16 Ekim 2020 Cuma

İzolasyona İhtiyacınız Olabilecek 4 İşaret

Enerji verimliliği söz konusu olduğunda dış cephe mantolama yalıtım, evinizi ısıtma ve soğutma maliyetlerini azaltmanın en önemli yollarından biridir. Kötü yalıtım, cereyan oluşturmada ve ısıtma ve soğutma sistemlerinizin verimliliğini düşürmede başlıca faktördür. Evinizin yazın sıcağına ve soğuk kış sıcaklıklarına hazırlıklı olmasını sağlamak için, uygun şekilde yalıtıldığından emin olmanız gerekir. İşte yalıtıma ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak dört işaret.

Buz Oluşumu

Odanızın bir bölümünde buz oluşması ve başka yerlerde olmaması, evinizin iyi yalıtılmadığını gösterebilir. Diğerleri kadar yalıtımlı olmayan bazı odalar olabilir veya evin tamamı yalıtımsız olabilir. Benzer şekilde, karın eridiği “sıcak noktalar”, yalıtımın çok fazla ısının kaçmasına izin verdiği alanlardır. Evinizi kontrol ederken, buz parçaları, sıcak noktalar ve buz sarkıtları arayın.

Rüzgarlı Taslaklar

Açık bir pencereniz veya kapınız olduğunda, evinizde bir esinti olmasını beklersiniz. Her pencere veya kapı kapalıysa, taslak bir sorununuz olduğunu gösteren bir işarettir. Başlangıç ​​olarak, tüm pencere ve kapıların sağlam ve sağlam contalara sahip olduğundan emin olun. Pencereleri zaten değiştirdiyseniz, büyük olasılıkla daha fazla yalıtıma ihtiyacınız vardır. Mevcut yalıtımınız rüzgarın duvarlarınıza nüfuz etmesini engellemiyor, bu nedenle eviniz olması gerekenden daha soğuk ve rüzgarlı. Ek olarak, evin yapısında boşluklar ve delikler aramalısınız. Gömme aydınlatma, tavan araları ve pencereler, açık bir pencere kadar havanın eve sızmasına izin verebilir, bu nedenle bu boşlukların hava akımına izin vermediğinden emin olmanız gerekir.

Elektrik Faturanızı Takip Edin

Yalıtımın zamanla daha az etkili hale gelmesi normaldir. Değişimi görmenin en kolay yollarından biri, her yıl arasındaki elektrik faturalarınıza bakmaktır. Elektriğin fiyatı değiştiği için kullanılan kilovat sayısına bakın. Birden fazla kilovat elektrik kullanmaya başlarsanız ve normal yaşam alışkanlıklarınızı değiştirmediyseniz, yalıtımınız hatalı olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder