16 Ekim 2020 Cuma

Ev Satınalma Sırasında Sorulması Gerekenler

Satın aldığınız ev, büyük olasılıkla yaptığınız en büyük yatırım olacaktır. Ve bir uzman tarafından yapılan bir ev incelemesi, sizi şüphesiz bir şekilde para çukuru satın almaktan alıkoyarak binlerce dolar tasarruf etmenizi sağlayabilir. Aşağıda, ev denetçinize sormanız gereken bazı önemli sorular yer almaktadır. Doğru soruları sormanın paradan tasarruf etmenizi sağlayacağını asla unutmayın, bu nedenle satın aldığınız ürünün tam bir resmini elde etmek istersiniz.

Elektrik sistemi

Elektrik sisteminin ne kadar güncel olduğunu, servislerin kaç amper olduğunu, voltajı ve elektrik panelini genişletmek için yer olup olmadığını bilmek isteyeceksiniz. Daha eski bir eve bakıyorsanız, her ikisi de olası yangın tehlikesi olarak kabul edildiğinden, evinizi daha tehlikeli ve muhtemelen sigortalanması daha zor hale getirdiğinden, alüminyum veya düğme ve boru kabloları olup olmadığını bilmek isteyeceksiniz.

Sıhhi tesisat

Sıhhi tesisat sistemi hakkında birçok soru sorun. Örneğin, bir kanalizasyon temizleme kapağı daha yeniyse, sorunlu bir sistemde yakın zamanda onarımların yapıldığını gösterebilir. Besleme, havalandırma ve atık vanalarının yaşını sorun. Daha eski boruların çok uzak olmayan bir gelecekte değiştirilmesi gerekebilir ve bunun için satıcı tarafından ödenmesini isteyebilirsiniz.

Isıtma

Isıtma sisteminizin nasıl çalıştığını bilmelisiniz. Sistemin türünü, kazan veya fırının yaşını, her parçanın ne olduğunu ve ne işe yaradığını sorun. Bir şömine varsa, müfettişin tuğlaları ve bacayı kontrol etmesini sağlayın.

İzolasyon

Artan ısıtma ve soğutma maliyetleri ile yalıtım önemli bir husustur ve iyi bir yalıtım da nem / küf kontrolüne yardımcı olur. Duvarların yalıtımlı olup olmadığını değerlendirmek zor olabilir, ancak genellikle tavan arasında veya sürünme alanında çok az yalıtım varsa veya hiç yoksa, duvarlarda hiç yalıtım olmayabilir. Malzemenin iletken ısı akışına ne kadar iyi direnç gösterdiğini gösteren mevcut herhangi bir yalıtımın R faktörünü araştırın.

Yapısal Sorular

Böceklerden, sudan, çürümeden ve dış cephe boya gibi çeşitli inşaat kusurlarından kaynaklanan hasarları sormalısınız. Bununla birlikte, bariz sorunlar olmadıkça bunların belirlenmesi zor olabilir. Müfettişiniz bilmediğini söylerse dürüst olur. Çatı veya dış cephe kaplamasının olası sorunları / değiştirme gerekliliğini sorun. Dış kısımdaki drenaj, bodrumun nasıl kuru tutulacağını ve mahallenin su problemleri yaşayıp yaşamadığını öğrenin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder