29 Eylül 2020 Salı

Evinizi Ses Yalıtımı İçin Yeni Trend

Ortalama bir şehir sakini, zamanını gürültü - trafik, televizyon, cep telefonları ve istenmeyen ofis dedikodusu ile çevrili olarak geçirir. Ancak daha sessiz bir yaşam isteyen insanlar, evlerini dışarıdan gelen sesleri kısan perdeler gibi ses geçirmez aksesuarlarla donatmanın yollarını buluyor. Bu, evde kalmayı daha huzurlu hale getirmenin ve sessizliğin sağlık yararlarından yararlanmanın birkaç yolundan biridir.

Gürültü kirliliği birçok insanı ve evi etkileyerek stres ve kaygı gibi sağlık sorunlarına neden olur. Kendinizi sesten izole etmek için birçok fantezi yöntem vardır, ancak taşyünü mantolama gibi ses yalıtımı pahalıdır ve genellikle bir kayıt stüdyosu gibi teknik kullanımlar için ayrılmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, yalnızca en fazla 8 saat yüksek sese maruz kalmak güvenlidir. Kentsel alanlarda veya gürültülü şehirlerde yaşayan çoğumuz, önerilenden çok daha fazla gürültü alıyoruz. Bu nedenle, ses geçirmez perdeler ve diğer yöntemlerin kullanılmasıyla ev ses yalıtımında önemli bir artış olmuştur.

Ancak, duyduğunuz gürültü miktarını önemli ölçüde azaltmak için kullanabileceğiniz birkaç basit ev hackleme yöntemi vardır.

Daha sessiz bir yaşam alanı elde etmenin popüler bir yolu, mobilyalarınızdan geçer. Boş bir odanız olduğunda, onu absorbe edecek hiçbir şey olmadığından, ses duvarlardan çok daha kolay seker. Bu zıplayan dalgalar kulağınıza ulaşır ve siz 'sesi' algılarsınız, ancak ağır ve yumuşak mobilyaların basitçe eklenmesi bu dalgaların büyük bir kısmını emebilir. En fazla sesi absorbe etmek için ağır masalar ve bol minderli kanepeler ekleyin. Kitaplar da sehpanıza yardımcı olur ve harika görünür!

Ses yalıtımınız ile süslenmek istiyorsanız duvarlarınıza ve tavanınıza akustik paneller ekleyebilirsiniz. Bunlar çoğunlukla müzik kayıtları sırasında stüdyo ses kabinlerinde kullanılır, ancak birçok üretici bu panelleri evinizde kullanmak üzere üretir. Bu paneller, ses dalgalarını etkin bir şekilde emen kalın, yumuşak ve geçirgen bir yüzey sağlayarak, mobilyanın çalıştığı gibi çalışır.

Kapılarınızı Unutmayın!

Sesin en küçük çatlaklar ve boşluklar arasından evlerimize nasıl girdiğine şaşıracaksınız. Ses sızıntısı hakkında düşündüğümüzde genellikle görmezden geldiğimiz bir yer kapılarımızdır. Kapıların altındaki boşluklar önemli miktarda gürültünün içeri girmesine izin verir, ancak ucuz bir çözüm vardır. Sızdırmazlık bandı, kapılarınızın açılmasını veya kapanmasını engellemeden bu boşlukları kolayca kapatabilir. Daha pahalı ancak kalıcı bir çözüm, metal ve kauçuk kullanan ve banttan çok daha uzun süren monte edilmiş bir contadır.

Evinizdeki gürültünün azaltılması sadece size huzur vermez, aynı zamanda birçok sağlık yararına da atfedilir. Bunlardan bazıları daha düşük stres seviyeleri, daha iyi konsantrasyon, artan beyin işlevi ve kendini yansıtma için daha fazla odaklanmayı içerir. İyi dinlenmenin faydaları da geniş çapta incelenmiştir ve çözüm, bir dizi ses geçirmez perde kurmak kadar basittir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder