16 Ekim 2020 Cuma

Hangi Yalıtım Türleri Gürültüyü Azaltmaya Yardımcı Olur?

Tüm yalıtımın gürültüyü azaltmaya yardımcı olduğu yaygın bir yanlış inanıştır. Bununla birlikte, gerçek şu ki, sadece ısıyı yansıtmak için yapılmış ve gürültü aktarımını azaltmak için çok az şey yapan bazı yalıtım malzemeleri vardır. Bunun bir örneği, Güneş ışınlarından gelen ısının yansıyan yansıtıcı bir tarafıyla birlikte gelen parlak bariyer yalıtımıdır. Bir evi serin tutarken, herhangi bir gürültü azaltma sunmayacaktır. Peki ne tür bir yalıtım sağlar?

Sprey Köpük

Sprey köpük, gürültüyü azaltmak için uygulanacak en iyi yalıtım türlerinden biri olarak bilinir. Sprey köpüğün gürültü azaltmada en iyisi olarak kabul edilmesinin bir nedeni, sadece istenmeyen gürültüyü engellemekle kalmayıp aynı zamanda iyi gürültüyü de muhafaza etmesidir. Örneğin bir film izlerken, seslerin o odada kalmasını istersiniz. Sprey köpük, dışarıdan veya diğer odalardan gelen gürültüyü bloke ederken bunu yapacaktır. Standart fiberglas yalıtımın aksine, sprey köpük bir duvarın iç kısmındaki her yarığa tamamen genişleyerek tüm istenmeyen sesleri engeller.

Farklı Ses Türleri

Gürültüyü engellemek için doğru yalıtımı seçerken, farklı gürültü türleri olduğunu unutmamak önemlidir. Bu, içeriden veya dışarıdan gelebilecek havadan gelen gürültüyü içerir. İçeride ise müzik, televizyon veya yüksek sesli konuşma olabilir. Dışarıdan geliyorsa, inşaat işi veya trafik olabilir. Sonra ayak sesleri veya büyük aletler gibi titreşimlerden gelen çarpma gürültüsü vardır. Fiberglas genellikle darbe gürültüsünü azaltırken en iyi sonucu verirken, havadaki gürültüyle uğraşırken sprey köpük daha iyi çalışır.

Bir Uzmanı Arayın

Yalıtımın mantolama firmaları tarafından doğru şekilde kurulması ve doğru yalıtım türünün kullanılması, gürültüyü azaltmanın anahtarıdır. Ancak, ev sahiplerinin tüm gürültünün yalıtımla engellenemeyeceğini unutmaması da önemlidir. Ayrıca, dış sesler genellikle evin pencerelerinden eve girer. Yalıtım, eve bu şekilde giren sesi engellemeye yardımcı olmaz. Bununla birlikte, ev sahipleri atlamayı bitirmek için ses engelleyici pencerelere yatırım yapabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder