3 Nisan 2021 Cumartesi

İç Mekan Boyama Hazırlık

 Artık mükemmel iç renginizi seçtiğinize göre, boya kutusunu açmadan önce yapmanız gereken birkaç önemli şey var! Her şey sırayla,

Odayı boşaltın

Tüm büyük eşyaları ve mobilyaları odanın dışına taşıyın, böylece boyama yolunuza çıkmayacak veya herhangi bir aksilik riski altında olmayacaklar. Boyamak istemediğiniz değerli veya öğeleri kaldırın. Farkına bile varmadan boyayı dökmek veya sıçratmak kolaydır. Eşyaları güvenli bir yerde bulundurmak, taşımanızı istemekten daha iyidir. Ne tür bir boyayı kullanmayı seçtiğinize bağlı olarak, çıkarılması zor olabilir veya hiç olmayabilir. Her şeyi odanın dışına taşımak için yeterli alanınız yoksa, kalması gereken şeyi odanın ortasına çekin. Üzerine boyamak için dayanabileceğiniz bir damla bez, plastik örtü veya eski bir battaniye ile örtün.

Kusurları düzeltin

Duvarları herhangi bir boşluk veya delik, gevşek sıva, çatlama veya dökülen boya, açıkta kalan tırnaklar ve pürüzlü yüzeyler açısından inceleyin. Bu sorunlu alanları bantla işaretleyin, böylece geri gelmek de kolaydır. Bir macun bıçağı veya tel fırça ile gevşek sıva ve soyulan boyayı kazıyın. Boya dökülmesi ve çatlaması birçok farklı nedenin sonucu olabilir. Zayıf yüzey hazırlığı, boya çıplak ahşaba astarsız veya halihazırda çatlayan / dökülen boyanın tepesi olmadan uygulandı, düşük kaliteli bir boya kullanılarak yaşlandı - boya zamanla kırılgan hale gelir ve artık sıcaklık değişikliklerine uyum sağlayamaz.

Gevşek sıva ve dökülen boya çıkarıldıktan sonra, kenarları düzeltmek ve astarlamak için alanın üzerine zımpara kağıdı ile gidin. İleride boyanın çatlamasını ve dökülmesini önlemek için, başka bir kat uygulamadan önce boyanın tamamen kurumasını bekleyin ve her zaman alanı / yüzeyleri boyamadan önce iyice hazırlayın.

Açıkta kalan tırnakları bir çubuk ve macun bıçağıyla çıkarın. Çiviyi çıkarırken alçıpanı korumak için macun bıçağını gözetleme çubuğunun altında tutun. 1/8 inçten daha küçük delikler ve girintiler için macun macunu kullanın. Delik 1/8 inçten büyükse, bir bağlantı macunu kullanın. Bileşiği deliğe / duvara ince bir şekilde yaymak için bir macun bıçağı kullanın. Bileşiğin tamamen kurumasına izin verin, talimatlar bir kuruma süresi tahmini vermeli ve bu işlemi iki kez daha tekrar etmelidir. Bileşiğin katları arasındaki fazlalıkları çıkarmak için zımpara kağıdı kullanın.

Son kat uygulandıktan ve kuruduktan sonra, pürüzsüz bir bitiş için ince taneli bir zımpara kağıdı kullanın. Duvarın ve pervazın birleştiği herhangi bir boşluk için, boşlukları doldurmak için eşit basınçla kalafat kullanın. Duvardaki diğer pürüzlü alanlar ve pürüzlü alanlar için ince taneli bir zımpara kağıdı kullanın.

Zımparalamayı bitirdiğinizde, tozu temizlemek için tüm alanları nemli bir bezle silin. Boyamaya başlamadan önce duvarın olabildiğince pürüzsüz olmasını istersiniz. Zımpara kağıdınızı, katlar arasında boyama işlemi boyunca elinizin altında tutun.

Temiz bir tuvalle başladığınızdan emin olun!

Tavandan süpürgeliklere kadar her şeyi temizleyin. Bu adım son derece önemlidir. Bu olmadan, esasen duvarların etrafına kir ve toz bulaştıracak ve yeni boya kutunuza karıştıracaksınız. Bunu kim ister? Ve daha da önemlisi, boya kire ve toza iyi yapışmaz. Önce tavandan başlamak ve duvarlara ve süpürgeliklere doğru ilerlemek en iyisidir. Bu şekilde, temizlemiş olduğunuz alanların üzerine toz ve kir atmazsınız. Tavanlarınız göze temiz görünse bile yine de temizleyin. Toz ve örümcek ağlarını gözden kaçırmak kolaydır. Bir süpürge alın ve tavandan ve köşelerden geçerek tüm tozu ve örümcek ağlarını atın. Sonra bir süpürge veya elektrikli süpürge alın ve tavandan attığınız tüm kiri ve yerdeki diğer saklanan toz tavşanları temizleyin.

Sonra, sabun ve suyla dolu bir kova alın. Tüm duvarları ve süpürgelikleri bir sünger veya bezle silin. Duvarda herhangi bir leke, işaretleyici veya yağ lekesi olup olmadığına dış cephe boya firmaları gibi dikkatlice bakın. Bunların çıkarılması önemlidir çünkü yeni boyaya sızabilirler. Gres, boyayı yayacak ve duvarda düzgün ve güvenli bir şekilde tutunmasını önleyecektir. Tüm lekeler giderildikten sonra, sade su ile her şeyin üzerinden bir kez daha geçin. Gece boyunca veya en az 12 saat kurumasını bekleyin.

Zemini ört

Herhangi bir kaçınılmaz sıçrama ve dökülmeden korumak için zemini örtün! Plastik, damla bezler veya eski çarşaflar işinizi görecektir. Yerel donanım veya ev geliştirme mağazanızdan plastik ve damla bezler satın alabilirsiniz. Plastik ucuz ve kolay bir alternatiftir ancak kaygan olabileceğini unutmayın.

Ressam bandı senin dostun!

Artık boyama alanı temiz ve zeminler korunduğuna göre, bir rulo boyacı bandı alın. Boyamak istemediğiniz duvar / oda kısımlarını ayırmak için ressamın bandını kullanın. Pencere kasaları, taç ve taban pervazları, ışık anahtarları ve döşeme gibi. Bandı elinizle veya bir aletle duvara sıkıca yaslanacak şekilde kapatın. Bu, boyanın banttan damlamamasını sağlar.

Bir tornavidayla priz kapaklarını ve ışık anahtarı kutularını duvardan çıkarın. Vidaları kasalara bantlayın ve güvenli bir yere koyun. Bu, kasaların boyasız kalmasını sağlar ve daha temiz bir görünüm oluşturur. Boyadan korumak için duvardaki açıktaki prizleri ve anahtarları bantlayın.

Bunları duvardan çıkarmaktan rahatsız olursanız, kaplamaları sıkıca bantlayın!

En son ama en kötü değil,

Astar

Boya rengi ev ise, astar evi ayakta tutan temeldir. Renk çemberinin karşı tarafındaki bir rengin üzerini boyuyorsanız veya yeni renginizden çok daha koyu ise, muhtemelen boyamadan önce astarlamanız gerekir. Her halükarda, yeni renginizi duvara boyamadan astarlamada yanlış gidemezsiniz.

Astar, seçtiğiniz renk için mükemmel boş tuvali oluşturur. Duvardaki tüm bu küçük kusurları kapatır ve altındaki önceki rengin yeni boya rengine akmasını engeller. Astar olmadan, duvarın orijinal rengi yeni boyanın gölgesini tamamen bükebilir. Veya yeni renkte yanlış alt tonları ortaya çıkarın. Temelde duvar ile yeni renk arasında bir mühür görevi görür, bu nedenle gerçek renk tonu gösterilebilir. Ayrıca boya renginin aşırı gözenekli yüzeyler tarafından emilmesini engeller. Astar genellikle boyadan daha ucuzdur, bu da onu bütçe dostu bir seçenek haline getirir.

Duvardaki herhangi bir deliği veya boşluğu yamadıysanız, en azından bu alanları doldurduğunuzdan emin olun. Astar kuruduktan sonra tüm alanı zımparalayın. Bu, boya birikimini azaltır ve pürüzsüz bir yüzey sağlar.

Tüm bu adımlardan sonra yeni renginizi koymak için duvarınız mükemmel bir şekle sahip olmalıdır! Hazırlık, boyama ve kuruma zamanları arasında kendinize bolca zaman ayırdığınızdan emin olun. Astardan bitişe kadar her boya tabakasının kuruması için bolca zamanı olmalıdır. Kuruma süreleri iklime ve havalandırmaya bağlı olarak değişecektir, boyanın tamamen kurumasını ve dumanın dışarıda kalmasını sağlamak için havayı mümkün olduğu kadar dolaşımda tutun. Boyanın kuruduğundan emin olduktan sonra, boyacıların bandını çıkarın ve tüm ışık anahtarı ve priz kapaklarının üstünü açın veya değiştirin. Tüm mobilyaların odaya geri taşınması için en az 24 saat bekleyin. Yeni bir kat boya bir ev için harikalar yaratır! Bu ipuçlarıyla, blokta en güzel görünen duvarlara ve kolunuzda birkaç yeni numaraya sahip olacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder