16 Ekim 2020 Cuma

Üflemeli ve Keçe Yalıtım Farkı

İzolasyon kurulumu söz konusu olduğunda, bazı seçenekleriniz vardır. Bu blog, üfleme ve vatka arasındaki farklara bir göz atıyor. En belirgin farklar, her türün görünümü ve kurulum yöntemleridir. Üflemeli yalıtım tipik olarak, bir yalıtım üfleyici ile yerleştirilmiş küçük cam elyafı, selüloz veya taş yünü parçacıklarından yapılır. Vatka yalıtımı da cam tülü veya taş yününden yapılırken, diğer yandan projeye uygun kesilmiş uzun parçalar halinde satılmakta ve yalıtımın arkası kağıt ile yapılabilmektedir.

İzolasyon Tiplerinin Karşılaştırılması

Çatı katları gibi düzensiz şekilli alanlar, çatı tadilat fiyatları ile yalıtımın evin mevcut özelliklerine uyması nedeniyle üfleme yalıtımından yararlanır. Vatka yalıtımı, duvar dikmeleri arasındaki boşluk gibi açık alanlar için daha uygundur. Kullanılan üfleme izolasyon tipi ve kalınlığı profesyonel bir izolasyon tesisatçısı tarafından belirlenmelidir. Şömineler gibi yüksek ısının olduğu alanlar için taş yünü yalıtımı önerilir. Ne keçe yalıtımının ne de şişirilmiş cam elyafın bir hava bariyeri olarak çalışmadığını ve her iki yalıtım türünün de neme eğilimli olduğunu lütfen unutmayın. Hava bariyerine ihtiyaç duyulan alanlarda, yüksek yoğunluklu selüloz keçe, cam elyafından daha etkilidir.

Maliyet ve Kurulum Kolaylığı

Hem üfleme hem de keçe yalıtımı hızlı bir şekilde kurulabilir ve maliyet açısından karşılaştırılabilir. Yalıtım maliyeti düşünüldüğünde, ev sahipleri yalıtımın ne kadar iyi çalıştığını da dikkate almalıdır. Isı iletimini durdurma kabiliyetine atıfta bulunan yeterli R-değerine sahip yalıtım, ısıtma ve soğutma maliyetlerini azaltabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder