16 Ekim 2020 Cuma

Sonbahara Hazırlanmanın Kolay Yolu


Sonbahar yaklaşırken, evinizi daha serin havalarda rahat ettirmek için hazır hale getirmek isteyeceksiniz. Bunun için çimlerinize, şöminenize, pencerelerinize, dış cephe boya fiyatları
 ve yalıtımınıza özen göstermelisiniz. Sonbahar'a hazırlanmanın kolay yolu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sonbahar Çim Bakımı

Sonbahar gelirken, çimenlerinizi ve bahçelerinizi serin havaya hazırlamanın tam zamanı. Soğuğa duyarlı kök sistemlerinin üzerine malç veya saman koyun ve ağaçlarda ölü dal olup olmadığını kontrol edin. Yoğun kar yağışının neden olduğu hasarı önlemek için ölü dalları çıkarın ve sarkan ağaç dallarını düzeltin. Çim tohumu ekmeniz gerekiyorsa, bunu sonbaharın başlarında yapın ve iyice yerleşene kadar çimleri sık sık sulayın.

Şöminenizi Hazırlayın

Şömine, damper ve çevresindeki alanlarda pas veya başka hasar olup olmadığını kontrol edin ve şömineyi kullanmadan önce kreozotu çıkarmak için şömine ve baca içini bir baca fırçası ile iyice fırçalayın. Isı kaybını azaltmak için, soğuk havanın bacadan girmesini önlemek için yangın yanmıyorken damperi kapatın.

Şöminenizin verimini artırmak istiyorsanız, şömine kapılarınızı cama yükseltmeyi ve hava-ısı değişim sistemi kurmayı düşünün. Diğer ısı kaynaklarını desteklemek için bir şömine kurmak istiyorsanız, daha düşük işletme maliyetleri ve maksimum ısı çıkışı sağlamak için enerji açısından verimli bir şömine seçin.

Pencereleri Yükseltin

Sonbahar, yeni, enerji tasarruflu pencereler kurmak için ideal bir zamandır. Çift panelli fırtına pencereleri ısıtma ve soğutma maliyetlerini yılda yüzde 20'ye kadar azaltabilirken, low-e kaplamalı pencereler sıcak havayı evin içinde tutmaya yardımcı olur. Pencerelerinizi yükseltmek bir seçenek değilse, evinizdeki mevcut pencereleri inceleyin ve düzgün bir şekilde yalıtılıp yalıtılmadıklarını belirleyin. Taslak pencereler tipik olarak ek yalıtım gerektirir.

Yalıtımınızı Yükseltin

Daha fazla yalıtım eklemek veya yeni yalıtım kurmak, ısıtma ve soğutma maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlar. İzolasyon, ısı transferini engeller ve evin içinde konforlu, tutarlı bir sıcaklık sağlar. Çoğu ev sahibi, mevcut yalıtımın denetlenmesinden yararlanabilir, çünkü 10 yaşın üzerindeki evlerde yeterince veya doğru türde yalıtım kurulmamış olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder