24 Eylül 2020 Perşembe

Boya Kabarcıkları Nasıl Onarılır

Bir duvara boya sürerek saatler geçirdikten sonra, yapmak isteyeceğiniz son şey bir sabah uyanmak ve boya kabarcıklarını görmek. Boyanın köpürmesine ve soyulmasına ne sebep olur? İşte bu sinir bozucu, çirkin sorunun kaynakları, nasıl önleneceği ve daha önce meydana gelmişse nasıl düzeltileceği.

Yapışma Gücü

Bazen kabarma olarak adlandırılan boya köpürmesi, boya alttaki yüzeye yapışmasını kaybettiğinde meydana gelir. Bu yüzey, uyguladığınız yüzey veya alçıpan, alçı veya ahşap gibi alt tabaka olabilir.

Boya çekildiğinde, su veya hava dolu kabarcıklar oluşur ve boya kururken söndüklerinde yerinde sertleşebilirler. Hem yağ hem de su bazlı boya kaplamaları, boya uygulandıktan çok sonra bile her an gevşeyebilir.

Tekrar boyayabilirsiniz, ancak bu kısa vadeli bir çözümdür çünkü boya büyük olasılıkla yeniden kabaracaktır. Bunun yerine, işte nasıl durdurabileceğiniz veya onarabileceğiniz.

Boya Kabarcıkları 101

İşte boya baloncuklarının beş nedeni.

Kirli duvarlar

Her resim kullanım kılavuzunun neden "duvarları temizle" ile başladığını merak ettiyseniz, nedeni budur. Temizlik konusunda ne kadar uzman olursanız olun, kir, kir ve toz duvarlarınıza ve tavanlarınıza yapışacaktır. Ve taze boyanın bir duvara veya tavana yapışma kabiliyetinin önüne geçerler. Bu yüzden boyamadan önce yüzeyi nemli, sabunlu bir süngerle iyice temizleyin ve ardından boyamadan önce yüzeyin tamamen kurumasını bekleyin.

Astarı atlamak

Astar, kimin ihtiyacı var, değil mi? Eh, duvarlarınız var. Astar, sadece iç cephe boya modelleri endüstrisinin size başka bir ürün satma girişimi değildir. Bir astar tabakası daha az gözenekli bir yüzey oluşturur, böylece hem bağlayıcılar hem de pigmentler alt tabakaya yapışabilir. Başka bir deyişle, boyanıza yapışacak bir şey verir.

Nem

Su damlacıklarından, sızıntılardan veya yüksek nemden kaynaklanan nem, duvarla boya arasında kabarcıklar oluşturarak duvara nüfuz edebilir. Bu tür kabarcıklar, banyo ve mutfak gibi rutubetin yaygın olduğu odalarda meydana gelir.

Sıcaklık

Nemde olduğu gibi, bu, mutfaklar veya çok fazla güneş ışığı alan odalar gibi ısıya maruz kalan odalarda daha yaygındır. Bu bir kurutma sorunu olduğu için bir bağlılık sorunu değildir. Sıcak olmayan yerlerde son kat çok hızlı kurur ve yüzey altında kabarcıklara neden olur.

Yanlış tekniği, araçları veya boyayı kullanmak

Yağ bazlı boyayı boyarken genellikle daha fazla yağ bazlı boya kullanmak en iyisidir. Yağ bazlı boyanın üzerine lateks boyayı sürmek, boyanın köpürmesine neden olabilir çünkü iki formül iyi yapışamaz. Ancak lateksin, yağ bazlı boyaya göre bazı avantajları vardır - özellikle daha düşük VOC'ler, daha düşük koku ve daha hızlı kuruma süresi. Bu nedenle, yağ üzerine lateks boyamak istiyorsanız, önce yüzeyi pürüzlendirmek için boyayı zımparalayarak, TSP ile temizleyerek, astarlayarak ve ardından en az iki kat lateks kullanarak yağ bazlı boyayı hazırlamanız gerekir. Doğru fırça veya silindiri kullandığınızdan emin olun - boyama işiniz için doğru aleti seçemiyorsanız, boya uzmanınıza sorun.

Kabarcıklı Boyanın Onarımı

Kabarcıklı boya ile karşı karşıya kalırsanız, nasıl düzeltirsiniz? Neyse ki, bu biraz zaman alıcı olsa da kolaydır.

İlk önce, bir macun bıçağıyla tümsekleri veya çatlakları kazıyın. Ardından yüzeydeki delik veya çatlakları bir yama bileşiği ile doldurun. Bileşik kuruduktan sonra (genellikle gece boyunca), ince kumlu bir zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın. Ardından yüzeyi temizleyin, tamamen kurumasını bekleyin, astarlayın ve uygun koşullarda (50-85 derece F arasında, iyi havalandırılmış bir odada) boyayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder