2 Kasım 2021 Salı

5 Kolay Adımda Panel Üzeri Boyama

Ahşap paneller üzerine boyamak, özellikle paneller yıpranmış, karanlık veya modası geçmişse, bir odaya yeni bir alan ve ışık hissi getirebilecek ucuz ve hızlı bir dekorasyon çözümüdür. Tadilat ve alçıpan veya duvar panosu bir seçenek değilse, gitmek için iyi bir yoldur. Bir tadilat gibi, bunu kalıcı bir tasarım değişikliği olarak düşünün çünkü geri alınamaz. Paneller, boyayı hemen kabul etmeyen kaygan bir yüzeye sahiptir, ancak yüzey önce düzgün bir şekilde hazırlanırsa boyamak oldukça basittir.

Panelleri Zımparalayın

Astar kat öncesi hafif bir zımpara, astar ve boya yapışmasını teşvik edecektir. Panellerin pürüzsüz yüzeyini pürüzlendirmek için 100 kumlu zımpara kağıdı kullanın. Zımparalamadan sonra duvarı silmek için bir bez kullanın ve geride kalan tozu temizleyin. Son olarak, panellerin eski cilasının izlerini gidermek için duvarları kimyasal bir parlaklık giderici sıvıyla silin.

Duvarı Doldur

Soyulmadan ve kabarmadan boyayı kabul edebilecek bir yüzey sağlamak için ahşap panellere kaliteli bir lateks astar uygulayın. Astarlamanın bir diğer faydası da ahşap panellerin rengini ve damarını kaplamasıdır. İyi bir astar kat olmadan, ahşabın hiçbir izinin görünmemesi için panelleri yeterince kaplamak için üç veya daha fazla kat boya gerekebilir. Astar, uygulanacak boyanın rengine de yakın olacak şekilde renklendirilebilir. Astarınızı aynı tonda veya bir veya iki açık tonda boyayın ve koyu renkli panelli duvarları kaplamak için yalnızca bir veya iki kat boya gerekecektir.

Önerilen makale: italyan duvar boya desenleri ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Olukları Doldur

Panellerdeki oluklardan tamamen kurtulmak istiyorsanız, bunları doldurmak için dolgu macunu veya derz dolgu macunu kullanın, ancak dolgunun düzgün şekilde yapışması için yalnızca astar kattan sonra. Son kat yarı parlak olacaksa, yarı parlak boya uygulanmadan önce dolgu da astarlanmalıdır.

Kesilmiş

"Kesme", duvar yüzeyini bir rulo ile boyamadan önce bir boya fırçası ile duvarların kenarları ve köşeleri boyunca yaklaşık üç inç içeri doğru boyamayı ifade eder. Mesafe, boya merdanelerinin ulaşamayacağı veya merdanenin kazıyabileceği ve bitişik tavanları ve zeminleri işaretleyebileceği alanları kapsayacak kadar geniş olmalıdır.

Panelleri Boyayın

Olukların dokusunu bırakmak isterseniz, astar veya boya uygularken rulo ile kolayca kapanmazlar. Panelli duvarları, diğer duvar yüzeylerinde yaptığınız gibi bir boya silindiri ile boyayın. İlk boya katını yuvarlarken, fırça darbelerini gizlemek için yuvarlanan yüzeyle karıştırarak olukları bir fırçayla boyayın. Duvarlar jotun iç cephe renk kartelası boyayla tamamen ıslandığında, fırça oluklardan kayar.

İkinci katta fırçayı hiç kullanmayın yoksa önemini gösterecektir. Oluklar zaten kaplanmış olacağından, sadece ikinci katta ruloyu kullanın. Parlak boya kullanırken - yarı parlak veya parlak - tüm oyukları yuvarlamadan önce bir fırça ile boyarsanız, fırça darbeleri asla kaybolmaz ve çok belirgin olur. Bu yüzden ilk katın üzerine rulo ile fırça darbelerinin üzerinden geçin.

Büyük bir tadilat ve dekorasyon bütçesi olmasa bile, panelli duvarlar, sadece küçük bir zaman ve para yatırımıyla daha parlak, daha iyi bir duvar alanı yaratmak için boyanabilir. Panelli duvarların basitçe boyanmasıyla yaratılan fark çarpıcıdır ve çabaya değer bir yatırımdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder