3 Temmuz 2021 Cumartesi

Doğru Kaynakçı Nasıl Seçilir

Kaynak konusunda yeniyseniz, piyasadaki geniş ürün yelpazesi ilk başta akıllara durgunluk verebilir.

Otomobil endüstrisindeki Ford, Toyota ve Mercedes Benz gibi, birkaç büyük kaynakçı üreticisi var. Büyük çocuklar Lincoln, Miller, Hobart (şimdi Miller'e ait) ve ESAB.

Sedan, pikap, spor coupe ve SUV üreten otomobil üreticileri gibi, her biri farklı bir amaca hizmet eden ve belirli kullanıcılara hitap eden birkaç kaynak makinesi "modeli" vardır.

Sizin için doğru olanı seçmek zor olmak zorunda değil. Aşağıdaki bilgiler süreç boyunca size rehberlik edebilir.

Kaynakçı Çeşitleri

Kullanılan en yaygın kaynakçılar şunlardır:

metal soy gaz (MIG)

tungsten inert gaz (TIG)

korumalı metal ark kaynağı (“SMAW” veya Çubuk)

oksi-asetilen kaynakçıları (“gaz” veya “oksigaz”)

Birden fazla kaynak işlemiyle kaynak yapabilen çok yönlü, daha pahalı çok işlemli makineler de vardır. Ayrıca, elektrik şebekesi dışında çalışmak için motorla çalışan (yakıtla çalışan) kaynakçılar da vardır. (Bu daha karmaşık kaynakçılar farklı makalelerde ele alınacaktır.)

Bu giriş için temel MIG, TIG ve çubuk kaynak makinelerine odaklanacağız. Farklı kaynak işlemlerine aşina değilseniz, buraya geçmeden önce ana kaynak işlemleri kılavuzuna bakın.

Temel süreçlerin anlaşılması, yeni veya gelecek vadeden bir kaynakçı için önemlidir. Çeşitli kaynakçı türleri ile ilgili özellikleri ve faydaları anlarsanız, istihdam beklentileriniz önemli ölçüde artar.

Örneğin, belirli bir görev için hangi modelin en iyi sonucu verdiğini ve hangi dolgu çubuğu, tel veya çubuk elektrotun kod gereksinimlerini en iyi karşıladığını bilmek, şirketinizde bir süpervizör, proje asistanı, kaynak teknisyeni veya alıcı olarak çalışmanızı sağlar.

Bu makale, bir makine seçmenin temelleri ile başlar. Bundan sonra, size ürün satış literatüründe yer alan "özellikleri" nasıl okuyacağınızı göstereceğim ve temel özellikleri nasıl karşılaştıracağınızı öğreteceğim.

Adım 1: Kaynak Yapacağınız Metal Türünü Belirleyin

Karbon çelik

Yapılan kaynakların çoğu karbon çelik boru veya sac metal içerir. Karbon çeliği (veya sıradan çelik) çok fazla ısıyı kaldırabilir. Bu nedenle, aşağıda listelenen diğer metallerin aksine, bu metal acemi bir kaynakçı çok fazla ısı uyguladığında çok bağışlayıcıdır.

Çoğu kaynak işlemi karbon çeliğini barındırır. Ayrıca, iyi görünümlü bir kaynak elde etmek için makinede çok fazla özelliğe ihtiyacınız yoktur.

Paslanmaz çelik

Paslanmaz çelik (“SS”), ısıyla uğraşma konusunda daha titizdir. Çelik, krom ve nikelden oluşan üreticiler, büyük ölçüde korozyon önleyici özelliklerinden dolayı bu alaşımı yiyecek/içecek kapları ve diğer birçok ürün için kullanırlar.

İşçiler tipik olarak SS'yi MIG veya TIG makinelerini kullanarak kaynak yapar. SS kaynakları, metalin daha düşük termal iletkenliğini ele almak için karbon çeliğinden daha az akım gerektirir. Ayrıca, çoğu SS kaynağında artan zorluk, arkınızı ve/veya su birikintisini doğru bir şekilde elde etmek için iyi kontrollere sahip bir kaynakçı gerektirir.

Paslanmaz çelik çubuk elektrotları da bulabilirsiniz. Bu, işi halletmek için bir çubuk kaynak makinesi kullanmanıza izin verir. Ancak, ana metalin, bir çubuk kaynak makinesinin yüksek ısısına dayanacak kadar kalın olması gerektiğini ve MIG veya TIG kaynak makinesine kıyasla genellikle daha fazla sıçrama olduğunu unutmayın.

Alüminyum

Kaynakçılar için alüminyum başka bir gezegenden gelir.

Demir içermeyen bir metal olarak alüminyum ısıyı o kadar iyi iletir ki, su birikintisini erimiş halde tutmak için sürekli olarak daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız. Aynı zamanda, iş parçası çok ısınırsa kolayca deforme olur. Sonuç olarak, alüminyum işi yapmak için sıklıkla daha karmaşık ekipman gerektirir.

Alüminyum üzerinde MIG kaynak makinelerini (özellikle darbeli kaynak özelliği olan) kullanabilirsiniz. Yine de birçok tel besleme mekanizması alüminyum dolgu telini beslemek için mücadele eder. Bu nedenle, makara tabancası adı verilen ayrı bir eklenti satın alınmalıdır.

Alüminyumla çalışmayı planlıyorsanız, MIG kaynak makinenizin bir makara tabancasını kabul edebileceğinden emin olun. Hepsi yapmaz.

Alüminyum için tasarlanmış bir TIG kaynak makinesi, bir AC güç çıkışı seçeneği (“AC-TIG”) içermelidir. Diğer yararlı özellikler arasında invertör tabanlı elektronikler, kare dalga teknolojisi, denge kontrolü ve darbe seçeneği bulunur. Doğal olarak, bu eklenen özellikler bir TIG kaynakçısının maliyetini artıracaktır.

Tercih edilen bir seçenek olmasa da, bir çubuk kaynak makinesi alüminyumu da kaynaklayabilir. Paslanmaz çelik gibi, ana metal de yüksek ısıya dayanacak kadar kalın olmalıdır.

Titanyum

Titanyum (özel bisikletlerde ve uçaklarda kullanılır), Chromoly (motosikletlerde ve otomobillerde kullanılır) ve diğer egzotik metallerin kaynakçıların dikkate alması gereken kendi termal hassasiyet sorunları vardır.

Bu metaller çok pahalı olduğu için kaynak yaparken hata yapmak istemezsiniz. Bu nedenle, çok sayıda kontrole sahip sofistike bir TIG makinesinin yanı sıra çok sayıda kurulum ve yerleştirme ve kontrollerde deneyimli bir emektar gerektirirler.

Adım 2: Olası Tüm Metal Kalınlıklarını Kapsayan Bir Akım Aralığı Oluşturun

Metal ne kadar kalınsa, iyi nüfuz eden bir bağlantıya kaynak yapmak için o kadar fazla akım gerekir.

Bir kaynak makinesinin maliyeti kısmen ne kadar meyve suyu ürettiğine bağlı olduğundan, mağazanızda üzerinde çalışacağınız ana metallerin ve demirbaşların maksimum kalınlığını önceden belirlemelisiniz.

Kalın yapı çeliği ve yarım inçten daha kalın boru, ağır hizmet tipi bir MIG kaynak makinesi veya bir çubuk kaynak makinesi kullanılmasını gerektirir. Miller Electric'e göre, her yüz inçlik yumuşak çelik kalınlığı için bir amper güce ihtiyacınız var.

Örneğin, 1/8" (.125 inç) yumuşak çelik sac yaklaşık 125 amper gerektirir. Paslanmaz çelik, karbon çeliğinden yaklaşık %10 daha az sıvıya ihtiyaç duyarken, alüminyum yaklaşık %25 daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. MIG makine parametrelerini ayarlamak için diğer öğreticimizde açıklandığı gibi, mevcut ayarlar ayrıca dolgu telinin/çubuklarının çapına da bağlıdır.

Tersine, çok ince metalle çalışmak, daha hassas bir kaynak makinesinde düşük ısı (ve daha düşük amper) gerektirir. Bu durumda amaç, işi yapmak için yeterli ısıyı sağlamaktır.

Bazen düşük akım dengesiz bir ark oluşturur ve bu bir kaynakçının kabusudur. Bunun yanı sıra, ana metale çok fazla ısı girerse, kaynağı çevreleyen alan zayıflar veya erir.

Bu nedenle, ince stok veya alüminyum ile çalışmanız gerekiyorsa, amfilerin alt uçlarına da dikkat edin. Ayrıca, alüminyum için yukarıda açıklanan özelliklerin çoğu, herhangi bir metal türünden son derece ince stoğu kaynak yaparken de geçerli olacaktır.

Dikkatli olursanız, ince demirli malzemeleri kaynaklamak için bir oksiasetilen kiti kullanabilirsiniz. Ancak torcun üç boyutlu (yani, 000) küçük bir kaynak nozülünü barındırabileceğinden emin olun.

Adım 3: Nerede Kaynak Yapacağınıza Karar Verin

Nerede kaynak yapacağınızı bilmek, çoğu zaman ne tür ekipman satın almanız gerektiğini gösterir.

Düşünülmesi gereken birkaç şey var:

Güç kaynağı

Makineyi duvara (yani elektrik şebekesine) takıyorsanız, seçenekleriniz aşağıdaki gibidir:

110/120 volt AC - Bu, konut ve ticari her kamu hizmeti şirketi müşterisine sağlanan standart güçtür. Birkaç giriş seviyesi ark kaynağı makinesi 115 volt giriş gücü için derecelendirilmiştir, ancak çok fazla değildir.

220/240 volt AC – Bu, çoğu kaynak makinesi tarafından kullanılan yüksek güçlü, 30 amperlik devredir. Herhangi bir endüstriyel konum buna sahip olacaktır. Konut kablolaması başka bir konudur. Çoğu kaynak ekipmanı 30 amperlik bir devre gerektirdiğinden, kontrol panelinden bir devre bağlamak için lisanslı bir elektrikçi kiralamanız gerekebilir.

Tek Fazlı ve Üç Fazlı – Çoğu elektrikli ekipman, şebekeden çıkan 220-240 voltaj hattından çekilen normal “tek fazlı” çalışma için tasarlanmıştır. Ancak birçok depoda ve diğer endüstriyel lokasyonlarda “üç fazlı” bir seçenek mevcuttur. Bu senaryoda devreye üçüncü bir sıcak tel katılarak büyük motorlara güç sağlamak için daha fazla amper sağlanır. Bu seçenek aynı zamanda size daha iyi enerji verimliliği sağlar, bu nedenle şirketler elektrik faturalarında bir miktar tasarruf etmek için üç fazlı makinelere yatırım yapmaya isteklidir. Ancak evde üç fazlı bir makine kullanamazsınız.

Şebeke Dışı Senaryo

Açık havada kaynak yapıyorsanız ve elektrik şebekesine erişiminiz yoksa, görevi tamamlamak için motorla çalışan bir kaynakçıya veya kaynakçı-jeneratöre ihtiyacınız olacaktır. Tarlada çalışan çiftçiler ve kaynakçılar genellikle bu tip makineler satın alırlar.

Modele bağlı olarak, jeneratörler benzin, dizel veya sıvı propan (üçünün tamamı değil) ile çalışır ve bir çubuk kaynak torcu, bir Tig torcu veya bir MIG/Flux çekirdekli tel besleme ünitesi ve tabanca içerir. Bu ürün nişinin alt sınırı yaklaşık 2000 $'dan başlar ve sadece çubuklu kaynak için kullanılır.

Ürün satış literatürünü gözden geçirirken, kaynak makinesini bir jeneratörden çalıştırmayı düşünüyorsanız CC (sabit akım) ve CV (sabit voltaj) sembollerini arayın.

CV makineleri daha maliyetlidir ancak bir jeneratöre bir MIG/özlü kaynak makinesi takıyorsanız doğru seçimdir. Doğru büyüklükteki jeneratörü seçmek için güç gereksinimlerinizi (yani maksimum watt) da bilmeniz gerekir.

Dikkat edin, California yalnızca düşük karbon emisyon standartlarını karşılayan, aksi takdirde CARB uyumlu olarak bilinen jeneratörlerin kullanımına izin verir.

Rüzgarlı Koşullar

Bir esintinin mümkün olduğu korumasız alanlarda kaynak yapmayı düşünüyorsanız, bu kaynaklarınızı olumsuz etkileyebilir.

Bir kaynağın erimiş su birikintisini korumak için MIG işlemiyle birlikte kullanılan CO2/argon gazı havaya uçacak ve etkisiz olacaktır. Bu sorun, kaynaklarınızda oksidasyon ve gözeneklilik ile sonuçlanır.

Koruyucu gazın kullanılamadığı havadar koşullarda, bir MIG makinesini özlü moda geçirebilmek (veya düz özlü bir kaynak makinesi kullanmak) isteyeceksiniz. Kaplamalı tel, koruma dahil olmak üzere iyi bir kaynak yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar, böylece gaza gerek kalmaz.

Alternatif olarak, bir çubuk kaynakçı havadar bir ortamda (ancak çok havadar değil) çalışacaktır. MIG makinesindeki özlü tel gibi, bir çubuk elektrot, ihtiyacınız olanı sağlamak için bir akı kaplıdır.

Bu kaynak işlemlerinin her ikisi de tel veya çubuk içinde katı oksijen gidericiler içerir. Kaynak sırasında doğrudan su birikintisi üzerinde buharlaşarak arkalarında koruyucu bir cüruf tabakası bırakırlar.

4. Adım: Karşılaştırılacak Temel Özellikleri Anlama

Farklı kaynakçılar için satış literatürünü okurken, jargonu ve satış konuşmasını kestirmek zor olabilir.

Ancak burada aramanız gereken birkaç önemli şey var:

Görev döngüsü

Bu özellik, bir makinenin on dakikada ne kadar kesintisiz kaynak yapabileceğini gösterir.

Geleneksel olarak görev döngüsü, bir kaynakçının makinenin sunduğu en yüksek akımda kaynak yapabileceği 10 dakikalık bir süre içinde dakika sayısı olarak tanımlanır. Sınıra ulaştıktan sonra, 10 dakikalık sürenin geri kalanında makinenin soğumasına izin verilmelidir.

Bazen üreticiler görev döngüsünü yüzde olarak bildirir. Yani, matematiği kafanızda yapmalısınız. Her 10 dakikalık aralıkta kaynak yapabileceğiniz dakikaları elde etmek için yüzdeyi on ile çarpmanız yeterlidir. Görev döngüsünü aşarsanız, makine ısınır ve içindeki devreler kızarabilir.

Örneğin, maksimum akımı 70 amper olan çok ucuz bir makine yüzde 10 görev döngüsüne sahip olabilir. Bu, ekipman aşırı ısınmadan veya yanmadan her 10 dakikada 1 dakika kaynak yapabileceğiniz anlamına gelir.

Genel olarak, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak görev döngülerini arayabilirsiniz. Kural olarak:

hafif sanayi/hobici 20%

orta hizmet %40-60

ağır hizmet %60-80

Ancak günümüzde üreticiler formülle oynuyor. Daha yüksek bir görev döngüsüne sahip olmak için, yüzdeyi daha düşük bir amper ayarına göre bildirirler. Bu nedenle, maksimum 140 amperde %10 görev döngüsü sağlayan bir makine için bunun yerine 115 amperde %30'luk bir değer görebilirsiniz.

Bu nedenle, çeşitli kaynakçılar için görev döngüsünü okurken amperleri de not edin. Amper azaldıkça görev döngüsü artar.

Öte yandan, aynı taktiği, aksi takdirde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan bir makine için düşük görev döngüsünden geçmek için kullanabilirsiniz. Sadece kullanmayı beklediğinizden daha yüksek bir maksimum akıma sahip modeli satın alın. Bu şekilde, kullanmanız gereken amfilerde görev döngünüzü etkin bir şekilde artırırsınız.

Açık devre voltajı

Bu, akım akmıyorken bir ark kaynağı torçu veya tabancasından yayılan voltajdır.

Bir yandan, ciddi bir yaralanmaya neden olma potansiyeli ile tezgahta oturan canlı bir devrenin olması biraz tehlikelidir. (Bu nedenle OSHA, ekipmanda OCV'yi sınırlar.)

Öte yandan OCV, bir ark çarparken bir torç elektrotunun nasıl performans göstereceğini etkiler. Bazı kaynak türleri, başlangıçta aldığınız ekstra zımbaya ihtiyaç duyar.

Özellikle, çubuk kaynağındaki E6010 ve E7018 çubukları, oldukça yüksek bir OCV gerektirir. Bu, kaynakçı kaynağa başlamak için çubuğu metale sürttüğünde daha keskin bir arkın başlamasını sağlar.

Öğrenciler için sık görülen bir sorun, bir ark vuramamaktır, bu nedenle küçük bir kaynak makinesinde düşük bir OCV durumu daha da kötüleştirebilir. Kaynak yapmayı öğrenen bir acemi iseniz, teknik özelliklerde OCV'yi not almalısınız.

Bir çubuk kaynak makinesinde yaklaşık 80 voltluk bir OCV normal kabul edilir. Bir MIG kaynak makinesinde, yaklaşık 35'e düşebilir, ancak MIG kaynağında, tetiği çektiğinizde ark normalde sorunsuz başladığı için bu çok da önemli değildir.

Termal Aşırı Yük Koruması

Ya bir makinede vardır ya da yoktur ve sadece ona sahip olan bir makine satın almalısınız. Bu özellik, içindeki devre aşırı ısınmaya başlarsa torcunuza veya tabancanıza giden çıkış gücünü otomatik olarak keser.

Fan veya diğer soğutma mekanizması, ısıyı dağıtmaya yardımcı olmak için çalışmaya devam edecektir (makineyi açık bıraktığınız varsayılarak).

Bazı özelliklerde bu özellik açıkça belirtilmiştir. Ancak diğer ürünlerde, ekipman kılavuzunu kontrol etmeniz veya bir satış temsilcisine sormanız gerekebilir.

Adım 5: Sıkıştırılmış Gaz Kullanmanız Gerekip Gerekmediğini Belirleyin

Farklı kaynak işlemleri için çeşitli gazlar (CO2, argon, oksijen vb.) veya gaz karışımları kullanılmaktadır.

MIG kaynakları için ihtiyacınız olan gaz türü işleme, ana metale, kaynak pozisyonuna ve çevre koşullarına bağlıdır. Kullanılan gazlar argon, CO2, helyum, oksijen ve nitrojen veya bu gazların karışımlarını içerir. Örneğin, argon ve CO2 karışımı yaygındır.

Oksigaz kaynağı ile sadece oksijene ve yakıt gazına ihtiyacınız var.

Bir TIG makinesi tipik olarak saf argon kullanır. Ancak bazı özel uygulamalarda helyum gerektirebilir. TIG koruyucu gaz, MIG kaynak gazları gibi özel uygulamalar için tasarlanmış özel bir gaz karışımı olarak gelebilir.

Sıkıştırılmış gaz kullanmanız gerekiyorsa, birkaç şeyi daha düşünmek isteyeceksiniz:

Gazın basınç altında bir tankta depolanmasını gerektiren bir kaynak makinesi satın alırsanız, bir noktada, yeniden doldurma için tankı bir tedarikçiye taşımanız gerekecektir. Bölgenizde boş tankları değiştirmek ve doldurmak için makul bir politikaya sahip bir tedarikçi olduğundan emin olun.

Tankların kendisi tedarikçiden satın alınabilir veya kiralanabilir. Silindirler birkaç boyutta gelir, bu nedenle ne sıklıkta kullanacağınıza bağlı olarak hangi boyuta ihtiyacınız olduğunu araştırmanız gerekir. Kural olarak, büyük bir tankı doldurmak, küçük bir tankı doldurmaktan çok daha pahalıya mal olmaz. Ödeyebileceğinizden ve saklayabileceğiniz en büyüğünü alın.

Gazla ilgili birçok güvenlik sorunu ve depolama gereksinimi vardır. Onu kullanan kaynak ekipmanı satın almadan önce nelerin dahil olduğunu anladığınızdan emin olun. Kullanılmış bir tank satın almayı düşünüyorsanız, gaz tedarikçinizin satın almadan önce doldurmayı kabul edeceğinden emin olun. Satış fişinizi ve diğer belgelerinizi daima el altında bulundurun. OSHA, tüm tankların iki yılda bir denetlenmesini şart koşuyor.

Çoğu yumuşak takım çelikleri fiyatları MIG uygulaması, %75 argon ve %25 CO2 kombinasyonunu gerektirir, ancak bazı kaynakçılar iyi sonuçlarla %100 CO2 kullanır. MIG ve TIG'de alüminyum kaynağı genellikle saf argon gazı gerektirir. Paslanmaz çelik, %90 helyum, %7,5 Argon ve %2,5 CO2'den oluşan üç karışımlı bir karışım gerektirir. Endişelenme; gazları kendiniz karıştırmanız gerekmez. Sadece ihtiyacınız olan karışımı satın alırsınız, ancak kullandığınız her gaz için ayrı bir tanka ihtiyacınız olacaktır.

Ark kaynak makinesi ile sıkıştırılmış gazlar kullanmak maliyetlerinize eklenirken, dolgu çubuklarından tasarruf edersiniz. MIG dolgu teli, çubuk kaynak elektrotlarından daha ucuz ve daha verimlidir. (Kendinden koruyucu akı çekirdek teli ayrıca koruyucu gaz gerektirmez.)

Hem asetilen gazı hem de oksijen günümüzde pahalıdır. Bu nedenle oksi-asetilen işlemi genellikle kaynaktan ziyade torçla kesim için kullanılır.

Sonuç

Doğru kaynakçıyı seçmek, hangi makinenin ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu bulmaya gelir. Az önce ele alınan beş kilit nokta, bu süreçte size yardımcı olacak ve şunları içerecektir:

Kaynak yapacağınız metal türlerini belirleyin.

Çalışmayı düşündüğünüz kalınlık aralığını (ve gereken çıkış amperlerini) belirleyin.

Nerede çalışacağınızı düşünün (örneğin, içeride veya dışarıda).

Görev döngüsü gibi rakip kaynakçıların temel özelliklerini karşılaştırın.

Sıkıştırılmış gaza ihtiyacınız olup olmadığına karar verin. Yaparsanız, uygun düzenlemeleri yapın.

Bu adımlar, yalnızca bir kaynakçı seçme sürecinde size yardımcı olmakla kalmaz. Çeşitli birimler ve belirli durumlarda en iyi neyin işe yaradığını öğreneceksiniz. Çeşitli kaynak işlemleri ve yaygın olarak kullanılan makineler hakkında bilgi sahibi olmanız, sizi daha iyi bir kaynakçı ve potansiyel bir işveren için daha değerli kılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder