4 Haziran 2020 Perşembe

MEPS Köpük Kurulu Nedir?

MEPS nedir? Yeni başlayanlar için, köpük levha yalıtımı levha biçiminde sert köpüktür. Bir binanın tüm uzunluğunu yalıtmak için kullanılan çok sert bir paneldir. Bu, çeşitli inşaat amaçları için kullanılır. Tavanlara, duvarlara ve zeminlere yerleştirilebilir. Bu malzeme aynı zamanda betonarme bir yapı yapısı içindeki iç panelleri izole etmek için de kullanılır.

MEPS
Köpük levha yalıtımının bir kimyasal bileşimi MEPS'dir. Bu, kalıplanmış genleşmiş polistirenin kısaltmasıdır. Boncuk tahtası olarak da adlandırılan bu tür yalıtım, pentan içeren genleşmemiş polistiren peletleri ve boncukların karışımından oluşturulur. Bu karışım daha sonra ısıtılır. Isı, boncukların genişlemesini sağlar. Daha sonra, genleşmiş boncuk karışımı bir kalıba yerleştirilir, tekrar ısıtılır ve köpük bloklar halinde oluşturulur. Köpük bazen boncuklu formda bırakılır.

MEPS köpüğüne baktığınızda, soğutucuların ve tek kullanımlık kahve fincanlarının yapıldığı malzemeye benzediğini göreceksiniz. Bu malzemenin olağan R-değeri inç başına 3.8 ila 4.4 arasındadır. Aynı zamanda piyasada bulunan en ucuz köpük levha yalıtım türüdür.

MEPS köpüğü koymak çok kolaydır, ancak çok daha hızlı yıpranır. Bunun nedeni, su buharını kolayca emebilmesidir, böylece çarpılma eğilimi daha yüksektir.

Boncuk tahtasının fiziksel özellikleri, onu yapmak için yerleştirilen boncuk türlerine bağlı olacaktır. Ayrıca üretildiği yoğunluğa da bağlıdır. Gereken yoğunluk, ne için kullanılacağına göre belirlenir. Köpük çatı için kullanılacaksa, hava geçirmez ve altındaki yapıyı koruyacak kadar sağlam olması gerektiğinden daha yoğun olmalıdır. Basit köpük yalıtımı için kullanılan beadboard'ların, ikinci tip kadar yoğun olması gerekmez.

Güvenlik önlemleri
Köpük tahtanızın kaplamalarını seçebilirsiniz. Bu tür bir köpüğün suyu emmesinin kolay olduğunu unutmayın, böylece boncuk tahtasına bir buhar difüzyon geciktirici koymayı deneyebilirsiniz.

Her türlü yalıtımda olduğu gibi, bu köpük levhayı tutuşturmak zordur, ancak bir kez yanarsa, yangın gerçekten hızlı yayılır ve hatta zararlı kimyasallar içeren bir duman yayar. Çoğu kullanıcı yangını önlemenin bir yolu olarak alçı duvar kaplamasına sahip olacaktır. Bu malzemeyi bir bina yapısının parçası olarak kullanırken, yerel bina kodlarında spesifikasyonların ne olduğunu bulmanız gerekecektir.

Su emme ve yangın dışında MEPS boncuk bina mantolama izolasyonu ile ilgili olabilecek bir başka sorun da böceklerdir. Bu yaratıklar tahta yemeyecekler ama içinden geçmeye çalışacaklar. Bu olduğunda, R değeri azalır. Bu yüzden köpük levha üreticilerinin çoğu ürünlerinde böcek ilacı içerecektir.

Ayrıca, beadboard'un yayabileceği statik elektriğin farkında olmak önemlidir. Bunun nedeni, malzemenin çok hafif olmasıdır. Bu özellik aynı zamanda köpük üzerindeki rüzgar etkisini kontrol etmeyi de zorlaştırır. Yukarıda belirtilen boncuk biçiminde bırakılırlarsa, duvarda bir delik olduğunda hava akışı, boncukların dökülmesini gönderecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder