29 Eylül 2020 Salı

Mimaride Mantar Uygulamaları


Mantar, bülten tahtaları ve şarap şişesi tıpaları gibi ürünlerde kullanılan her yerde bulunan bir malzemedir, ancak mimaride kullanım geçmişi, esas olarak alt döşeme ve yalıtım ile sınırlıdır. Bununla birlikte, çevre dostu bina alternatifleri arayan çağdaş mimarlar, yenilikçi, geleneksel olmayan uygulamalarda mantarı uygulamaya başladılar.

Tipik olarak, kereste veya kontrplak gibi inşaat malzemeleri üretmek için ağaçlar kesilir ve öğütülür. Mantar meşe ağacı farklıdır; Yeniden büyüyen ağaç kabuğu, gövde yerine hasat edilerek mantarı en sürdürülebilir malzeme seçeneklerinden biri haline getirir.

Ağacın dış tabakası soyulduktan sonra, kullanımına bağlı olarak kabuğun parçalara ayrıldığı bir işleme tesisine götürülür. Granüller daha sonra ısıtılır ve paneller veya bloklar halinde sıkıştırılır. İşlemde hiçbir endüstriyel yapıştırıcı veya yapıştırıcı kullanılmadığından çatı aktarma fiyatları gibi ekolojik etkiyi azaltıyor.

Mantar meşe kabuğunun kimyasal yapısı dikkat çekici derecede stabildir ve biyolojik olarak kolayca parçalanmaz, eski veya atık parçaların yeniden işlenmesine izin verir. Geri dönüştürülebilme yeteneği, mantarın sadece bir diğer çevre dostu özelliğidir.

Ayrıca doğal olarak suya dayanıklı ve yalıtkan olan mantar, projelerine dahil etmenin yeni yollarını arayan çağdaş mimarlara sahiptir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder