4 Haziran 2020 Perşembe

Garaj Çatısı Nasıl Yalıtılır

Garajınızın sıcaklığını düzenlemek istiyorsanız kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerden biri garaj çatısını yalıtmaktır. Garajınız evinize bağlıysa, evinizin sıcaklığında da büyük bir fark göreceksiniz. Düzenleme sıcaklığının soğutma ve ısıtma maliyetleriniz üzerinde olumlu etkileri vardır. Birkaç ipucu ve ipucu izlerseniz, bir garaj çatısını yalıtım görevini tamamlamak zor değildir. İşte birkaç kolay adımda garaj çatısını nasıl yalıtabileceğiniz konusunda bir rehber.

Adım 1 - Yalıtım Tipini Seçin
Yapmanız gereken ilk şey, kullanacağınız yalıtım tipini seçmektir. Garaj çatılarında kullanıma uygun iki ana yalıtım türü vardır. Bununla birlikte, öncelikle, garajınıza uygun önceden oluşturulmuş bir yalıtım kiti satın alıp alamayacağınızı belirleyin. Bir kit satın almak hem paradan hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Bir yalıtım kiti bulamazsanız, hangi yalıtım türünü satın alacağınızı seçmeniz gerekir. İlk ana yalıtım tipi köpük kaplamadır. Bu nispeten yüksek bir R değerine sahiptir, ancak yükleyici için biraz rahatsız edici olabilir. Esnek ve yansıtıcı yalıtım bir diğer popüler yalıtım türüdür. Bu tip daha düşük bir R değerine sahip olabilir, ancak rulo halinde geldiği için kullanımı ve kurulumu çok daha kolaydır. Çok fazla atık bırakmaz. Malzeme seçiminiz bütçenize ve yalıtım ile çalışma konusundaki genel güveninize bağlıdır. Kapı tipine ve rengine göre yalıtımın rengini de seçebilirsiniz.

Adım 2 - Yalıtımın Kesilmesi
İzolasyonu satın aldıktan sonra, çatı ve tavana uyacak parçaları kesmeniz gerekir. Yalıtım parçalarının ne kadar büyük olacağını belirlemek için tavanı ölçün. Bir bıçak ve metal bir kenar kullanmalısınız. Esnek yalıtımı satın aldıysanız, daha geniş parçaları kesmeyi düşünmelisiniz, çünkü bu tür yalıtım boşluklara bükülür ve sıkı bir sızdırmazlık oluşturur.

Adım 3 - İzolasyonu Kurun
Yalıtım yükünü takmak için parçaları çatı makaslarına zımbalamanız gerekir. Kafeslerin içine sığacak şekilde tüm parçaların aynı boyutta olduğundan emin olun. Yalıtımın çatı kenarlarında sabit olduğundan emin olmak için biraz folyo bant kullanmalısınız. Bant ayrıca yalıtımda bir hava cebi bulunduğundan da emin olacaktır.

Ekstra İpucu - Bir Uzmana danışın
Ne tür bir yalıtım kullanacağınız konusunda kararsızsanız, mantolama fiyat teklifi için R değerleri ve yalıtım malzemeleri hakkında bilgi sahibi bir uzmana danışın. ABD Enerji Bakanlığı'nın önerilerini de kontrol edebilirsiniz. Fiberglas yalıtım takmayı seçerseniz, her zaman koruyucu gözlük ve maske takmayı unutmayın, çünkü fiberglas parçalar yaralanmaya neden olmak veya solunmak ve boğazınızı ve akciğerlerinizi tahriş etmek için gözünüze düşebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder