4 Haziran 2020 Perşembe

Garaj Kapısı Yalıtım Seçimi

Garaj kapısı yalıtımını seçmek, evinizin enerjisini verimli tutmanın önemli bir parçasıdır. Garaj kapısı yalıtımının olmaması, enerji ve dolayısıyla para kaybettiğiniz anlamına gelir. Garajınız evin kendisiyle bir duvar paylaşıyorsa bu özellikle doğrudur. Bu makale garajınızı en iyi nasıl yalıtacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Seçenekleri Keşfetme
Harika bir doğal yalıtkan olan ahşaptan yapılmış tamamen yeni bir garaj kapısı satın almak isteyebilirsiniz. Ancak, mevcut garaj kapınızı yalıtmak daha kolay bir seçenek olabilir. Yalıtım malzemelerini ayrı ayrı satın alarak ve kendiniz keserek maliyetleri azaltabilirsiniz, ancak sonuçlar bir kitle olduğu kadar düzenli olmamalı ve bu nedenle daha az enerji verimli olabilir.

Tek bir garaj kapısını yalıtmak için ihtiyacınız olan tüm bileşenlerle birlikte gelen birçok kit mevcuttur. Özellikle ucuz değiller ama uzun vadede faturalardan tasarruf edeceksiniz. İhtiyacınız olabilecek tek ek araç bir mezura ve bir maket bıçağıdır, ancak bazı yalıtım kitleri de bunları içerir. Kitler genellikle yalıtım panelleri veya yansıtıcı folyo ile birlikte gelir.

Paneller
Panel kitleri genellikle kapı çerçevesinin kanallarına uyan yaklaşık 8 önceden kesilmiş panel ile gelir. Fiberglas paneller veya köpük panellerden oluşan iki tip yalıtım malzemesi mevcuttur. Fiberglas paneller, su ve küflere karşı dayanıklı olmasının yanı sıra iyi bir yalıtım sağlar.


Köpük paneller polistirenden yapılmıştır ve dayanıklı lamine plastik yüzeye sahiptir. Fiberglastan biraz daha yüksek yalıtım sağlarlar ve metal kapıların yalıtımı için harikadırlar.

Hangi malzemeyi seçerseniz seçin, panellerin montajı kolaydır ve bir saatten az sürmelidir. Her iki panel tipi de iyi bir R-değerine sahiptir ve garaj kapınız, yansıtıcı folyodan daha başarılı bir görünüme sahip olacaktır.

Yansıtıcı Folyo
Yansıtıcı folyo garaj kapısının içini sıralamak için kullanılır. Kitler tek folyo veya çift folyo olarak gelir. Tek folyo yalıtımı ile, iki kat polietilen köpük arasında bir alüminyum folyo tabakası sandviçlenir. Çift folyo yalıtımı ile iki kat polietilen köpük arasına iki kat polietilen köpük yerleştirilir.

Yansıtıcı folyo genellikle panellerden daha yüksek yalıtım sağlar, ancak bu yöntemin garaj kapınızda panel seçenekleri kadar düzgün görünmeyebileceğinin farkında olmalısınız.

Düşünülmesi gereken şeyler
Sizin için en uygun yalıtım tipini seçerken, ağırlığının garaj kapınızın gerçek çalışmasını nasıl etkileyeceği konusunda biraz düşünülmelidir. Bazı durumlarda, yalıtım malzemeleri tarafından fazladan gerilmesi nedeniyle garaj kapınızdaki yayları yeniden dengelemek gerekir.

Bir diğer önemli husus, yalıtımın R-değeridir. R-değeri, yalıtımın gerçekte ne kadar ısıya dayanıklı olduğunun ölçümüdür. R değeri ne kadar yüksek olursa, yalıtım daha fazla ısıya dayanıklı olacaktır. Örneğin, çift folyo yalıtımı, tek folyo yalıtımından daha yüksek bir R değerine sahip olacaktır.

Son olarak, mantolama nasıl yapılır gibi yalıtımın yanmaz olduğundan emin olmanız gerekir, aksi takdirde garaj kapınızı yangın tehlikesine çeviriyor olabilirsiniz. Neyse ki, çoğu kit yanmaz yalıtım içerir, bu da tüm malzemeleri kendiniz tedarik etmek yerine hepsi bir arada bir seçenek elde etmek isteyebileceğiniz başka bir nedendir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder