31 Mayıs 2020 Pazar

Yüksek Basınçlı Dökümün 4 Adımı

Geleneksel basınçlı döküm olarak da bilinen yüksek basınçlı döküm, erimiş metal - çelik, çinko, bakır, alüminyum, kurşun, magnezyum vb. Üç boyutlu bir kalıba enjekte edilmesini içeren bir metal döküm işlemidir. Ana metal sıvı, erimiş bir duruma gelene kadar ısıtılır. Daha sonra kalıbın boşluğuna zorlanır ve soğutulduktan sonra kalıbın şeklini almasına izin verir.

Yüksek basınçlı döküm, motor bloklarından havacılık bileşenlerine ve hatta ağır hizmet bağlantı elemanlarına kadar her şeyi oluşturmak için kullanılır. Bunu gerçekleştirmenin farklı yolları olsa da, yüksek basınçlı döküm işlemlerinin çoğu aşağıdaki dört adımdan oluşur.

# 1) Kalıp Hazırlama
Yüksek basınçlı dökümün ilk adımı kalıp hazırlamadır. Bu ilk adım sırasında, imalat şirketi kalıbın iç duvarlarına bir yağlayıcı uygular. Bu önemlidir çünkü yağlayıcı, erimiş metal ile kalıp arasında bir film oluştururken kalıbın sıcaklığını düzenler, böylece dökümün daha kolay çıkarılmasını sağlar.

# 2) Enjeksiyon
Kalıp kalıbını hazırladıktan sonra, imalat şirketi erimiş metal ile enjekte eder. Bu adım sırasında kalıp kapatılmalı ve mühürlenmelidir. Aksi takdirde, yüksek basınçlı erimiş metali “kabul edemez”. Spesifik uygulamaya bağlı olarak, erimiş metal kalıba inç başına (PSI) 1.500 ila 25.000 pound arasında bir basınçta enjekte edilebilir. Kalıp, erimiş metal soğuyana ve katılaşana kadar bu basıncı korur.

# 3) Boşluk Fırlatma
Ardından, imalat şirketi yeni yapılmış boşluğu kalıptan çıkarır. Kalıbın kendisi tipik olarak, kavradığında boşluğu serbest bırakan ejektör pimlerine sahiptir. Tabii ki, boşluğun çıkabilmesi için sağlam olması gerekir. Ham metal hala sıvı ise, imalat şirketi boşluğu kalıptan çıkarmadan önce soğumasını beklemelidir.

# 4) Sarsıntı
Yüksek basınçlı dökümün dördüncü ve son adımı sarsıntıdır. Bu adım sırasında imalat şirketi hurda metalleri yeni oluşturulan boşluktan ayırır. Aşırı hurda metal üretmek için yüksek basınçlı döküm için nadir değildir. Başka bir deyişle, dökümü oluşturmak için erimiş metalin tamamı kullanılmaz. Bazı kalıntılar kalıba sıkışmış. Sonuç olarak, kalıbın yeniden kullanılabilmesi için hurda metalin çıkarılması gerekir.

Özetlemek gerekirse, çelik rulo sac fiyatları gibi yüksek basınçlı kalıp döküm genellikle dört adımdan oluşur: kalıbın hazırlanması, kalıbın erimiş metal ile enjekte edilmesi, yeni oluşturulan boşluğun kalıptan çıkarılması ve hurda metalin boşluktan ayrılması.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder