24 Eylül 2020 Perşembe

Aydınlatma Boya Renginizi Nasıl Etkiler?

Aydınlatmanın boya renginizi nasıl etkilediğini anlamak önemlidir. Doğal ışıkla çalışmak özellikle zor olabilir. Pencerelerinizin baktığı yöne bağlı olarak, bir rengin görünümü önemli ölçüde değişebilir. Yönlü ışığın boya rengini nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için, evinizde bulunan doğal ışığı tamamlayacak boya renkleri önermek istiyoruz.

Doğu Cepheli Odalar

Doğuya bakan bir oda, ışık sönmeden önce genellikle soğuk olan parlak sabah ışığı ile dolacak ve öğleden sonra geç saatlerde odayı biraz loş bir şekilde aydınlatacaktır. Doğuya bakan bir oda için boya renkleri seçerken, yeşiller, maviler veya menekşe gibi doygun soğuk tonları göz önünde bulundurun. Sofistike nötr bir renk tonu için gri aileyi deneyin. Bu gölgeler sabah güneşinden en iyi şekilde yararlanacak, ancak gün boyunca ışık azaldığından çekici olmaya devam edecek.

Batıya Bakan Odalar

Sabahları loş bir şekilde aydınlatılırken, öğleden sonra güneşinde batıya bakan bir oda canlanır ve odayı zengin, altın ışıkla aydınlatır. Günün erken saatlerinde ışık eksikliğinden dolayı sıcak, zengin bir boya rengi seçmek cazip gelebilir, ancak öğleden sonra geç saatlerde aynı renkler aşırı parlak olabilir. Krem veya soluk sarı gibi en sevdiğiniz sıcak renklerin daha açık versiyonlarını seçmek harika bir çözüm olacaktır. Bu odalar ayrıca öğleden sonra güneşin sıcak ışığını dengeleyip günün erken saatlerinde parlaklığını koruyan serin ve berrak yeşilin kullanımından da yararlanabilir. Daha küçük, batıya bakan odalar için, boşluk hissi eklemek için yumuşak bir beyaz seçmeyi düşünün.

Güney Pozlama

Bir boya rengi seçme zamanı geldiğinde, güneye bakan bir oda hem bir fayda hem de bir zorluk sunar. Bu bol güneş alan odalar, gün boyunca evdeki diğer odalardan daha fazla doğal ışık çeşitliliğine sahiptir, bu da renk seçiminin dikkatli bir şekilde yapılması gerektiği anlamına gelir. Sarı ailedeki zengin, daha sıcak renkler, güneye bakan, bol pencereli bir odada çok parlak olabilir. Daha az doğal ışık alan odalar için aşırı sıcak veya mücevher tonlu renkleri kaydedin ve açık gri gibi soğuk, mavi alt tonlara sahip dış cephe boya renklerini seçin.

Kuzey pozlaması

Odaların doğal ışık açısından en soğuk olanı kuzeye bakan odasıdır. Gün boyu dolaylı ışıkla, bazen karanlık ve daha az davetkar hissedebilirler. Kuzeye bakan bir oda, yeşil, mavi, lavanta veya gri gibi soğuk alt tonlu renklerden kaçınmaktan en çok fayda sağlayacaktır. Denenecek birkaç harika ton, hafif sarı alt tonlu sıcak bir krem ​​veya altın buğday olacaktır. Bu odalar, koyu kırmızı veya koyu turuncu renkte zengin bir vurgu duvarını işleyebilir.

Gün boyunca rengin nasıl değiştiğini görmek için duvarlarınızda boya örneklerini test etmeyi düşünün. Güneş odanızdan geçerken, günün çeşitli saatlerinde o rengin ne kadar iyi çalışacağına dair daha iyi bir fikir edineceksiniz. Odanızın ne tür bir doğal ışığa maruz kalacağını bilmek, tüm gün keyif alacağınız bir boya rengini seçmeniz için büyük bir yol kat edecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder