24 Eylül 2020 Perşembe

Her Mekana İkincil Renkler

İlk parmak boyama şaheserinize başladığınızda ve ikincil renklerinizi öğrendiğinizde öğrendiklerinizi hepiniz hatırlıyorsunuz: kırmızı ve mavi mor olur; kırmızı ve sarı turuncu, sarı ve mavi yeşil yapar.

Sir Isaac Newton, 1666'da ilk renk tekerleğini yarattı ve mevcut şeklini bulmadan önce birçok yinelemeden geçti. Renk teorisi bununla gelişti ve bugün rengi nasıl düşündüğümüz için İsviçreli renk ve sanat teorisyeni Johannes Itten'e teşekkür edebiliriz.

Itten, bir sanatçı olarak renkleri derinlemesine inceledi ve başarılı renk kombinasyonlarını neyin oluşturduğunu belirleyen ilk insanlardan biriydi. Renk akorları ve renk uyumu konseptinin yanı sıra doygunluk, aydınlık ve karanlık, sıcak ve soğuk gibi fikirleri geliştirdi. Renk teorisi hakkındaki fikirlerini, 1961'de çığır açan kitabı The Art of Color'da yazdı.

Ana renkler ve iç cephe boya malzemeleri gibi, ikincil renkler de üçlü renk şemasına dayanır, yani renk çarkında üçgen bir ilişkiye sahiptirler. Bahar bahçelerini ve gün batımını çağrıştıran cesur bir renk kombinasyonudur.

Tasarımcılar bu renk düzenini çocuk odalarından mutfaklara kadar her şeyde ve ince renklerden koyu renklere kadar değişen renklerde kullanıyor. Bazen şeftali, nane ve lavantadır; diğerleri ise sitrin, zümrüt ve muhteşem mor göreceksiniz.

Portakal

Bazı tasarımcılar, renkleri korkusuzca birleştirme yetenekleriyle bilinirler. Tasarımcı, bu oturma alanında geleneksel, zarif bir alan yaratmak için pembe ve yeşil vurgularla eşleştirilmiş birden fazla turuncunun tonlarını kullandı.

İkincil renkler, bir dizi güçlü kombinasyona sahiptir, cesur bir turuncu duvarı erkeksi ordu yeşili ile tamamlar, bir atış mor ile karıştırıldığında, başka türlü geleneksel bir oda modern havası verebilir.

Mor

Yeşil, turuncu ve morun birden fazla tonuyla, eğlenmek için çok yer var. Parlak neon yeşili ile eşleştirilmiş bu koyu mora bakın. Çok davetkar ve farklı.

Yeşil

Bazen bir renk hikayesi tek bir öğede ortaya çıkar ve bu durumda bu, bu koridor masasındaki turuncu kitaptır. Parlak turuncu küçük parçalar bu yeşil alanı güzelce vurgular!

Kalın

İkincil renk şemaları turumuzu bitirmek için bir patlamayla çıkıyoruz. Kalbin zayıfları için olmayan mega-turuncu bir duvar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder