4 Haziran 2020 Perşembe

Yeraltı Su Borularının İzolasyonu

Daha soğuk iklimlerde, sadece yer altı su borularını değil, aynı zamanda yer altı borularını da yalıtmak önemlidir. Yeraltı su borularının donmasını önlemek için, üstündeki ağır toprağa dayanabilecek yalıtım kurmak için aşağıdaki kılavuzu kullanın.

Yalıtım Türlerini Anlama
Yeraltı su borularını izole etmenin iki farklı yolu vardır. İlk yol su geçirmezdir ve ikincisi sadece suyun yalıtıma batmasını önlemek içindir. Birincisi daha iyi olsa da, kurulumu daha fazla iş gerektirir.

Su Geçirmez Olmayan Yalıtımın Takılması
Adım 1 - Çakıl ve Plastik Kaplama Takın
İlk olarak, 30 inçlik bir açmanın altına 3 inç çakıl koyun. Ardından, çukuru ağır plastik tabaka ile kaplayın.

Adım 2 - Köpük Levha İzolasyonunu Kurun
Sert köpük levha yalıtımını 12 inç genişliğinde şeritler halinde kesin. Bu şeritlerin birçoğunu, plastik tabakanın üzerine 4 inç derinliğe kadar yerleştirin. Ardından, su borularını yalıtım üzerine yerleştirin. Su borularının her iki tarafında da 4 inç derinliğe yalıtım ekleyin. Üzerine 4 inç yalıtım daha ekleyin.

Adım 3 - Kaplama'yı bantlayın
Plastik tabakayı, kenarlar yalıtımı tamamen kaplayacak şekilde katlayın ve yerine bantlayın. Ardından, 2 fit genişliğinde başka bir plastik kaplama parçası kullanın ve bu paketin üzerine sürün. Nemin içeri girmesini önlemek için yalıtımlı paketin kenarları boyunca kenarlarını bantlayın.

Adım 4 - Hendekleri Toprakla Doldur
Son olarak, açmayı toprakla doldurun. Bu yalıtım yöntemi iyi çalışıyor olsa da, eğer siper girerse, yalıtımı ıslatacak ve ıslak ve etkisiz hale getirecektir.

Su Geçirmez Yalıtımın Kurulması
Adım 1 - Boruları Kapsayan
Su boruları için su geçirmez yalıtım oluşturmak için boruların daha büyük bir borunun içinde olması gerekir. Daha küçük su borularını tutmak için beton veya plastikten yapılmış 9 inç kanalizasyon borusu kullanın.

Adım 2 - Polistiren Elde Edin
Birçok kişi polistireni ücretsiz olarak verir, bu yüzden satın almadan önce komşuları veya çevrimiçi ilanları kontrol etmelisiniz. Kesilecek kadar büyük birkaç parçaya ihtiyacınız olacak, böylece kanalizasyon borusuna disk olarak sığacaklar, merkezler su borularını tutmak için kesilmiş olacak.

Adım 3 - Polistireni takın
Kanalizasyon borusunun ucuna bir genişletilmiş polistiren disk yerleştirin ve ardından su borusunu içinden geçirin. Su borusunu, anadolu yakası mantolama gibi uzunluğunun yaklaşık 2 feet boyunca su borusu içinde daha küçük genleşmiş polistiren parçalarıyla çevreleyin ve ardından başka bir disk yerleştirin.

Küçük parçaları ve diskleri kanalizasyon borusunun tüm uzunluğu boyunca bu şekilde değiştirerek, su borularını yalıtacak ve destekleyeceksiniz. Bu yöntem tamamen su geçirmez ve verimlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder