4 Haziran 2020 Perşembe

Sert Köpük Yalıtım Nem Sorunlarına Neden Olabilir mi?

Sert köpük yalıtımı, eviniz için seçebileceğiniz herhangi bir yalıtım yöntemi gibi, avantajları ve dezavantajları vardır. Sert köpük, ideal koşullarda yalıtımda iyidir. Isıyı bloke etme ve ait olduğu yerde tutma yeteneğine bakıldığında çok güçlüdür. Ayrıca su geçirmezdir ve duvarlarınızı destekleyerek daha güçlü hale getirmeye bile yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu büyük avantajların dışında, sert köpük yalıtımının nem sorunlarına neden olup olamayacağı konusunda bazı sorular vardır. Yanıt, basit bir evet veya hayırdan biraz daha karmaşık olsa da, aşağıdakiler size sert köpüğünüzle ilgili nem sorunları hakkında endişeleniyorsanız ihtiyacınız olan tüm bilgileri vermelidir.

Hava Kaçakları
Temel sorunun kısa cevabı evet. Sert köpük yalıtımı nem ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bununla birlikte, uygulamadaki gerçek, sert köpüğün kurulduğu asıl duruma, nasıl kurulduğuna ve çevredeki iklim ve yere bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir.

Sert köpük taşyünü dış cephe mantolama büyük bölümlere monte edilir. Bu bölümler sağlam ve dikdörtgen şeklindedir. Duvarlarınızı doldurmada iyi olsalar da, duvarlarınızda olabilecek boşlukları veya çatlakları doldurmaları gerekmez. Bu nedenle, evinizde içeriden dışarıya bir geçit olması mümkündür. Bu geçit ne kadar küçük olursa olsun, hava içeri girip çıkabilirse sorunlara neden olabilir. Evinizin içine ve dışına seyahat eden hava, beraberinde nem getirebilir. Bu, nemden kaynaklanan çok sayıda potansiyel sorundan herhangi birine yol açabilir.

Yanlış Kurulum
Sert köpük mükemmel bir yalıtım malzemesidir. Bununla birlikte, hava kaçaklarıyla ilgili küçük sorunları belirli koşullar altında büyütülebilir. Sert köpüğünüz yanlış ölçülür ve duvarlarınıza mükemmel şekilde sığmazsa veya kötü takılırsa ve düzgün bir şekilde kapanmazsa, evinize daha fazla hava girmesine ve çıkmasına izin verir. Daha büyük hava kaçakları daha fazla nem sorununa yol açabilir, bu nedenle sert köpük yalıtımınızın mümkün olduğunca takıldığından emin olmanız çok önemlidir.

Hassas Alanlar
Sert köpük, evinizi neme bağlı sorunlardan koruyamazken, sorunların şiddeti, evinizin maruz kaldığı koşullara bağlı olarak çılgınca değişecektir. Düşük nemli kuru bölgelerde, problemler asgari düzeyde olacaktır - yine de hava kaçakları konusunda endişelenmeniz gerekecektir, bu da ısıtılmış veya soğutulmuş havanın dışarıya kaçmasına izin vererek evlerin ısıtma ve soğutma sistemlerini daha az verimli hale getirebilir.

Buna karşılık, daha nemli alanlarda daha fazla sorun olabilir. Yaşadığınız bölge orta veya yüksek neme sahipse, sert köpüğü dikkatli bir şekilde kurmanız veya muhtemelen tamamen kaçınmanız önemlidir.

Özellikle, bodrumlar neme karşı savunmasızdır. Bunun nedeni, bir bodrumun duvarlarının, en kuru koşullar dışında her zaman su içerecek şekilde çevreleyen toprağa maruz kalmasıdır. Küf ve diğer nemle ilgili sorunlardan kaçınmak istiyorsanız, katı köpük yalıtımı bodrumlar için iyi bir seçim olmayabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder