16 Ekim 2020 Cuma

Evde Enerji Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Enerji tasarruflu cihazlar kullanmanın ve mantolama şirketleri ile yalıtımınızı iyileştirmenin, ortalama bir eve her yıl elektrik faturalarında ve enerji maliyetlerinde yüzlerce dolar tasarruf sağlayabileceğini biliyor muydunuz? ABD Enerji Enformasyon İdaresi tarafından son birkaç yılda yayınlanan rakamlara göre, ortalama hane halkı ısıtma, soğutma ve enerji için 2.000 doların biraz altında harcadı. İşte tipik bir evde enerji kullanımını azaltmanın bazı yolları.

Enerji İsrafını Azaltmak İçin Yükseltmeler

Enerji israfınızı azaltmak için yapabileceğiniz birçok yükseltme aşağıdaki gibidir:

Kışın tavan vantilatörü kullanmanın ısıtma sisteminizin verimliliğini artırabileceğini biliyor muydunuz? Evinizdeki yaygın olarak kullanılan odalara tavan vantilatörleri kurun ve sıcak hava sirkülasyonunu iyileştirmek için bunları saat yönünde çalıştırın.

Ön kapınızın altından veya kışın kötü sızdırmaz pencerelerden sabit bir soğuk hava akışı mı akıyor? Evinizi yalıtım ve sızdırmazlık yoluyla kapatmak, ısıtma ve soğutma sisteminizin evinizin sıcaklığını düzenlemek için çok fazla çalışmamasına yardımcı olacaktır.

Belirli cihazların değiştirilmesi de enerji maliyetlerinizde büyük bir düşüşe neden olabilir. Energy Star uyumlu bulaşık makineleri, etiketi taşımayan bulaşık makinelerinden% 41 daha verimlidir. Yeni klimalar ayrıca bazı ciddi enerji tasarruflarına sahiptir ve hatta süper sessiz kondansatörlerle düşük desibel değerlerine sahiptir.

Evinizde ampullerden biri her yandığında, ampulü bir CFL ile değiştirin.

Enerji İsrafını Azaltmak İçin Alışkanlık Değişiklikleri

Evdeki cihazları ve diğer makineleri güncellemek kesinlikle enerjiyi azaltmaya yardımcı olur, ancak ortalama hane halkı da birkaç basit alışkanlık değişikliğiyle enerji faturalarını düşürebilir:

Günümüzün aletleri ve elektronik cihazları genellikle, cihaz çalışmıyorken bile elektriği sızdıran bir "bekleme" moduna sahiptir. Cihazı birkaç gün kullanmayacaksanız, enerji israfını önlemek için fişini çekin veya güç şeridini kapatın.

Gadget tahliyesi, başka bir büyük enerji israf alanıdır. Tüm gün şarj olan bir akıllı telefonunuz, tablet bilgisayarınız ve masaüstü bilgisayarınız olabilir ve bu cihazlar önemli ölçüde güç tüketir. Tam şarj olduğunda gadget'larınızı fişten çıkarma pratiğine başlayın ve masanızdan uzaktayken bilgisayarınızı uyku moduna geçirin.

Genel

Birkaç ürün yükseltmesi ve alışkanlık değişikliği yapmak büyük bir fark yaratabilir. Ayrıca evinizin en savurgan alanlarını belirlemek ve buna göre yenilemek, yenilemek veya değiştirmek için bir enerji denetimi de düşünmelisiniz. Bütçeniz gereken tüm yenilemeleri karşılamıyorsa, önce en yüksek düzeyde enerji tasarrufu sağlayacak projelere odaklanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder