2 Kasım 2021 Salı

10 İç Mekan Boyama Hatası

1. Kurşunla Zehirlenmiş

İlk olarak, kurşun bazlı boya hakkında birkaç kelime. Çevre Koruma Ajansı'nın (EPA), kurşun bazlı boyaların etrafından dolanması ve imha edilmesi için özel kuralları ve yasaları vardır. Üzerinde çalıştığınız ev 1979'dan önce yapılmışsa, içinde kurşun bazlı boya olacaktır. Kurşun bazlı boya, özellikle yerseniz (boya yemeyin) veya soluduğunuzda sağlık için çok tehlikelidir. Nasıl nefes alıyorsun? Yeni boya işiniz için yüzeyi hazırlayarak. Kurşun bazlı boyanız varsa, çalıştığınız alanın yapının geri kalanından yalıtılması gerekir ve boyacı tarafından özel güvenlik tertibatı ve solunum cihazları giyilmelidir. Bazı durumlarda, kurşun bazlı boya ile evlerde çalışmadan önce özel bir kurs almanız gerekir. Müşteri adayına dayalı çalışma kursu için gerekli olan mevcudiyet, maliyet ve saatler için yerel boya mağazanıza danışın. Bu, yapınız 1979'dan önce inşa edilmişse atmanız gereken bir adımdır.

2. Eski Hataları Bulmayı Unuttum

Büyük bir hata, boyanacak alanı veya alanları kontrol etmemek. Mobilya, halı, karo zemin ve doğal ahşap gibi boyanın ait olmadığı tüm alanları inceleyin. Günden güne insanlar bu hataları ve karışıklıkları fark etmezler. Bir boya müteahhidi iseniz, bunları müşterinize belirtmeniz çok önemlidir. Yanlış yerlerdeki boyaların fotoğraflarını hatta videolarını çekin ki mevcut hatalardan ressam sorumlu tutulmasın. Ancak profesyonel olmasanız bile – bu eski kusurlar, ilk önce onları ele almazsanız, yeni boya işiniz bittiğinde aniden göze çarpacaktır.

Önerilen makale: desenli italyan boya fiyatları ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

3. Karışık Yağ ve Su

Yeni boyanız duvardan mı düştü? Mevcut boya yağ bazlı ise üzerini yağ bazlı boya ile boyamanız gerekir. Lateks boya ise üzerini lateks boya ile boyamalısınız. Aksi takdirde, boya soyulabilir. Ne tür bir boyaya sahip olduğunuzu belirlemek için, bir bezi denatüre alkolle nemlendirin ve boyanın üzerine sürün. Kumaşın üzerindeki boyanın bir kısmı çıkarsa, latekstir. Değilse, yağ bazlıdır. Yağ bazlı boyayı lateks boya ile boyayabilirsiniz, ancak önce yağ bazlı bir astar/sızdırmazlık maddesi ile boyanmalıdır.

4. Mobilyaların Etrafını Boyamaya Çalıştı

Geç başladı, hızlı bitirdi, sandalyeye sıçradı ve bir şönil atışıyla (veya kediyle) sakladı. Bir diğer yaygın hata, boyanacak odayı önceden hazırlamamaktır. Proje için gerekli tüm araçlara önceden sahip olduğunuzdan emin olun. Buna fırçalar, merdaneler ve merdaneler ve uzatma direkleri ve tabii ki boya dahildir. Cumartesi ve Pazar projesi olarak boyamayı planlıyor olabilirsiniz. Cuma akşamı, ıvır zıvırlar, resimler, duvar askıları ve diğer küçük eşyalar vaktinden önce diyelim. Küçük mobilya ve lamba parçalarını gerçekleştirin. Gerekirse TV'leri çıkarın.

5. Boya ile Doldurulmuş Çatlaklar

Boya asla bir çatlağı, lekeyi, çivi deliğini veya başka bir hasarı gizlemez. Bununla birlikte, herkesin nerede tembelleştiğinizi görebilmesi için onları vurgulayacaktır. Çatlakların ve deliklerin üzerine ilk kat spackle veya derz dolgu macunu sürün. Spackle, araları zımpara ile iki veya üç ince kat halinde uygulanmalıdır. Haftanın başlarında lekelenmeleri denemek ve zımparalamak ve ikinci bir kat uygulamak akıllıca olacaktır. Kuruma sürelerini hızlandırmak için fanları kullanın. Çatlakların üzerine kumaş bant uygulayın. Çatlakları ve delikleri kalın bir kaplamaya sıkıştırmayın ve yamamayın ve zımparalamak için bir hafta bekleyin. Spackle veya derz bileşimi ne kadar uzun oturursa, zımparalamak o kadar zor olur. Bunları önceden yapmazsanız, kendinizi ilk günün büyük bir bölümünü bunları yaparak geçirirken bulacaksınız ki bu çok cesaret kırıcı olabilir.

6. Anahtar Plakalarında Gelgit Çizgileri Oluşturuldu

Anahtar plakalarının ve elektrik kapaklarının etrafını boyamaya çalışmayın, onları çıkarın ve vidaları bir bardak içine veya geldikleri yere geri koyun, böylece kaybolmazlar. Anahtarları ve çıkışları maskeleme bandıyla kapatın. Tüm bunları önceden yapın, iç mekan boyama projelerinizi daha keyifli ve etkili bulacaksınız.

7. Düzensiz Boyanmış

Önce duvarları boyayın, sonra döşemeyi yapın, tersi değil. Süpürgeliklere ve pencere çerçevelerine biraz duvar boyası bulaştırabilirsiniz, döşemeyi boyadığınızda üzeri kapatılacaktır. Süpürgelikleri boyamadan önce zemine iki inçlik maskeleme bandı koyun.

8. Sıkışmış Ressam Bandı ile Odayı Vurgulayın

Hafta sonu bitmeden ikinci kat boyayı döşemeye alamıyorsanız, bir hafta sonra çıkarmak çok zor olacağından, bandın bir sonraki hafta sonuna kadar orada kalmasına izin vermeyin. Üzerindeki boya kuruyunca bandı çıkarın. Bandı gece boyunca bırakmak sorun değil, ancak bir hafta bekleyip ardından çıkarmaya çalışmak yaygın bir hatadır.

9. Pencere Camlarının Nasıl Yapılacağına dair Fikrim Yok

Pencere yaparken camın üzerine maskeleme bandı koymayın. Bunun yerine, camın üzerine yaklaşık 1/16 inç boyayın ve kuruduğunda tek kenarlı bir tıraş bıçağıyla çıkarın. Bu, pencereleri kapatır. Yine, boyanın bir hafta boyunca camlarda kalmasına izin vermek yaygın bir hatadır, bu da çıkarılmasını çok zorlaştırır. Kuruduktan hemen sonra tıraş edin.

10. Boyalı Lekeler

Son bir yaygın hata, lekeli duvarları önce mühürlemeden boyamaktır. Evde sigara içen veya şömine varsa, duvarlar duman lekeli olabilir. Eski su hasarı veya yiyecek sıçramaları da leke yapabilir. Bu, yağ bazlı bir dış cephe boya uygulaması astar/sızdırmazlık maddesi ile kapatılmalıdır. Lekeler kaplanmayacak ve ekstra kat boya, kapatıcı gereklidir. Aksi takdirde, leke, genellikle çizgiler halinde akacaktır. Bu adım için bir solunum cihazı TAKMALISINIZ, çünkü bu tip kapatıcı çok uçucudur ve bunu yapmazsanız kafanız karışır ve hastalanırsınız. Bol havalandırma kullanın. İçeride her türlü boyama yaparken aslında bir solunum cihazı takılmalıdır. Bununla ilgili daha fazla bilgi için boya kutusunun üzerine basılı uyarı etiketini okuyun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder