3 Temmuz 2021 Cumartesi

%100 Argon Koruyucu Gazlı MIG Kaynağı

 %100 Argon Gazı Kullanarak Çelik Kaynak Yapabilir misiniz?

Bu, her kaynakçının bir noktada karşılaşacağı bir sorudur ve evet, sahip olduğunuz tek şey saf Argon ise, MIG kaynak çeliği yapabilirsiniz. Ama ideal değil. Ve paslanmaz tavsiye edilmez.

Ve…

Her zaman bir ama, iki veya üç varmış gibi görünüyor. Ancak, bu durumda, görünüşte basit olan bu soruyu doğru bir şekilde cevaplamak için bu ıslıkların arkasındaki nasıl ve nedenlerini bilmeniz gerekir.

Neden Saf Argon Kullanırsınız?

Bu makaleyi okuyan çoğu kişi, birinin neden MIG kaynak çeliğine %100 Argon kullanmayı düşündüğünü zaten biliyor.

Gereklilik.

Gazın bitmesi her kaynakçının başına gelir. Ancak hiç kimse bir iş gününün ortasında daha fazla benzin almak için etrafta koşuşturarak değerli zamanını boşa harcamak istemez. Veya gaz tedarikçiniz kapalı olabilir.

Ancak, diğer kaynak türleri için dükkanda %100 Argon deposu bulundurursanız, bunu kullanabilir ve çalışmaya devam edebilirsiniz. MIG gaz karışımı şişenizin yeniden doldurulması için dışarı fırlamak için kesinti yok.

Saf Argon kullanmak, basitçe becerikli ve bir tutamda üretken olma meselesidir.

Ancak, kaynak yaptığınız şeye bağlı olarak çelik kaynağı yeterince yüksek kalitede olmayabilir.

%100 Argon Neden Bu Kadar Farklı?

MIG koruyucu gaz, kaynağı zararlı atmosferik gazlardan korumaktan fazlasını yapar. Evet, bu gazları dışarıda tutmak ve kaynağı gözenekli yapmamak önemlidir.

Ancak bileşimi aynı zamanda ark kalitesini ve termal iletimi de etkiler. Bu özelliklerin ayrıca elde edilen kaynak üzerinde önemli etkileri vardır.

Bu nedenle, %100 Argon - MIG kaynak çeliği kullanırken ne beklemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Kullanırken karşılaşacağınız özelliklerden bazıları şunlardır:

Argon, ark voltajını ve gücünü azaltan daha düşük bir iyonlaşma potansiyeline sahiptir.

Ark daha az kararlı olma eğilimindedir.

Kararsız bir arkı azaltılmış güçle birleştirmek, akışkan, işlenebilir bir su birikintisi oluşumunu engeller. Başka bir deyişle, çelik baklavalı sac gibi erimiş metal havuzu sert ve çalışması zor olacaktır.

Argonun ısıl iletimi daha düşüktür ve arkın dış kenarları soğuk kalır. Bu, daha az füzyonla dar, azaltılmış penetrasyon elde edeceğiniz anlamına gelir.

Dolgu malzemesi çeliğin üzerine dar, uzun bir boncuk şeklinde oturur.

Saf Argon kullanan MIG kaynakları alttan kesmeye eğilimlidir.

Deneyimler, saf Argon gazı ile çelik üzerinde MIG kaynaklarının sünekliği kaybettiğini göstermektedir. Sonuç olarak, bükülme veya bükülme sert kaynağı çatlatabilir veya kırabilir.

Özetle, %100 Argon koruyucu gazlı bir MIG kaynak makinesi kullanarak çeliği birbirine yapıştırmak mümkündür. Ama sonunda kalitesiz görünümlü, zayıf, kırılgan bir kaynak elde edersiniz.

Güçlü, kaliteli bir kaynağa ihtiyacınız varsa, %100 Argon, MIG kaynak çeliği için iyi bir seçim DEĞİLDİR.

Bu problemler paslanmaz çelikte daha da belirgindir ve saf Argon ile MIG kaynak paslanmazının kullanılması asla tavsiye edilmez.

MIG Kaynak Çeliği için %100 Argon Kullanımı

Kendinizi, çeliğe saf Argon koruyucu gazla MIG kaynağı yapmak zorunda kalmak gibi tatsız bir durumda bulursanız, yardımcı olabilecek birkaç ipucu vardır.

Eklemin kenarlarını eğin. Ana metali kaynaştırmaya ve daha güçlü bir bağlantı oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Isıyı yükseltin, ancak daha ince çeliği yakmamaya dikkat edin. Boncukun düz oturmasını sağlamak muhtemelen zor veya imkansız olacaktır.

Ayrıca Argon, farklı bir kaynak yöntemi (yani TIG) veya farklı ana metaller kullanıldığında iyi kaynaklar üretir. Bir MIG kaynak makinesiyle %100 Argon kullanmak isteyebileceğiniz bazı adi metaller şunları içerir:

Alüminyum

Titanyum

Magnezyum

Nikel (⅛ inç altında)

Bakır (⅛ inç altında)

Son bir ilgi çekici not, bazıları için daha düşük penetrasyon, çelik sac kaynağı yaparken %100 Argon ile MIG kaynağını avantajlı kılar.

Bu durumda saf Argon, ince baz metalden erime olasılığını azaltabilir. Ama muhtemelen yine de uzun, dar bir boncuk alacaksınız.

CO2 / Argon Karışımları MIG Kaynaklı Çeliğe Daha İyi Çalışır

Argona biraz karbondioksit (“CO2”) karıştırmak, %100 Argon ile ilgili sorunları çözer. Bir MIG kaynak makinesiyle sonuçları iyileştirmek için genellikle %5 ila %25 oranında CO2 eklenir.

Bu gaz karışımı, akışkan, işlenebilir bir su birikintisi ve daha iyi nüfuz sağlar. Ayrıca, alttan kesmeyi ortadan kaldırır ve daha az sıçrama olur. Daha da önemlisi, ısıtma ve soğutmanın daha iyi kontrol edilmesi, kaynağın bükülme ve bükülmeye karşı direncini artırır.

Bir Argon/CO2 karışımı satın alırken, gaz, Argona eklenen CO2 miktarını gösterecek şekilde etiketlenir.

Örneğin, “C25” %25 CO2, %75 Argon koruyucu gazdır. %100 Co2 ile kaynak C100 olarak etiketlenir.

Gazları karıştırma konseptini başka bir düzeye taşımak, trimix koruyucu gaz (örn. %90 Helyum, %7,5 Argon ve %2,5 CO2) kullanmak paslanmaz çelik üzerinde en iyi kaynakları sağlar.

Bu gaz pahalı olabilir ve hobi kaynakçısı için her zaman mevcut değildir. Ancak paslanmaz üzerindeki kaliteli kaynaklar için, bir trimix karışımı bulmak maliyete ve zahmete değebilir.

%100 Argon Neden TIG Kaynaklı Çeliğe Çalışır?

MIG kaynağı ve TIG kaynağı, dolgu malzemesinin uygulanmasında ve kullanılan elektrot tipinde farklılık gösterir. Bu, kaynağın arkını ve özelliklerini etkiler.

MIG kaynağı, dolguyu elektrot olarak kullanır ve bu nedenle, tüketilirken telin uca sürekli olarak beslenmesi gerekir.

Buna karşılık, TIG kaynağı, tüketilmeyen bir tungsten elektrot kullandı ve dolgu maddesi ark içine ayrı olarak beslenir. Bu elektrot, kararlı ve güçlü bir ark üretir, ancak tungsten ucu temiz ve hasarsız kalmalıdır.

Bu nedenle, TIG kaynağı, yüksek kaynak sıcaklıklarında bile inert kalan bir gaz gerektirir. Argon, yüksek sıcaklıklarda bile hareketsiz kalır. Aynı zamanda kolay başlatma sağlar, sabit bir ark sağlar ve tungsten elektrotun temiz kalmasına yardımcı olur.

Bu nedenle, çeliğin Argon ile TIG kaynağı için işe yarayabilir, oysa çeliğin MIG kaynağı bir Argon/CO2 karışımı kullanarak fayda sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder