16 Ekim 2020 Cuma

Elektrik Faturalarımı Düşürmeye Yardımcı Olacak İpuçları

Kış ve yaz aylarında, rahat kalma ihtiyacınızla ve enerji maliyetlerinizi düşük tutma ihtiyacınızla sürekli olarak mücadele edersiniz. Çok sıcak ya da çok soğuk olmak istemezsiniz, ancak her yıl elektrik faturalarınızın arttığını görürsünüz. Bu maliyetlerden bazıları, evinizi daha enerji verimli hale getirerek kontrol edilebilir ve azaltılabilir. Eviniz ne kadar enerji verimli olursa, klimanız ve fırınınız evinizi ısıtmak ve soğutmak için o kadar az zaman harcar. Enerji tasarruflu bir eve sahip olmanın önemli bir özelliği, iklim kontrollü havanızı içeride ve daha az konforlu sıcaklıkları evinizin dışında tutmaktır. Elektrik faturalarınızı kontrol altında tutmanız için bazı ipuçları.

İzolasyon

Eviniz daha eskiyse, evinize orijinal olarak monte edilen yalıtımın evinizin enerjisini verimli tutmaya yeterli olmadığını fark edebilirsiniz. Aslında, çatı tadilatı gibi orijinal yalıtımınızın bir kısmı parçalanmış olabilir. Daha yeni bir evde bile ek yalıtımdan yararlanabilecek alanlar olabilir. Yalıtım yapan birçok şirket, ek yalıtım uygulamasından fayda sağlayıp sağlamayacağınızı belirlemek için evinize gelip mevcut durumu değerlendirmeye fazlasıyla istekli olacaktır.

Enerji Açısından Verimli Pencereler

Her yıl, pencerelerin enerji verimliliğinde iyileştirmeler yapılmaktadır. Pencereler, iklim kontrollü hava kaybının kaynağıdır. Ayrıca, dış sıcaklıklar camların kendi sıcaklığını etkiler ve evinizin içinde sıcak veya soğuk noktalar oluşturur. UV ışınlarını evinizden uzak tutan, yaz aylarında soğumayı kolaylaştıran özel kaplamaya sahip yeni pencereler satın alabilirsiniz. Pencereleriniz için olası bir başka çözüm de çift bölmeli pencerelerdir. Bu pencereler, eviniz ile dış hava sıcaklığı arasında bir engel oluşturur. Onlara dokunduğunuzda evinizin içindeki sıcaklığa daha yakın hissedecekler.

Klimanızı veya Fırını Değiştirin

Evinizde on yıl sınırına ulaşan bir ısıtma veya soğutma ünitesi varsa, yeni bir enerji verimli modelle değiştirerek elektrik faturalarınızı düşürebilirsiniz. Bu, özellikle kendinizi ünitede sık sık onarımlar için ödeme yaptığınızı fark ediyorsanız geçerlidir. Çoğu durumda, yeni bir ısıtma veya soğutma ünitesinin enerji faturalarınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Yerel HVAC yükleniciniz, iyi tavsiyeler, çeşitli ürünler ve beklenen tasarruflar hakkında iyi bir fikir sunarken bu olasılığı keşfetmenize yardımcı olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder