29 Eylül 2020 Salı

Sıva ve EIFS Arasında Nasıl Seçim Yapılır

Çok, neredeyse tuhaf bir şekilde benzer olmalarına rağmen, kendilerini mümkün olan her şekilde ayırt etmeye kararlı kardeşlerle tanıştınız mı? Onları birbirinden ayırmak için gerçekten biraz daha derine inmeniz gerekiyor. Bu bir çeşit stucco ve EIFS (Dış yalıtım ve kaplama sistemi) gibidir.

Stucco'nun en ateşli savunucularının bazıları aynı fikirde olmasa da, sıva ve EIFS'yi sadece bir binanın ön yüzünde gözlemleyerek ayırt etmek çok zor olabilir. Aslında, o kadar benzer görünebilirler ki, birçok üretici, onları ayırmak için binalara bakmak yerine onlara baskı yapmayı tavsiye eder. Dahası, hem geleneksel sıva hem de EIFS'yi belirtmeyi seçmenizin nedeni aslında çok benzer: her ikisi de kesintisiz ve kesintisiz bir bina kabuğu oluşturma imkanı sunar ve sınırsız şekil ve renklerde şekillendirilebilir. İkisi de inanılmaz derecede çok yönlü.

Rekabetçi inşaat-ürün yarışındaki yakın koşusu, bunu yapılması için bu kadar önemli bir karşılaştırma yapan şeydir. Bu benzerliklerin bir sonucu olarak, sizi birini diğerinin üzerine seçmeye yönlendirecek ayrıntılar, her zamankinden biraz daha inceliklidir ve genellikle alay etmek oldukça zordur.

Sıva nedir?

Bu makaleye devam etmeden önce, birkaç dakikanızı ayırıp bu haftanın başlangıç ​​parçası Nasıl Belirlenir: Sıva. Alçı sıva mimari kullanımları hakkında size harika bir temel sağlayacak ve bu karşılaştırmayı doğru bir şekilde anlamanız için sizi ayarlayacaktır.

Özetle, “sıva kaplama Portland çimentosu, kum ve su karışımıdır. Betondan kökten farklı değildir. Standart bir temel kaplama ve rafine bir son kat ile bir katman kombinasyonu halinde uygulanır. " Bu, sıvanın doğrudan tuğla veya beton duvar duvarlarının yanı sıra ahşap çerçeveli duvarlara, genellikle buhar bariyeri veya arada yalıtım olmaksızın uygulanabileceği anlamına gelir. Bu ne kadar çok yönlü olursa olsun, üreticilerin bir dizi ek avantaja sahip alternatifleri denemelerine de yol açtı.

EIFS nedir?

1960'ların sonlarından bu yana, EIFS, Amerika Birleşik Devletleri'nde ticari binalar ve evlerde bir kaplama malzemesi olarak ilk kez tanıtıldığından beri, yaygın olarak geleneksel sıva malzemesinin yerine kullanılmaktadır. Günümüzde, inşaat endüstrisinde en çok test edilen ve en iyi araştırılan kaplama malzemelerinden bazılarıdır. Geleneksel sıvadan çok daha yeni olan çok katmanlı bir ürün olan EIFS, bazı heyecan verici esnek varlıklara sahip bir ürün oluşturmak için belirli çimento sıva unsurlarını değiştirir.

EIFS Endüstri Üyeleri Derneği'ne (EIMA) göre, "Dış Cephe Yalıtım ve Kaplama Sistemi (EIFS), alt tabakaya yapıştırılarak veya mekanik olarak veya her ikisiyle birleştirilen bir yalıtım levhasından oluşan, yük taşımayan, dış cephe kaplama sistemidir. ; entegre olarak güçlendirilmiş bir taban kaplaması; ve dokulu koruyucu son kat. " Bu son derece karmaşık görünse de, bir EIFS ilk önce bir yalıtım panelinin üzerine sabitlenen polimer bazlı veya çimento esaslı olmayan bir kaplamaya (bazen "sentetik sıva" olarak adlandırılır) kaynatılabilir.

EIMA'ya göre, bir EIFS tipik olarak aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

Alt tabakayı kaplayan suya dayanıklı bir bariyer.

Bir drenaj düzlemi. WRB ile yalıtım levhası arasına yerleştirilen bu eleman, genellikle dikey yapışkan şeritlerle elde edilir.

Yalıtım levhası. Bu katman tipik olarak, bir yapıştırıcıyla veya mekanik olarak substrata sabitlenen genişletilmiş polistirenden (EPS) yapılır.

Cam elyaf takviye ağı. Bu katman tipik olarak taban katına gömülüdür ve bu da son duvardaki çatlakların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Suya dayanıklı baz kat. Genellikle cam elyaf takviye filesi ile gömülü olan bu katman, yalıtımın üstüne uygulanır ve bir hava bariyeri görevi görür.

Ceketi bitir. Genellikle solmaz ve çatlamaya dirençli akrilik ko-polimer teknolojisi.

Üçüncü katman - yalıtım levhası - sonsuz bir arzu edilen mimari özellikler kümesi oluşturmak için manipüle edilebilen tabakadır. EPS levhalar kesilebilir, törpülenebilir ve hemen hemen her şekle sokulabilir ve ardından taban katmanının üstüne yerleştirilebilir.

Nasıl seçmeliyim?

Çoğu yapı malzemesinde olduğu gibi, drenaj sistemleri gibi seçiminiz yapınızın bağlamına ve nihayetinde ne yaratmaya çalıştığınıza bağlı olacaktır.

Geleneksel sert kaplama sıva güçlü ve son derece dayanıklıdır çünkü esasen evinizi bir kaya tabakası ile kaplar. Sonuç olarak, sıva çukurlara, doluya, ağaçkakanlara ve kapıyı çalabilecek diğer her şeye daha iyi dayanacaktır. Bazen gözenekli olarak tanımlanan geleneksel sıva, nemin duvar boşluğunun içine ve dışına serbestçe hareket etmesine izin verir, bu da sıva malzemesinin aşırı nemli iklimlerde mükemmel bir seçim olduğu anlamına gelir.

Ne yazık ki, sıva duvarları genleşme derzleri ve kontrol derzleri ile uygun şekilde donatılsa bile, sıva duvar alanında çatlayabilir ve bu da bazen tasarımcıların alçı duvarları daha küçük parçalara bölmelerine yol açar. Düzgün bir şekilde yerleştirilmiş EIFS, taban kaplamasına gömülü olan takviye edici cam elyaf ağ nedeniyle tipik olarak çatlak oluşturmaz. EIFS çatladığında, çatlaklar daha küçük olacak ve tipik olarak uygun bağlantı provizyonlarının sağlanmadığı pencereler ve kapılar gibi geçişlerin çevresinde olacaktır.

EIFS, geleneksel sıva malzemesinden elle tutulur şekilde daha yumuşaktır, bu nedenle üreticiler, sıva veya sentetik malzemeden oluşup oluşmadığını belirlemek için bir bina yüzüne baskı yapmalarını önermektedir. Bununla birlikte, malzeme, çoklu katmanlarının bir sonucu olarak daha iyi yalıtım ve daha yüksek enerji verimliliğine sahiptir. Aynı zamanda sararmayan veya solmayan bir dış kaplamaya da sahiptir (geleneksel sıva ile genellikle olduğu gibi). Aksine, EIFS daha çok sudan zarar görmeye benzer. EPS panelin arkasına su girdiğinde, onu tekrar boşaltmak daha zor olacaktır.

Bu makalenin başında belirtildiği gibi, her iki malzeme de çeşitli şekil ve renklerde dövülebilir. Ek olarak, her ikisi de yangına dayanıklıdır, sese karşı iyi bariyerlerdir ve hatta fiyat açısından oldukça benzer olabilir. Ismarlama vurgular için gidiyorsanız veya aşırı iklim koşullarında çalışıyorsanız, son derece esnek estetik ve yalıtım özellikleri nedeniyle EIFS ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. Aşırı yağışlı bir iklimde tasarım yapıyorsanız, geleneksel sıva ile çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Hem EIFS hem de Stucco'nun muazzam olasılıkları arasında seçim yapmaya çalışmak çok zor olabilir. Kendinizi bir zor durumda bulursanız, hem EIMA hem de Stucco Üreticileri Derneği, araştırmanıza bu makalenin ötesinde devam etmek için harika bir yerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder