29 Eylül 2020 Salı

7 Mimari Malzemer ve Modern Zamanın Halefleri


Malzemeler tüm mimarinin temelidir. Duvar, çatı ve zemin gibi terimler soyut kavramlardır - önemli olan neyden yapıldıklarıdır. Bu terimler ve kavramlar nadiren değişse de, onları oluşturan malzemeler yıllar içinde önemli ölçüde gelişti. Bu nedenle, yapı malzemelerinin tarihi bir deneme yanılma tarihidir. Her adım, öğrenilen dersler ve yapılan iyileştirmelerle birlikte gelir.

Günümüzün inşaat çağı, sürekli genişleyen bir dizi yüksek teknoloji ve deneysel malzeme ile ilerlerken, bulunduğumuz yere dönüp bakmaya değer. Aşağıdaki malzemelerden bazıları bir süredir kaldırılmış durumda ve günümüzün genç mimarlarının ilk etapta neden aşamalı olarak kaldırıldıklarını hatırlamaları önemlidir. Diğer malzemeler hala bir şekilde etrafta, ancak daha iyi, daha az kaynak yoğun veya daha ucuz bir şeye zemin kaybediyor. Not alın - ve umarım kendi projeleriniz için de ilham alırsınız.

Alçı ve Alçı Duvar Panosu

Belki de mimari unsurların en yaygın olanı olan iç bölme, bugün çoğu insan tarafından bilindiği şekliyle, maddi olarak tarihsel olarak olduğundan oldukça farklıdır. Alçı Duvar Panosunun (GWB) 20. yüzyılın ortalarında, özellikle Kuzey Amerika'da yaygınlaşmasından önce, iç duvarların çoğu çıta veya metal ağ üzerine ıslak sıva serilerek yapılmıştır. GWB, alçıtaşı ve kağıt katmanları arasına sıkıştırılan diğer katkı maddelerinin bir karışımı, daha ucuz ve montajı daha kolay olduğu için kitle piyasasında tamamen alçının yerini aldı, ancak yine de alçı zor eğrileri şekillendirmek için veya bazı üst düzey ürünler için kullanılıyor lüks uygulamalar.

Terra Cotta Blok ve Beton Duvar Üniteleri

Uzun bir süre, birçok binada yapısal ve yapısal olmayan çerçeveleme için içi boş, kil-kiremit bloklar kullanıldı. Avrupa'nın bazı bölgelerinde kullanılmaya devam ederken, Kuzey Amerika'nın çoğunda, 20. yüzyılın ortalarında muhtemelen görsel olarak daha az çekici olsa da benzer şekilde içi boş Beton Duvar Birimi (CMU) ile değiştirildiler. Görünüşe göre geçiş, ekonomi ve bulunabilirliğin bir kombinasyonuyla yönlendirilmiş gibi görünse de, pişmiş toprak bloklar nispeten hafif ağırlıkları, ince profilleri ve doğal yangın direnciyle hala dikkat çekiyor.

Bakır Boru ve Çapraz Bağlantılı Polietilen

Bakır borular kesinlikle geçmişte kaldı, ancak metalin yüksek maliyeti nedeniyle popülerlikleri azalmaya başlıyor. Popülerliği artan uygun bir yedek, sıcak veya soğuk basınçlı su sağlamak için geleneksel sert borular yerine kullanılabilen esnek, üretilmiş bir boru olan çapraz bağlı polietilendir (PEX). PEX, kurulum ve bakım kolaylığı, hafiflik, enerji tasarrufu sağlayan düşük ısıl iletkenlik ve “su darbesinin” ortadan kaldırılması gibi birçok avantaj sunar - yaygın ev gürültüsü sert borular, su basıncı onları aniden sıçramaya zorladığında ortaya çıkar.

Asbest İzolasyonu ile Mineral Elyaf İzolasyonu

Bina yalıtımı olarak kullanılmak üzere pek çok farklı malzeme mevcuttur ve uygun olanı seçmek çoğu zaman birkaç faktör arasında bir değiş tokuş olmakla birlikte, artık mevcut olmayan bir tür asbest içeren yalıtımdır. 20. yüzyılın sonlarında pek çok ülke tarafından yasaklanan veya sınırlandırılan asbestin, ufalanabilir kısımlarının toz olarak havaya salınması ve insanlar tarafından solunması nedeniyle akciğer kanseri de dahil olmak üzere bir dizi ölümcül sağlık sorununa neden olduğu bulundu. Geniş bir yelpazede mevcut yalıtım türleri, asbest içeren yalıtımın tek bir alternatifi olmamasını sağlarken, mineral elyaf çatı fiyatları yalıtımı, tipik olarak yüksek geri dönüştürülmüş içerik yüzdesi ve çeşitli uygulama türleri nedeniyle genellikle üstün bir seçimdir.

Kurşun Bazlı Boya ile Titanyum veya Çinko Bazlı Boya

Asbestin yapı malzemelerindeki geçmişine benzer şekilde, kurşun bazlı boya, 1978'de ev uygulamalarında yasaklanana kadar, en azından Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygın olarak kullanıldı. Kurşun bazlı boyaya maruz kalmak, beyne ve sinir sistemine zarar verebilir. boya üreticileri, kurşunu kısaltılmış kuruma süresi, çekici görünüm ve nem direnci gibi benzer faydalar sunan titanyum veya çinko pigmentlerle değiştirmek zorunda kaldılar. Yalıtım gibi, bugünlerde boyayı belirlerken seçebileceğiniz birçok seçenek vardır ve her projenin hesaba katılması gereken kendi faktörleri olsa da, boya seçerken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir husus, içerdiği Uçucu Organik Bileşiklerin (VOC) seviyesidir - daha az , daha iyi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder