisidir. Bununla birlikte, akçaağaç, diğer sert ağaç türlerine göre tur izlerini daha kolay gösterir. Bu nedenle, bir fırça ile boyama yaparken, her zaman fırça üzerinde ıslak bir kenarla boyadığınızdan ve üst üste binen darbelerden kaçındığınızdan emin olmak istersiniz, çünkü boya birikmesi Akçaağaç kereste veya ahşap üzerinde kolayca ortaya çıkar.

6. Zımparalama ve Daha Fazla Zımparalama Gerekebilir

Akçaağaç boyayı çok hızlı emmediği için boya birikmesi Maple ile ilgili bir sorun olabilir. Bu nedenle, çok fazla birikmiş boya alanlarını yıkmak için boya katları arasında yüksek taneli zımpara kağıdı ile zımparalamaya hazır olmalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder