29 Eylül 2020 Salı

Taş Kaplama

Doğal olarak meydana gelen taş, zamanın başlangıcından beri yapı malzemelerinin temelini oluşturuyor. Taş kaplamanın en büyük faydaları sağlamlığı, dayanıklılığı ve estetik çekiciliğidir. Herhangi bir dış veya iç mekanın görünümünü geliştirebilecek sayısız olasılıkla, taş kaplamayla ilgili sağlam bir anlayışa sahip olmak, projenizde doğru kullanımı sağlamak için çok önemlidir.

Temel Sınıflandırma

Taş kaplama için güvenli ve güvenilir bir sabitleme sistemi elde etmek için, tasarım çalışmasının başlarında, doğal taşın ağırlık ve özelliklerinin sonuçlarını tam olarak dikkate almak çok önemlidir. “Taş ile inşa ederken en önemli endişe konusu ağırlıktır. Temelde, çok ağır bir malzemeyi dikey bir yüzeye yapıştırmaktan veya yapıştırmaktan bahsediyorsunuz ”dedi Nauenberg.

Geleneksel Telefon Kaplaması: Geleneksel ahize kaplaması, doğal taşın önceden yapılmış bir destek yapısına sabitlendiği uzun süredir devam eden bir bina uygulamasıdır. Bu bileşenler birlikte, bir binanın dış kaplamasını sağlar.

Geleneksel ahize kaplama sistemleri, ağır taşın ağırlığını zemin plakalarında bulunan yük taşıyıcı bağlantılara aktarır. Bu sistemler hem hareket derzlerini hem de sıkıştırma derzlerini içermelidir. Geleneksel ahşap cephe kaplama sistemlerinde kullanılan en yaygın doğal taş türleri granit, kireçtaşı ve kumtaşıdır, ancak mermer ve arduvaz da kullanılmaktadır.

Yağmur Perdesi İlkesi: Doğal taş, dramatik ve yüksek performanslı yağmur perdesi cepheleri oluşturmak için dış cephe mantolama firmaları tarafından da kullanılan bir malzeme olarak giderek artan bir popülerlik kazanıyor. Taş paneller, gizli bir sistem veya açıkta bir klips sistemi kullanılarak bina cephesine monte edilir. Taş kaplı yağmur perdesi cepheleri en çok arkadan havalandırılır ve arkadan sızabilecek her türlü nemin hızla giderilmesine yardımcı olan bir iç drenaj boşluğundan oluşur.

Özel Kaplama: Island Stone'un çalışma portföyünde gösterildiği gibi, butik üreticiler, mimarların karmaşık mozaikleri anımsatan bir dizi özel taş kaplı duvarlar inşa etmesine de yardımcı olabilir. Bu ilginizi çeken bir şeyse, tasarım sürecinin başlarında Island Stone gibi özel üreticilere danışın.

Malzeme Sınıflandırması

Birçok doğal taş türü mükemmel kaplama malzemeleridir. Bunlar genel olarak üç jeolojik gruba ayrılabilir: kalker ve kumtaşı gibi tortul kayaçlar, kayrak ve mermer gibi metamorfik kayalar ve son olarak granit gibi magmatik kayaçlar.

En iyi taş türünü seçerken, mimarlar görünüm, kullanım amacı, projenin boyutu ve en önemlisi yeterli güç ve dayanıklılık sağlayacak kompoziti içeren bir dizi faktörü göz önünde bulundurmalıdır.

Bazalt: Bazalt, hem iç hem de dış cephe kaplama uygulamalarına uygun koyu, mavi-gri, volkanik bir taştır. Bazalt, çok ince taneli görünmektedir ve mimaride kullanılan en yaygın volkanik kaya türüdür. Bazaltın dikkate değer bir kalitesi, son derece yüksek yalıtım özelliklerine sahip olmasıdır.

Bluestone: Bluestone, bir dizi yapı taşı çeşidi için ticari olarak kullanılan isimdir. Bazalt ve kireçtaşı dahil olmak üzere, bu kategori mavi renkte en az yirmi farklı taş türü içerir.

Granit: Granit, birbirine kenetlenen kristallerden oluşan iri taneli bir taştır. Dünyada en çok oluşan taşlardan biridir ve hem iç hem de dış cephe kaplama uygulamaları için son derece popüler bir yapı malzemesidir. Granit, dayanıklılığı ve renginin ve dokusunun kalıcılığı ile bilinir.

Kudüs Taşı: Bina yapımında kullanılan en eski taşlardan biri olan Kudüs taşı soluk kireçtaşı ve dolomit formundan yapılmıştır. Bu taş türü son derece yoğundur ve hava koşullarına diğer kireçtaşlarından çok daha dayanıklıdır. Sonuç olarak, Kudüs taşı bir dış cephe kaplama malzemesi olarak çok yaygındır.

Kireçtaşı: Kireçtaşı, estetik çeşitliliği ve esnekliği ile övgüye değerdir. Renk olarak, kireçtaşı saf beyazlardan, bejlere ve mavi tonları olan ince kahverengilere kadar değişir. Doku olarak, kireçtaşı kremsi ve yumuşaktan kalın ve sert damarlıya kadar değişir. Kireçtaşı, yüzeyleri oluşturmak için mükemmel bir seçenektir çünkü nispeten kolay bir şekilde oyulabilir ve şekillendirilebilir.

Mermer: Mermerin zengin ve çalkantılı bir geçmişi vardır. Bir zamanlar mimarın paletindeki en önemli malzeme, mermerle inşa etmenin zorlukları ve daha ucuz alternatiflerin geliştirilmesi, bir cephe işlemi olarak kullanımında istikrarlı bir düşüşe neden oldu. Ancak, Architizer'ın "Mermer Harikaları: 7 Yenilikçi Taş Cephe" adlı koleksiyonunda gösterildiği gibi, birçok çağdaş mimar, mermeri eski ihtişamına kavuşturmak için çalışıyor.

Arduvaz: Arduvaz, hem iç hem de dış cephe kaplaması için en uygun yapı malzemesi olarak kabul edilen ince taneli metamorfik bir taştır. Zarif ve sofistike görünümü, yüksek dayanıklılığı, mükemmel su direnci ve düşük bakım ihtiyacı nedeniyle, arduvaz, modern tasarımda göze çarpan bir mimari unsur haline geldi.

Üreticinizden küçük numuneler, yukarıda belirtilen bu taş türlerinin tipik renklerini ve dokularını gösterecektir. Bununla birlikte, geniş formatlı taş panellerde bulunan doğal varyasyonları tam olarak açıklayamayabilirler. Bu nedenle, ilgilendiğiniz belirli ocaktan taşı kullanan emsalleri ve vaka çalışmalarını incelemek son derece faydalıdır.

Estetik

Taşın estetiği, taşın çıkarılma, işlenme ve bitirme şeklinden etkilenir.

Renk: Bu makalenin önceki bölümlerinde incelendiği gibi, doğal taşın renginde büyük farklılıklar vardır. Bazalt tipik olarak koyu gridir, Kudüs taşı kirli beyaz ve altın-pembe gibi soluk tonlarda mevcuttur, granit binlerce renkte mevcuttur ve beyazdan siyaha kadar kireçtaşı aralıkları vardır, ancak gri baskındır. Aklınızda belirli bir renk varsa, erkenden üreticinize danışın ve projeniz için hangi renklerin mevcut ve uygun olabileceğini sorun.

Desen: Renge benzer şekilde, farklı taşların desenlerinde ve damarlarında büyük doğal farklılıklar vardır. Bazı durumlarda projeniz için özel taş siparişi vermeniz mümkündür. Üreticilerinizle konuşun ve mevcut seçenekler hakkında fikir edinin.

Doku ve Bitiş: Taşın dokusu da oldukça çeşitlidir, iri parçalıdan ince taneli ve tamamen pürüzsüzdür. Malzeme aramanızda karşılaşacağınız en yaygın terimlerden bazıları cilalanmış, honlanmış ve kumlanmıştır.

Bilenmiş bir yüzey, taşın düzgün ve tutarlı bir yüzeye taşındığını gösterir. Doğal bir parlaklığa sahip granit ve mermer gibi taşlarda honlanmış bir yüzey, taşın parlaklığının kaldırılarak mat bir yüzey bırakacağı anlamına gelir. Genel olarak, honlanmış yüzeylerin bakımı cilalı yüzeylere göre daha kolaydır.

Kum püskürtme, taş yüzeyinin yüksek basınçlı silika püskürtmesi ile işlendiği anlamına gelir. Bu, hem ince dokulu hem de granüler olan pürüzlü ama düzenli bir yüzey oluşturur.

Verim

Sürdürülebilirlik: Nauenberg'e göre, "Taşın çevresel etkisi açısından nispeten tarafsızdır çünkü onu kullanılabilir bir duruma dönüştürmek için çok az şey yaparsınız. Sadece kestin. Ve gelecekte işiniz bittiğinde, yine de doğal haliyle geri dönüştürülebilir. Bununla birlikte, dünyanın diğer bölgelerinden uluslararası taş sevkiyatı yapan üreticilerin çevre üzerindeki etkilerini kabul etmek önemlidir. "

Dayanıklılık: Taş, son derece güçlü, yoğun ve kaplama uygulamaları için çok uygundur. Kireç taşı da dahil olmak üzere bazı taş türlerinin hava koşullarına karşı özellikle savunmasız olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, granit rengini ve desenini çok uzun süre koruma eğilimindedir. Bu nedenle, projenize entegre etmeden önce daima belirli bir taşın aşınma özelliklerini göz önünde bulundurun.

Kurulum: Çoğu durumda, doğal taş montajı deneyimli mühendisler gerektirir. Projenizin yürütülmesine öncülük ederek, imalat ekibinin yerinde inşaatı güvenli bir şekilde yürütmek için çok uygun olduğundan emin olun.

Yalıtım: Taş kaplama, bir bina zarfının ısı kaybını veya ısı kazanımını azaltmak için tasarlanmış ısı yalıtım ürünleri ile kolayca birleştirilebilir. İzolasyon yanmaz, çürümeye ve haşarat geçirmez ve emici olmamalıdır. Yalıtım katmanını tasarlarken, mümkün olan en düşük U-Değeri için çaba gösterin.

Bakım: Zamanla çatlamaları önlemek için doğal taşın temiz tutulması önemlidir. Ek olarak, oksitleyici birikintileriyle bazı taşlar parçalanabilir veya kaygan hale gelebilir. İnşaattan önce, belirli bir taşın bakım gereksinimlerini anlamak için üreticinize danışın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder