3 Temmuz 2021 Cumartesi

Kaynak Boncukları

Kaynak Boncuk Nedir?

Bir dolgu malzemesinin iki metal parçası arasındaki bir bağlantıya yerleştirilmesiyle bir kaynak parçası oluşturulur.

Bir dolgu malzemesini iş parçasına eritirken, torcu nasıl hareket ettirdiğiniz, su birikintisini nasıl ilerlettiğinizi ve bağlantıda bıraktığınız boncuk tipini etkiler.

Neden Farklı Torç Hareketleri Kullanılır?

Kumaşa dikiş dikmek gibi, metal bir bağlantı boyunca bir kaynak dikişi geçirmenin birkaç yolu vardır. Yine de terzilerin aksine, kaynakçıların işlerini yüz siperi ve eldiven takarken sık sık garip bir pozisyonda yapmaları gerekir.

Yerçekimi, erimiş metalin metal plakalar veya boru bölümleri arasında nasıl biriktiğinde de rol oynar. Örneğin, başınızın üzerine kaynak yapıyorsanız hızlı hareket etmeniz gerekir. Bunu yapmazsanız, erimiş metal eklemi doldurmak yerine yüz siperinize damlayacaktır.

Bu nedenle, kaynak için bir bağlantı hazırladıktan, uygun dolgu malzemesini seçtikten (örneğin, çubuk, çubuk, tel vb.) ve doğru makine ayarlarını seçtikten sonra, kaynakçı ayrıca belirli bir el darbesi kullanmalı ve su birikintisini sağa hareket ettirmelidir. boncuğu düzgün bir şekilde aşağı indirmek için hız.

Kaynak Parçası Çeşitleri ve Torç Hareketleri

Genel olarak konuşursak, kaynak havuzunu ayrı bir dolgu çubuğu, mekanik olarak beslenen bir tel veya bir çubuk elektrot ile besliyor olsanız da torç manipülasyonu hemen hemen aynıdır. Ancak çoğunlukla tek işlemle kullanılan bazı teknikler vardır.

Kaynak boncukları oluşturmak için kullanılan en yaygın dört torç işleme tekniği şunlardır:

Ana kaynak boncuk teknikleri:

ip boncukları

boncuk örgü

Sürece özel teknikler:

Kırbaç hareketi (Çubuk)

Kupada yürümek (TIG)

İpli Boncuklar

Bir kiriş boncuk, torcu eklem boyunca düz bir çizgide yan yana hareketsiz veya minimum hareketle çektiğiniz (yani “sürüklediğiniz”) veya ittiğiniz basit bir prosedürdür.

Sürükleme, elektrotun "ileri" kaynak yönünde açılı olması ve su birikintisine öncülük etmesi anlamına gelir. Bu, maksimum penetrasyon ve sağlam görünümlü bir kaynak sağlar.

Isıya duyarlı veya ince metaller için veya dikey olarak kaynak yaparken, kaynakçılar torcun ucunu "ittirir". Bu, el fenerinizi su birikintisinden uzağa eğmeyi gerektirir ve kaynak yaparken onu takip edersiniz.

Dikey bir bağlantı üzerinde kaynak yaparken, erimiş metal aşağı doğru düşmek ister. Ancak kaynağı itmek, ısıyı su birikintisinden uzak tutar ve kaynağın hızla katılaşmasını sağlar.

İtmenin en büyük dezavantajlarından biri, erimiş su birikintisini çekmekten ("sürükleyerek") ana metale daha az nüfuz etmenizdir.

Kordon boncukları genellikle çok geniş değildir ve herhangi bir kaynak pozisyonunda kullanılabilir.

Düz bir çizgide hareket ediyor olsanız bile, bağlantının her iki tarafında kaynağın ucuyla "bağladığınızdan" emin olmak yine de önemlidir. Unutmayın, kaynağın amacı sadece bir eklemi yeni metalle doldurmak değildir. Kaynak ve ana metal arasında füzyon elde etmek çok önemlidir.

Bazen torcu yeterince yavaş hareket ettirmek, kaynak birikintisinin bağlantının her iki yanından akmasına izin verir. İyi bir füzyon elde etmek için gereken her şey bu olabilir. Diğer zamanlarda, aşağıda gösterildiği gibi, yan yana hafif bir manipülasyon gereklidir.

Yine, yan yana manipülasyonu hafif tutun. Bir yandan diğer yana çok fazla hareket ederseniz, bir örgü boncuk oluşturacaksınız. (Aşağıdaki bir sonraki bölüme bakın.)

Sert dolguda Stringer boncuklar da kullanılır. Bu, endüstriyel ekipmandaki kepçelerin, çamurlukların, sabanların ve diğer dış metal parçaların ömrünü uzatmaya yardımcı olan bir yüzey kaplama işlemidir. Bu durumda, boncukların ana metal ile kaynaşması değil, koruyucu bir tabaka oluşturması amaçlanmıştır.

Örgü Boncuk

Geniş kaynaklar için eklem boyunca yan yana dokuma yapabilirsiniz. Yağlı bir bağlantı için dokuma, bir kaynak görevini tamamlamanın en hızlı yoludur.

Bu, özellikle kalın stok üzerindeki oluk kaynakları için geçerlidir. Örgüler, köşe kaynaklarında da yaygındır.

Elbette farklı örgü türleri vardır ve her kaynakçının bir favorisi vardır. Örneğin, eliniz zikzak, hilal veya kıvrımlı hareket gerçekleştirebilir.

Daha geniş bir boncuk doldurmanın yanı sıra, kaynak birikintisindeki ısıyı kontrol etmek için dokuma kullanılır. Ayrıca, metal parçalara iyi bir bağlantı sağlamak ve kenarların alttan kesilmesini önlemek için kaynağın her iki tarafında duraklatabilirsiniz.

Ancak, eklemin ortasından geçerken acele etmek isteyeceksiniz. Aksi takdirde, yüksek bir taç (yani ortada bir çıkıntı) ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, örerken düz veya sadece hafif dışbükey bir kaynak yüzeyine sahip olmak daha iyidir.

Dik bir cebi doldurmanız gerektiğinde üçgen örgü kullanışlıdır. Örneğin dikey yukarı kaynakta, bu dokuma tekniği, erimiş metalin aşağı kaymasını önleyen su birikintisinin arkasına bir raf oluşturmanıza olanak tanır.

Su birikintisinin aşırı ısınmasını veya genişlemesini önlemek için, orta nokta veya vuruşunuz su birikintisinin önünden (veya hemen önünde) geçecek şekilde yarım daire bir örgü deneyebilirsiniz. Su birikintisinde daha fazla ısı istiyorsanız, önceki çizimde gösterildiği gibi yarım daireyi (veya hilali) su birikintisinden geriye doğru örün.

Yerçekimi erimiş metali kaynaktan dışarı çekmeye meyilli olduğundan baş üstü pozisyonda dokuma zor olabilir. Pratikte bile, yarım inç veya daha geniş bir baş üstü örgü boncuğu yerleştirmek uzun bir sipariş olabilir. Ancak kaynakçılar bunu yapmayı öğrenirler, çünkü dokuma, birden fazla boncuğu çalıştırmaya kıyasla zaman kazandırır.

Kamçı Hareketi (Çubuk İçin)

Açık oluk kaynaklarında, bir çubuk kaynakçı, gerçekleştirilen ilk kaynak işlemi olan kök pasoda tipik olarak bileğiyle bir kamçılama hareketi gerçekleştirir. Amaç, çalışma plakalarını altta düz bir kaynak metali damağı ile kaynaştırmaktır.

Düşük karbonlu çelik kare profil çelikte kök pasolar için en yaygın çubuk elektrotlar, E6010 ve 6011 “hızlı dondurma” çubuklarıdır.

Kaynakçı, elektrodu boşluk boyunca yukarı doğru hareket ettirir. Bu, tam penetrasyon elde etmek için gereklidir. Sonuç olarak, su birikintisinin başındaki açıklıkta bir anahtar deliği göreceksiniz.

Bu, kaynakçıların öğrendiği en zor vuruşlardan biridir. Su birikintisini izlemenin yanı sıra, anahtar deliği boyutunu da korumanız gerekir. Çok büyürse (yani çubuğun çapının iki katından fazlaysa), o zaman iki tarafı birleştiremezsiniz. Bu nedenle kök geçişi sırasında ısı kontrolü çok önemlidir.

Uygun bağlantı tasarımı ve kaynakçı ayarlarına ek olarak, kamçı vuruşlarınızın sıklığı ile anahtar deliğinin boyutunu kontrol edebilirsiniz.

Anahtar deliği boyutu çok fazla genişlemeden önce, çubuğu biraz yukarı ve kaynağın önünde kıracaksınız. Bu işlem her şeyi soğutur ve anahtar deliği boyutunu sabit tutar. Ayrıca su birikintisinin arkasındaki boncuğun katılaşmasını sağlar.

Boncuk sertleşir sertleşmez, erimiş su birikintisine geri dönersiniz ve başka bir damla kaynak metali çubuğunuzdan düşer (eğer kaynak yapıyorsanız), bir sonraki kuruşunuzu yaratır.

Bütün bunlar oldukça hızlı gerçekleşir. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekir ve kamçılama hızı kaynakta gözlemlediğiniz ısı seviyesine göre belirlenir.

Kaynağa ilk başladığınızda, henüz yeterince ısı olmadığı için hiç çırpmıyor olabilirsiniz. Kaynağın sonuna geldiğinizde, ana metalden akan yüksek ısı nedeniyle bileğinizi sabit bir klipsle sallıyor olabilirsiniz.

Kamçı Varyasyonu – J-Weave

Kırbaç hareketindeki bir varyasyona “J-örgüsü” denir. Hilal ve kamçı vuruşlarının bir birleşimidir ve genellikle bir V-oluk bağlantısının ikinci (diğer adıyla "sıcak") geçişinde kullanılır.

Burada, E6010'unuzu veya diğer hızlı dondurulan elektrotları bir parmaktan diğerine hareket ettirirsiniz, her iki tarafta kısa bir süre duraklarsınız ve ardından çubuğu bir an için eklemin bir tarafı boyunca ileri ve yukarı doğru kırarsınız.

Bu görev için daha uzun bir yay yararlıdır. Ve tıpkı bir kök pasosunda yaptığınız gibi, ileriye doğru kırbaçladıktan sonra, kaynağın sol (veya sağ) ucundaki bir sonraki açık alana geri dönecek ve stroku tekrarlayacaksınız.

Kupada Yürümek (TIG için)

Boru için bir kök geçişinde, kaynakçılar genellikle bir TIG torcu kullanır. Çubuk veya MIG kaynağı ile elde edebileceğinizden daha temiz, daha hassas bir boncuk verir.

Ayrıca, süreç genellikle "kupayı yürümek" olarak bilinen belirli bir el vuruşunu içerir. Bu durumda, kap, tungsten ucunu çevreleyen seramik yalıtkandır. Kaynakçı, kabı kaynak bağlantısı boyunca ileri geri sallar.

Sarmalamak

Gördüğünüz gibi, bir eklemi malzeme ile doldurmak, özellikle daha geniş eklemlerde, torcu nasıl hareket ettirdiğinize büyük ölçüde bağlıdır. Çeşitli yöntemleri bilmek ve bu teknikleri anlamak kaynaklarınızın kalitesini iyileştirebilir.

Sadece bağlantınızı uygun şekilde hazırlamanız, doğru dolgu malzemesini seçmeniz ve kaynak makinenizi doğru şekilde kurmanız yetmez, aynı zamanda oluşturmak istediğiniz özel boncuk için doğru torç hareket tekniğini de kullanmalısınız.

Kapsanan dört yöntem sağlam bir başlangıç ​​sağlar. Ancak bu torç manipülasyon yöntemlerinde ustalaşılması gereken varyasyonlar ve ince ayrıntılar olduğunu unutmayın. Tüm bu teknikleri kaynak repertuarınıza eklemenin en iyi yolu bol bol pratik yapmaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder