16 Ekim 2020 Cuma

Doğru Yalıtım Türünü Nasıl Seçebilirim?

Konut kullanımı için çok sayıda farklı yalıtım türü mevcut olduğundan, eviniz için doğru olanı seçmek göz korkutucu bir süreç gibi görünebilir.

Bütçenizi, yalıtımın dayanıklılığını ve ısıl direncin ölçümü veya bir yalıtım malzemesinin ısı akışına direnme kapasitesi olan R-değerini göz önünde bulundurmanız gerekir. "R", "direnç" anlamına gelir. "R" ne kadar yüksekse, direnç o kadar büyüktür. Ek olarak, nihai kararınızı vermeden önce çevre dostluğunu ve farklı yalıtım türlerinin güvenliğini hesaba katmak isteyeceksiniz. Şimdi bazı popüler seçenekleri inceleyelim.

CAM-ELYAF YALITIMI

Bu tür bir yalıtım, çatı izolasyon firmaları ile kurulumu en kolay olanıdır ve genellikle en ucuz olanıdır. Yerine nazikçe bastırılan büyük rulolar veya önceden kesilmiş şeritler halinde gelir veya içeri üflenebilir. Haddelenmiş cam elyaf keçeler, istenen R değerini sağlamak için farklı kalınlık ve yoğunluklarda mevcuttur. Bu tür bir yalıtım, fiberglasın lifleri arasında hava hapsederek çalışır. Haddelenmiş Fiberglas ucuzdur, ancak daha da iyi R değerleri için, genellikle tavan araları ve gezinme alanları gibi ulaşılması zor yerlerde kullanılan şişmiş fiberglas yalıtımı düşünün. Fiberglas, eritilmiş kumdan ve geri dönüştürülmüş camdan yapılmıştır, bu nedenle çevre dostudur. Vatka yalıtımı bir bağlayıcıyla bir arada tutulur ve çoğu marka formaldehit içermeyen bir bağlayıcı kullanır. Gevşek dolgulu cam elyafında bağlayıcı yoktur.

KÖPÜK LEVHA İZOLASYONU

Köpük levha yalıtımı, içebileceğiniz veya yiyebileceğiniz bardak veya tabaklarla (polistiren) aynı tip köpükten veya poliizosiyanürattan (poliizo) yapılabilir. Beyaz köpük pano genellikle "boncuk tahtası" olarak adlandırılır ve nispeten düşük bir R değerine sahiptir. Polyiso kartının daha iyi bir R değeri vardır ancak maliyeti daha yüksektir. . Köpük levha yalıtımı, 4 fit x 8 fit ölçülerinde levhalar halinde gelir ve bir maket bıçağıyla kesilebilir. Bu tür bir yalıtım, bir evin alt seviyesindeki hava sızıntılarını azaltmak için beton bir temelin veya bodrumun duvarları boyunca kullanım için idealdir. Köpük pano ekonomiktir, ancak diğer yöntemler kadar etkili değildir.

SELÜLOZ İZOLASYON

Bu tip yalıtım, ihtiyaç duyulan duvar veya tavanlara üflenerek monte edilir. Genellikle borik asit veya diğer benzer kimyasallarla yangın geciktirici olarak işlenmiş geri dönüştürülmüş gazete malzemelerinden yapılır. Çevre dostu bir seçimdir, ancak çoğunlukla geri dönüştürülmüş bir ürün olmasının yanı sıra, selülozla şişirilmiş yalıtım böceklere, kemirgenlere ve küfe karşı dayanıklıdır ve iyi bir ses bariyeri oluşturur. Ayrıca ulaşılması zor alanlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

SPREY KÖPÜK İZOLASYONU

Sprey köpük yalıtımının avantajı, kurudukça genişlemesidir. Genleşme, sprey köpüğün nem, ısı ve hava cereyanlarının sızmasını azaltan daha eksiksiz bir sızdırmazlık oluşturmasını sağlar. Sprey köpük poliüretandan yapılmıştır ve kurulum işlemi sırasında duman salabilir. Bu seçenek oldukça etkilidir ve deneyimli yalıtım yüklenicileri tarafından kurulmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder