16 Ekim 2020 Cuma

Eski İzolasyon Geri Dönüştürülebilir mi?


Eski yalıtımı geri dönüştürüp yeniden kullanabileceğinizi hiç merak ettiniz mi? Yalıtımınızı değiştirdiğinizde, bu aklınızdan geçen bir soru olabilir. Bazı yalıtım türleri geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılırken, bazen kullanımdan sonra geri dönüştürülmesi zordur ve çoğu yeniden kullanılamaz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Yeşil İzolasyon

Günümüzde seçilebilecek çatı su yalıtımı gibi birçok yalıtım türü vardır ve çoğu zaman "yeşil" ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılır. Yalıtım endüstrisindeki en bilinen geri dönüşüm çabalarından biri, eski gazetelerin selüloz yalıtıma dönüştürülmesidir. Kum, kül, bor, geri dönüştürülmüş cam ve akrilik polimerlerden oluşan fiberglas keçe vardır. Çoğu tür geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılırken, bazı türlerin kullanıldıktan sonra gerçekten geri dönüştürülmesi zordur.

Dikkatli Tutun

Bir profesyonel yeni bir yalıtım kurduğunda, eski yalıtımdan kurtulmanın onu çöpe atmak kadar kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak gerçekte eski yalıtım çok sorunludur çünkü asbest gibi tehlikeli bir madde içerebilir. Bu, uygun şekilde kullanılması gerektiği anlamına gelir. Asbest, tam koruyucu giysilerle dikkatlice çıkarılmalıdır. Genellikle kapalı duvarların arkasında güvenlidir, ancak yeni yalıtım elde etmek için profesyonel müteahhitlerin bu alanda uzmanlığa sahip olması gerekir. Asbest ile ilgili temel sorun, canlı dokuda kansere neden olabilen bir madde olan kanserojene kolayca dönüşmesidir. Tüm eski izolasyonların asbest içermesi gerekmez, ancak bu, yeniden kullanılamamasının bir nedenidir.

Kirli İzolasyon

Onları göremeyebilirsiniz, ancak mülkünüzün duvarları küçük çatlaklarla dolu. Zamanla bu mikroskobik delikler toz toplar ve bu da yalıtımınıza gömülür. Bunun da ötesinde, bir borudaki iğne deliği sızıntısı nedeniyle nem ve mikroorganizmalar birikebilir ve ayrıca eski yalıtımın çirkin elementler toplamasına neden olabilir. Dolayısıyla, muhtemelen tehlikeli madde içeren izolasyona ek olarak, aşırı derecede kirli de olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder