16 Ekim 2020 Cuma

Enerji Denetiminde Hangi Adımlar Yer Alır?

Enerji kullanım faturalarınızı düşürmekle ilgileniyorsanız, bir enerji denetimi yapmak her zaman iyi bir fikirdir. Temel bir denetim yoluyla, tüm ev sahiplerinin evlerinin nerede istenmeyen enerji sızıntılarına karşı güvenli hale getirilebileceğini saptaması kolay olabilir. Bir denetim gerçekleştirmek için atabileceğiniz aşağıdaki adımlardan bazılarını düşünün.

Hava Sızıntılarını Bulmak

Ev sahipleri, cereyanlı hisseden alanları denemek ve tespit etmek için evlerinde dolaşarak başlayabilirler. Hava kaçakları, ev sahiplerinin yaşayabileceği en büyük enerji tasarrufu sorunlarından bazılarıdır. Araştırmalar, taslakları azaltmadaki potansiyel enerji tasarrufunun yılda yüzde 30 kadar yüksek olabileceğini gösteriyor. Hava sızıntıları genellikle süpürgelik boşluklarında ve kapı çerçevelerinde meydana gelir ve rüzgarlı bir günde dikkatli bir inceleme, bunları tespit etmenin iyi bir yolu olabilir.

İzolasyonun İncelenmesi

Evdeki sorunlu alanları tespit etmenin bir başka iyi yolu da çatı ısı yalıtımı gibi mevcut yalıtıma bakmaktır. Evdeki duvarlardan ve tavandan ısı kaybı, özellikle kış aylarında daha yüksek enerji maliyetlerine neden olabilir. Isıtma sisteminizin aynı miktarı ısıtmak için daha çok çalışması gerektiğinde, yalnızca potansiyel tasarrufları kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda ısıtıcının kendisine de zarar verirsiniz. Evinizdeki yalıtımı inceleyerek ve güçlendirerek tasarruflarınızı artırabileceksiniz.

Isıtma ve Soğutma Ekipmanlarının Değerlendirilmesi

HVAC ekipmanınızın soğuk veya daha sıcak mevsimlerde daha fazla çalışması gerektiğini fark ederseniz, cihazı incelemek iyi bir fikir olabilir. HVAC ekipmanınıza düzenli olarak bakım yapılmazsa, uzun vadede sorunlar yaşayabilir ve bu da daha az verimli performansla sonuçlanarak enerji faturalarınızı artırabilir. Yoğun bir sezon başlamadan önce sisteminizi incelemek veya bir profesyonele incelemek her zaman iyi bir fikirdir.

Aydınlatmanın Kontrol Edilmesi

Faturalarınızdan tasarruf etmenin bir başka iyi yolu da ışıklandırmadır. Araştırmalar, aydınlatmanın tüm enerji kullanımının yüzde 10'undan fazlasını oluşturduğunu gösteriyor. Enerji denetiminin bir parçası olarak, ev sahipleri verimsiz aydınlatma sistemlerini LED veya akkor ampullerle değiştirerek ampul kullanımlarını azaltmayı seçebilirler. Daha düşük watt seçenekleri, yatırım yapmanın başka bir iyi yolu olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder