2 Kasım 2021 Salı

Ahşap Kornişlerdeki Ezik ve Çatlaklar Nasıl Onarılır

Corbels, genellikle bir rafı veya bir tezgahı desteklemek için kullanılan dikey bir yüzeye tutturulmuş dekoratif destek braketleridir. Ahşap kornişlerdeki oyuklar ve çatlaklar, dekoratif parçaların daha az çekici görünmesini sağlayabilir. Bununla birlikte, bu tür hasarlar ahşap macun veya ahşap dolgu kullanılarak gizlenebilir. Bu bileşikler, ahşap işçiliğin tekrar güzel görünmesini sağlamak için yarıkları gizleyebilir.

Adım 1 – Hasarları Onarım İçin Hazırlayın

Ezik ve çatlakların içindeki gevşek kalıntıları temizleyin. Tahta kıymıklarına dikkat edin, çünkü bunlar cildi delebilir. Ahşap dolguyu uygulamadan önce, sızdırmazlık için hazırlamak için ahşabın yüzeyini zımparalayın. Onarımlardan sonra ahşap cilası uygulamak sadece ahşabın görünümünü iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda onarımları daha iyi gizleyecektir.

Adım 2 – Hangi Bileşiğin Kullanılacağını Seçin

Onarım için kullanabileceğiniz iki tür bileşik vardır: ahşap dolgu ve macun

Önerilen makale: italyan boya nedir ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Ahşap dolgu maddesi, hızla kürlenen ve sert bir yüzeyde kuruyan bir bileşiktir. Macundan daha sert ve daha sert olan kıvamı, daha büyük ve daha geniş çatlaklar ve daha derin delikler ile uğraşırken kullanmanıza olanak tanır. Genellikle ahşap dolgu, zımparalama ve boyama için zımparalanabilir bir yoğunluğa kadar sertleşir ve sağlam bir yüzey sağlar, ancak ciddi bir onarımın yerini almaz. Ahşap dolgu maddeleri iç mekan projeleri için iyi çalışırken, mevsim değişikliği ile genişleme ve daralma eğilimi gösteren dış mekan projeleri, dolguyu ahşap yüzeylerden ayrı görecektir.

Ahşap macun, lekeli veya bitmiş bir yüzeye uygulanmasına izin veren kil benzeri bir kıvamda daha esnektir. Macunun esnekliği, ahşabın boyutsal yapısal değişiklikleriyle kırılmak yerine, potansiyel çatlama ve kırılmayı önleyerek esnemesine izin verir. Bu nedenle boşlukları ve budakları doldururken daha iyi bir seçim yapar. Dar çatlakları, küçük girintileri doldurmak, çivi ve vida deliklerini kapatmak için kullanılabilir. Zımparalamak, daha yumuşak dokusu nedeniyle ahşap dolguyu zımparalamaktan biraz daha zor olabilir. Ahşap macunun çeşitli renklerde bulunması, hasarlı kornişlerinizi onarmak için daha yakın bir eşleşme elde etmenizi kolaylaştırır. Tam bir eşleşme bulunamazsa, her zaman iki ayrı renk satın alabilir ve doğru renk tonunu elde etmek için bunları karıştırabilirsiniz.

Adım 3 – Çatlakları Doldurun

Bir macun bıçağı kullanarak küçük çatlakları ahşap macunla doldurun. Macunun tüm alanı doldurmasına izin verin. Ezikler için, macunu bindirme yüzeyinin konturuna uyacak şekilde şekillendirmek için bıçağı kullanın. Özellikle çok kavisli yüzeylerde şeklin doğru olması için biraz zaman ayırın. Kenarları düzeltmek için parmağınızı kullanın. Kurumaya izin verin.

Ahşap dolgu ile derin delikleri ve daha büyük çatlakları doldurun. Dolguyu üreticinin talimatlarına göre karıştırın. Karışımı dökülebilir yapmayın, aksi takdirde çatlaklardaki boşluğa düzgün yapışmayabilir. Bileşiği uygulamak için bir macun bıçağı kullanın. Macunla olduğu gibi doğru şekilde şekillendirin. Bir buzlu şeker çubuğu veya kürdan ile çatlak veya delikten aşağı doğru itin. Bileşiğin gece boyunca kurumasını bekleyin. Yüzeyi düzleştirmek için zımparalayın. Ardından, daha pürüzsüz bir yüzey için alana macun sürün.

Adım 4 – Boya veya Leke

Boyanın veya lekenin kolayca yapışmasını sağlamak için ahşap kornişlerin doldurulan yerlerini ince zımpara kağıdı ile zımparalayın. Leke kullanılacaksa, macun veya dolgunun renginin ahşabın rengiyle neredeyse aynı olduğundan emin olun. Lekeyi eşit şekilde uygulayın ve kurumasını bekleyin. Rengi koyulaştırmak için ikinci bir kat uygulanıp uygulanmayacağına karar verin. Lekeyi kurumaya bırakın. Boya kullanmayı tercih ederken, ahşabı kaliteli bir astarla astarlayın.  Jotun ahşap astarı gibi astar katı kuruduktan sonra zımparalayın. Son katı uygulayın ve gece boyunca kurumasını bekleyin.

Adım 5 – Poliüretan Kapatıcıyı Uygulayın

Ahşap için poliüretan sızdırmazlık maddesi kullanmak en iyi sızdırmazlık sonuçlarını sağlayacaktır. Kapatıcıyı bir kez uygulamak için bir boya fırçası kullanın. Kapatıcının eşit şekilde uygulandığından emin olun. Kapatıcının kurumasını bekleyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder