3 Temmuz 2021 Cumartesi

Siyah Demir Boru Kaynak

Siyah boru düzgün bir şekilde kaynaklanmazsa bağlantıları gevrekleştirebilir ve hatta tehlikeli olabilir.

Hayattaki birçok şeyde olduğu gibi, siyah boru kaynağında da detaylar önemlidir.

Dolayısıyla, bu soruyu doğru bir şekilde cevaplamak için basit bir evet veya hayır yeterli değildir. Malzemelere ve kaynak işlemine bağlı olarak cevap değişecektir.

Siyah Boru Nedir?

Endüstri, düz yumuşak çelik ile galvanizli boru arasında ayrım yapmak için bir terim olarak "siyah boru" kullanır. Bu nedenle, siyah boru genel olarak herhangi bir galvanize edilmemiş çelik borudur.

Siyah boru bazen siyah çelik boru, siyah demir boru ve endüstriyel boru olarak adlandırılır. Daha önce belirtildiği gibi, bu ürün yumuşak çelikten yapıldığından kaynak yapmak mümkündür. Ancak kullanılan çeşitli isimler nedeniyle, bazıları siyah boruyu demir ile karıştırır ve yanlış bir şekilde kaynağın zor olduğunu varsayar.

Ayrıca, siyah çelik boyalı sac boru bir dizi kullanım için iyi çalışır. Genellikle basınçlı hava, doğal gaz, propan ve buharı taşımak için besleme hatları olarak kullanılır. Ayrıca sprinkler sistemlerinde besleme hatları olarak kullanıldığını göreceksiniz.

Kaynak Siyah Boru

Yani, siyah çelik boruya kaynak yapabileceğinizi zaten biliyoruz. Ancak hangi kaynak işlemlerini kullanmalısınız?

Yumuşak çelik için çalışan favori yöntemlerinizden herhangi birini uygulayabilirsiniz. Çoğu kaynakçının tercih ettiği bir yöntem vardır ve seçenekler arasında stick, MIG, flux core ve TIG kaynağı gibi en yaygın kaynak yöntemleri bulunur.

Bariz olanı belirtmek için, iyi hazırlama ve temizleme prosedürlerini kullanmalısınız. Sadece dumanı ve dumanı en aza indirmekle kalmaz, aynı zamanda daha iyi bir kaynak sağlar. Çoğu durumda, siyah oksit tabakası bir öğütücü veya tel fırça ile parlak metale kadar çıkarılmalıdır.

Unutmayın, siyah boru da işlenebilir/kaplanabilir. Bu nedenle, kir ve kalıntıların yanı sıra mevcut olabilecek yağı, cilayı veya emayeyi/katranı çıkardığınızdan emin olun.

Son bir uyarı, dişli boru bağlantılarının bağlantılarında teflon bant olabilir. Birleştirilmiş bir bağlantıya kaynak yapmaya çalıştığınız nadir durumlarda, mevcut herhangi bir teflon yanacak ve zehirli gazlar yayacaktır. Teflonlu kaynaklı dişli bağlantılardan kaçınılmalıdır.

Kaynak Yaptırmak Güvenli mi?

Siyah çelik boru galvanizli değildir, bu nedenle kaynak yapmak güvenlidir. Bu tartışmaya galvanizli çeliği dahil etmiyoruz.

Galvanizli boru, uygun bir solunum cihazı giyilmedikçe kaynak yapılmamalıdır. Galvanizli çeliğe kaynak yapmak, oldukça toksik olan çinko oksit dumanları üretecektir. Kronik maruziyet ölümle bile sonuçlanabilir.)

Dikkatli Kaynak Siyah Boru Ek Parçalarını Kullanın

Ayrıca bazı siyah boru bağlantı parçalarının kaynaklanmasının zor olduğunu da not etmek önemlidir. Bu bağlantı parçaları dövülebilir demirden yapılmıştır. 1700℉ üzerinde ısıtıldığında dövülebilir demir dönüşür. Kırılgan olan ve kolayca kırılan dökme demire geri döner. Bu nedenle, sıcaklıkları düşük tutmak için dövülebilir demir bağlantı elemanlarını sert lehimleyin veya sert lehimleyin.

Bir alternatif, dövme çelikten yapılmış soket kaynaklı bağlantı parçaları kullanmaktır. Bunlar, bağlantı parçasını gevrekleştirme korkusu olmadan kaynaklanabilir. Tercih ettiğiniz çelikten çeliğe kaynak yöntemiyle bir çelik boruyu çelik bağlantı parçasına kaynaklamanız yeterlidir. Bu dövme çelik bağlantı parçaları kolayca temin edilebilir ve çeşitli boyutlarda gelir.

Siyah Boru Ne İle Kaplanır?

Siyah boru galvanizleme ile korunmadığından, fabrika, üretim sürecinde sabit bir demir oksit tabakası oluşturur. Bu, siyah boruya kendine özgü abanoz rengini verir. Ancak daha da önemlisi, boru için orta derecede korozyon koruması sağlar.

Boru ayrıca ilave koruma için kömür katranı emaye, cila veya yağ ile işlenebilir/kaplanabilir. Bu, boruya parlaklık veya parlak bir görünüm katabilir.

Siyah Demir Boruyu Çeliğe Kaynak Yapabilir misiniz?

Siyah demir boru basitçe hafif düşük karbonlu çeliktir, bu nedenle çoğu çelik sınıfına kaynak yapılabilir.

Diğer çeliklerin alaşımlarından herhangi bir sınırlama gelecektir, çünkü ısıl işlemler gibi metalurjik ihtiyaçlar, ısıdan etkilenen bölge için ve ayrıca kaynak bölgesi çatlaması ve galvanik korozyon sorunları gibi potansiyel problemler için ele alınmalıdır.

Sonuç

“Siyah demir boru” kaynağı yapılırken yüzey hazırlığı önemlidir. Doğası gereği yüzeyinde pek çok “malzeme” vardır.

Sadece hafif bir düşük karbonlu çelik olduğu için, ortalama beceri seviyelerinde kaynak yapmanıza izin veren birçok bağışlayıcı özelliğe sahiptir.

Ama süs yüzeyi değil de gaz taşıma hizmetine giriyorsa o zaman gerçekten kodlara ve bilet gereksinimlerine dikkat edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder